Ei lämmintä ruokaa syyshäihin..

Onkohan ihan huono idea, jos ei tarjoaisi ollenkaan lämmintä ruokaa? Kesähäissä tää olis minusta ihan ok, mutta entä syyskuun alkupuolella?
Tarjoiluiksi ajattelin jotain ruokasalaatteja ja piirakoita yms. ja tietenkin kahvit.

Tää lämpimän ruuan poisjääminen johtuisi lähinnä tiukasta budjetista, mutta jos silti tekee salaatteja ja pikkusuolaisia niin vaikuttaako se sitten budjettiin kuitenkaan?
62164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jotenkin kutsun tai juhlaohjesäännön tms. yhteydessä olisi hyvä mainita, jos varsinaista ruokaa ei tarjota. Näin pitkän matkan päästä tulevat ja esim lapsiperheet osaavat varautua asiaan.

Sitten vielä häiden ajankohta, kellonaika vaikuttaa asiaan. Jos vihkiminen on suht myöhään iltapäivällä, että vieraat ehtivät syödä lounaan kuka missäkin, niin illan varmaan pärjää kevyemmälläkin tarjoamisella. Entä alkoholi? Sen määrän olisi hyvä olla jossain suhteessa ravitsemukseen, ettei tule liian huono olo :) No, kai aikuinen ihminen rajansa tietää, toivottavasti.

Iltaan painottuvassa hääjuhlassa nuo salaatit ja pikkusuolaiset voivat toimia ihan hyvin, kun niitä vaan on tarpeeksi.

Meillä vihkiminen on kolmen aikaan ja viiden aikaan tarjoillaan ruoka, parin tunnin päästä siitä kakkukahvit ja vielä yöpalaa joskus 22-23 aikaan. Vieraat tulevat kahden jälkeen kirkkoon ja jos aikovat olla pitkälle iltaan hääjuhlassa, niin saattaa juhlalle kertyä mittaan n.12 h. Siinä varmaan ehtisi nälkä yllättää ilman ruokaa :)

Äänestä

että usein ns. pikkusuolainen tulee jopa kalliimmaksi kuin joku yksinkertainen lämmin ruoka. meillä on syyskuun häissä ruoka ja ei pikkusuolaista. muista vain ilmoittaa asiasta vieraille kuinka toimitte.

hyvää kesää!

Äänestä
  • Luulen että pikkusuolaiset ja salaatit tulevat loppujen lopuksi kalliimmiksi kuin ns. tavallinen ruoka... Riippuu tietenkin siitä mitä tarjotaan, mutta esim. jotkin keitot ja laatikkoruuat ovat halpoja, ja jos jörtikkä miehiä juhliin tulossa, hekin mieltävät ne ruuaksi... Salaateista voi tulla "pupunruokaa" kommentteja...;) Mutta varoitus: eräissä häissä tarjottiin vain lihakeitto hääruuaksi. Minä ja silloinen poikaystäväni emme tajunneet tätä, vaan luulimme sitä alkuruuaksi (muissa häissä missä olin ollut, kun oli ollut kunnon seisovat pöydät). No emme ottaneet paljoa ruokaa, että tilaa jää "pääruuallekkin" jota koskaan sitten ilmaantunutkaan;) No,hetken päästä oli kahvitarjoilu, ja kakkua napaan, mutta heti juhlan jälkeen Mäkkäriin syömään... Eli jos tarjotte vain salaattia/keittoa/laatikkoa, niin laittakaa isolla menu näkyviin tarjoilupöydän päähän, että tyhmätkin tajuaa pääruuan olevan kyseessä...;)

    Äänestä

Perunaiset laatikkoruoat ja pastasalaatit ovat usein edullisia ja täyttäviä, samoin couscous/kuskus-salaatti, netistä löytyy runsaasti reseptejä, jos itse teette ruoat. Sieniaikaan itse poimituista sienistä saa sienisalaatteja tms.

Äänestä

Poikani häissä ei tarjottu ruokaa. Oli valtava kolmikerroksinen hääkakku, shamppanjat, kuivakakkuja, keksejä, karamellejä kauniissa koreissa, pullaa, voileipäkakkua ja suolaisia pasteijoita. Ei alkoholia, eikä olutta shamppanjan lisäksi.
Vihkiminen kirkossa ja hääjuhla seurakuntatalossa. Musiikkiesitys piano/huilu. Lauluesitys, kaksi puhetta, hääkaramellien jako/ yksi seuraleikki/ hääkimpun heitto pihalla tulevalle moriamelle. Yleistä seurustelua ystävien ja sukulaisten kanssa.
Ei häävalssia, eikä tanssia. Tilaisuus kesti nelisen tuntia kaikkiaan, loppui noin klo 18.00.
Kummasti nämäkin juhlat ovat jääneet mieleen, seurakuntakoti on tavattoman kaunis ikkunamaalauksineen, kauniisti koristeltu.
Ihmiset pääsivät koteihinsa ajoissa ja selvinä.
Kummasti nämäkin juhlat olivat jääneet heidän mieleensä.

Äänestä

ja varsinaista lämmintä ruokaa ei ollut. Kutsuissa oli maininta, että saatavilla pikkupurtavaa. Aivan mielettömän mahtavat ystävämme tarjoutuivat auttamaan tai oikeastaan järjestämään ruokailun. Tarjolla oli sitten kylmiä salaatteja niin riisi kun makaroonipohjaisiakin sekä vihersalaattia. Lämpimänä oli ainoastaan lihapullia ja nakkeja sekä kinkku ja tonnikalapiirakoita. Lisäksi oli vielä lohta ja semmoisia hienoja snakseja. (ja tietysti leipää yms) Myöhemmin tietenkin kakkukahvit. Hurjaa työtä vähän helpoitti juuri lämpimien ruokien vähyys, sillä lämmittäminen ja lämpimänä pitäminen voi olla hankalaa... Kaikki saivat mahansa täyteen ja seisova pöytä oli kaunis. Kaikkein ihanin asia oli vielä se, että kaikki ruuat oli ystäviemme ja itsemme valmistamia. Rahaa ei mennyt paljoakaan, vaikka moni olisi niin varmasti luullut!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syysmorsian-06 kirjoitti:

Onkohan ihan huono idea, jos ei tarjoaisi ollenkaan lämmintä ruokaa? Kesähäissä tää olis minusta ihan ok, mutta entä syyskuun alkupuolella?
Tarjoiluiksi ajattelin jotain ruokasalaatteja ja piirakoita yms. ja tietenkin kahvit.

Tää lämpimän ruuan poisjääminen johtuisi lähinnä tiukasta budjetista, mutta jos silti tekee salaatteja ja pikkusuolaisia niin vaikuttaako se sitten budjettiin kuitenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu