Koulutus ja usko nousee skeptikoiden mielissä aina silloin tällöin suureen rooliin ufohavaintoja tehdessä ja sellaisen kohdalle sattuessa.
Koulutus tai usko eivät kuitenkaan ratkaise sitä mitä lentää taivaalla, tai on lentämättä. Ne joko lentää tai ei lennä, riippumatta siitä onko havainnoitsijaa vaiko ei ole.
Meilläpäin tiedettiin jo lapsena 70- luvulla mitä on satelliitit, tähdet, planeetat ja lentokoneet. Tiedettiin myös tähdenlennot ja silloiset lentohärvelit.
Parin kaverin kanssa oma-aloitteisesti tiedettiin jopa ensimmäisten lentolaitteiden rakenne (kirjastokirjasta) ja koetettiin rakentaa sellaista, vaan eipä siitä tietenkään mitään tullut resurssien puutteessa.
Muovista kyhätyillä "liitovarjoilla" kuitenkin alamäessä lennettiin kymmenenkin metriä puolen metrin korkeudessa.
Tieto johtui kiinnostuksesta. Kyseltiin viisailta insinööreiltä ja opettajilta. Lainattiin kirjastosta tietokirjoja ja tähtikarttoja, tietoja lentokoneista ja avaruusraketeista. Liityttiin myös URSAan ja käytiin paikallisella tähtitornilla kuulemassa kokeneiden tähtitieteen harrastajien juttuja.
Peruskoulutus ei muuttanut asiaa juurikaan, vaan oma kiinnostus oli pääroolissa.
Ellei nyt mennä ihan siihen että verrataan luonnonkansan parissa elävää natiivia koulutettuun lentäjään, niin esim suomalaisella peruskoulutuksella ja lukiolla ei ole mitään tekemistä sen kanssa, näetkö tunnistamattoman ilma-aluksen / ilmiön, vai et.
Meille kellekään kun esimerkiksi Suomessa ei sen kummemmin opeteta koulussa ilma-alusten tunnistamista, eikä niiden arvioimista. Ufoista joku vaka vanha opettaja mainitsi hymyillen että ne eivät ole mahdollisia koska etäisyydet.
Vaadittaisiin joku erikoiskoulutus välineineen, että olisit sen parempi havaitsija kuin kuka tahansa. Esim klassinen lentävä lautanen näyttää lentävältä lautaselta meidän kaikkien silmissä.
Välineillä tarkoitan esim infrapunakameraa, tutkaa, kameraa joka erottaa valon eri taajuudet spektrit ja tunnistaa niistä alkuaineet, kykenee mittaamaan etäisyydet, koon, massan, kiihtyvyydet, nopeudet jne.
Sellaisia ei yleensä ole kuin huippututkijoilla ja sotilaspuolella. Tähtikaukoputkilla ei tee ufotutkimuksessa yhtään mitään, ellei sitten Kuun pinnalla tapahdu jotakin joka näkyy parhaimmilla laitteilla, jos kohde olisi tarpeeksi suuri tai valoisa.
Luvuilla 1970-1980 ei oltu löydetty vielä yhtäkään eksoplaneettaa ja Maan kaltaisen planeetan olemassaoloa pidettiin jopa epätodennäköisenä.
Varsinkin uskovaiset opettajat esitti varmana tietona ääni väristen että olemme Universumin ainoita. Muistan sellaisia opettajia ainakin kaksi.
Historian tunnilla kerrottiin lyhyesti kuumailmapallojen ja zeppeliinien historiasta ja lentokoneiden keksimisestä. Hinderburgin tarinan jo tiesi jokainen. Fysiikan tunnilla kerrottiin miten siipi toimii, miten polttomoottori ja miten suihkumoottori.
Koululla ei siis ollut ainakaan meillä mitään merkitystä ufologian suhteen. Nythän UFO- sanaa ja ufologia- termiä ei käytetä virallisissa tutkimuksissa laisinkaan, vaikka he siellä ufoilmiöitä tälläkin hetkellä tutkii.
Uskolla on vielä vähemmän mitään tekemistä selkeän näköhavainnon kanssa, jos tuntematon objekti taivaalla lentää.
Sanonta ”panna päänsä pensaaseen” perustuu strutsin osalta harhaluuloon.
Ihminen voi yrittää sulkea silmänsä epämiellyttävältä todellisuudelta, mutta strutsilla ei ole siihen varaa. Jos se toimisi niin, se joutuisi pian petojen ruoaksi.
Havainnon todellisuus on sitä vahvempi, mitä selkeämpi havainto on. Lisävahvistuksia havainnolle visuaalisen havainnon lisäksi ovat tallentuminen kameraan, videolle tai tutkiin. Parhaat havainnot ovat tehty kaikilla näillä keinoilla.
Koska tunnetuille sadoille tai tuhansille merkittävimmille tapauksille eikä omallekaan havainnolle löydy minkäänlaista luonnollista selitystä ottaen huomioon tutkinnan massiivisen ja myös virallisen laajuuden sekä ilmiön moninaisuuden ja laajuuden, niin...
...On yhdyttävä aitiopaikoilla istuneiden / istuvien asianosaisten asiantuntijalausuntoon että ne eivät ole tästä maailmasta. Ne eivät ole mitään mikä on meille rahvaalle ennestään tuttua ja normaalia.
Usko tulee peliin sen verran että uskon joillakin olevan parempaa tietoa, jopa paljonkin.
Maa elää sotien ja lamojen aikaa. En tiedä onko hyvä aika julkistukselle nyt vaiko rauhan aikaan?
Mutta sen tiedän, että öljyruhtinaat eivät halua markkinoille mitään mullistavaa energianlähdettä. Joskus oli arviolaskelma että öljy pyörittää kolmannesta koko maailmasta talousmielessä.
Ronaldo lähtee Saudeista himaan jos palkka ei tule ajallaan.
Koulutus, usko, havainnot ja todellisuus
4
196
Vastaukset
Hua Hinin skeptikolle hieman mietittävää.
- Anonyymi
Juu mielenkiintoinen juttu, kyllä varmaan maailman kaikkeudessa on paljonkin erilaista elämää, mutta miten paljon tämä elämä pystyy kehittämään minkäänlaisia lentäviä esineitä, jotka pystyvät liikkumaan aurinkokunnasta toiseen , olet varmaan Enrico Fermin paradoxin, missä kaikki ovat.
By NumBall Vantaa 64v.- Anonyymi
Olen kuitenkin melkoinen scifi fani, lukenut varmasti kaikki tunnetuimmat scifi kirjat, sairaalassa luin uhka-avaruudesta, mars sarjan, mutta tv puolelta lähti linnunradan käsikirjasta, jonka ensi painoksen luin, sekä tietysti doctor who, joka on ehdottomasti paras koskaan tehty tv sarja.
- Anonyymi
Pattaya on Paratiisi,
Paavillekkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061
