Koulutus, usko, havainnot ja todellisuus

Koulutus ja usko nousee skeptikoiden mielissä aina silloin tällöin suureen rooliin ufohavaintoja tehdessä ja sellaisen kohdalle sattuessa.

Koulutus tai usko eivät kuitenkaan ratkaise sitä mitä lentää taivaalla, tai on lentämättä. Ne joko lentää tai ei lennä, riippumatta siitä onko havainnoitsijaa vaiko ei ole.

Meilläpäin tiedettiin jo lapsena 70- luvulla mitä on satelliitit, tähdet, planeetat ja lentokoneet. Tiedettiin myös tähdenlennot ja silloiset lentohärvelit.

Parin kaverin kanssa oma-aloitteisesti tiedettiin jopa ensimmäisten lentolaitteiden rakenne (kirjastokirjasta) ja koetettiin rakentaa sellaista, vaan eipä siitä tietenkään mitään tullut resurssien puutteessa.

Muovista kyhätyillä "liitovarjoilla" kuitenkin alamäessä lennettiin kymmenenkin metriä puolen metrin korkeudessa.

Tieto johtui kiinnostuksesta. Kyseltiin viisailta insinööreiltä ja opettajilta. Lainattiin kirjastosta tietokirjoja ja tähtikarttoja, tietoja lentokoneista ja avaruusraketeista. Liityttiin myös URSAan ja käytiin paikallisella tähtitornilla kuulemassa kokeneiden tähtitieteen harrastajien juttuja.

Peruskoulutus ei muuttanut asiaa juurikaan, vaan oma kiinnostus oli pääroolissa.

Ellei nyt mennä ihan siihen että verrataan luonnonkansan parissa elävää natiivia koulutettuun lentäjään, niin esim suomalaisella peruskoulutuksella ja lukiolla ei ole mitään tekemistä sen kanssa, näetkö tunnistamattoman ilma-aluksen / ilmiön, vai et.

Meille kellekään kun esimerkiksi Suomessa ei sen kummemmin opeteta koulussa ilma-alusten tunnistamista, eikä niiden arvioimista. Ufoista joku vaka vanha opettaja mainitsi hymyillen että ne eivät ole mahdollisia koska etäisyydet.

Vaadittaisiin joku erikoiskoulutus välineineen, että olisit sen parempi havaitsija kuin kuka tahansa. Esim klassinen lentävä lautanen näyttää lentävältä lautaselta meidän kaikkien silmissä.

Välineillä tarkoitan esim infrapunakameraa, tutkaa, kameraa joka erottaa valon eri taajuudet spektrit ja tunnistaa niistä alkuaineet, kykenee mittaamaan etäisyydet, koon, massan, kiihtyvyydet, nopeudet jne.

Sellaisia ei yleensä ole kuin huippututkijoilla ja sotilaspuolella. Tähtikaukoputkilla ei tee ufotutkimuksessa yhtään mitään, ellei sitten Kuun pinnalla tapahdu jotakin joka näkyy parhaimmilla laitteilla, jos kohde olisi tarpeeksi suuri tai valoisa.

Luvuilla 1970-1980 ei oltu löydetty vielä yhtäkään eksoplaneettaa ja Maan kaltaisen planeetan olemassaoloa pidettiin jopa epätodennäköisenä.

Varsinkin uskovaiset opettajat esitti varmana tietona ääni väristen että olemme Universumin ainoita. Muistan sellaisia opettajia ainakin kaksi.

Historian tunnilla kerrottiin lyhyesti kuumailmapallojen ja zeppeliinien historiasta ja lentokoneiden keksimisestä. Hinderburgin tarinan jo tiesi jokainen. Fysiikan tunnilla kerrottiin miten siipi toimii, miten polttomoottori ja miten suihkumoottori.

Koululla ei siis ollut ainakaan meillä mitään merkitystä ufologian suhteen. Nythän UFO- sanaa ja ufologia- termiä ei käytetä virallisissa tutkimuksissa laisinkaan, vaikka he siellä ufoilmiöitä tälläkin hetkellä tutkii.

Uskolla on vielä vähemmän mitään tekemistä selkeän näköhavainnon kanssa, jos tuntematon objekti taivaalla lentää.

Sanonta ”panna päänsä pensaaseen” perustuu strutsin osalta harhaluuloon.
Ihminen voi yrittää sulkea silmänsä epämiellyttävältä todellisuudelta, mutta strutsilla ei ole siihen varaa. Jos se toimisi niin, se joutuisi pian petojen ruoaksi.

Havainnon todellisuus on sitä vahvempi, mitä selkeämpi havainto on. Lisävahvistuksia havainnolle visuaalisen havainnon lisäksi ovat tallentuminen kameraan, videolle tai tutkiin. Parhaat havainnot ovat tehty kaikilla näillä keinoilla.

Koska tunnetuille sadoille tai tuhansille merkittävimmille tapauksille eikä omallekaan havainnolle löydy minkäänlaista luonnollista selitystä ottaen huomioon tutkinnan massiivisen ja myös virallisen laajuuden sekä ilmiön moninaisuuden ja laajuuden, niin...

...On yhdyttävä aitiopaikoilla istuneiden / istuvien asianosaisten asiantuntijalausuntoon että ne eivät ole tästä maailmasta. Ne eivät ole mitään mikä on meille rahvaalle ennestään tuttua ja normaalia.

Usko tulee peliin sen verran että uskon joillakin olevan parempaa tietoa, jopa paljonkin.

Maa elää sotien ja lamojen aikaa. En tiedä onko hyvä aika julkistukselle nyt vaiko rauhan aikaan?

Mutta sen tiedän, että öljyruhtinaat eivät halua markkinoille mitään mullistavaa energianlähdettä. Joskus oli arviolaskelma että öljy pyörittää kolmannesta koko maailmasta talousmielessä.

Ronaldo lähtee Saudeista himaan jos palkka ei tule ajallaan.

4

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hua Hinin skeptikolle hieman mietittävää.

    • Anonyymi

      Juu mielenkiintoinen juttu, kyllä varmaan maailman kaikkeudessa on paljonkin erilaista elämää, mutta miten paljon tämä elämä pystyy kehittämään minkäänlaisia lentäviä esineitä, jotka pystyvät liikkumaan aurinkokunnasta toiseen , olet varmaan Enrico Fermin paradoxin, missä kaikki ovat.
      By NumBall Vantaa 64v.

      • Anonyymi

        Olen kuitenkin melkoinen scifi fani, lukenut varmasti kaikki tunnetuimmat scifi kirjat, sairaalassa luin uhka-avaruudesta, mars sarjan, mutta tv puolelta lähti linnunradan käsikirjasta, jonka ensi painoksen luin, sekä tietysti doctor who, joka on ehdottomasti paras koskaan tehty tv sarja.


    • Anonyymi

      Pattaya on Paratiisi,


      Paavillekkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe