Sotkamolehti: Kajaven sähkönsiirron perusmaksu on koko maan toiseksi korkein

Anonyymi-ap

"Kajave tulee kuluttajahintavertailuun erikoistuneen vertaaensin.fi -verkkosivuston heinäkuussa 2024 päivitettyjen tietojen mukaan toiseksi. Kajaven perusmaksu on 39,50 euroa kuussa.
---
Useiden muiden harvaan asuttujen alueiden sähkönsiirtomaksut ovat huomattavasti matalampia. Esimerkiksi Enontekiön Sähkön kuukausittainen perusmaksu on 13,69 euroa, Muonion Sähköosuuskunnan 10,47 euroa ja Koillis-Lapin Sähkön 17,98 euroa."

https://www.sotkamolehti.fi/artikkeli/kajaven-sahkonsiirron-perusmaksu-on-koko-maan-toiseksi-korkein

Milloin tämä kainuulaisten ryöstäminen loppuu? Kajaven siirtohinnat ovat kohtuuttomat! Varsinkin meille pienituloisille eläkeläisille ja muille pienituloisille, jotka emme kuitenkaan ole yleensä oikeutettuja toimeentulotukeen, joka kattaisi sähkönsiirtolaskut. Nyt kun terveydenhuollon ja lääkkeiden hinnatkin nousevat ja eläkkeensaajan asumistukea on leikattu, monen pienituloisen eläkeläisen talous on entistä ahtaammalla.

10

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo kieltämättä kun itsellä kiinteä hintainen 25€/kk sopimus sähköstä niin kajave nappaa siirtomaksua 34€ + muut hilut päälle.

    • Anonyymi

      Sähkölasku 100€ ja siirto 200€. Reiluako?

    • Anonyymi

      Voisikko tästä tehdä suuremman jutun eteenpäin.Täytyiskö kerätä nimiadressi ja laittaa käsiteltäväksi eteenpäin.Olisko siitä hyötyä?

      • Anonyymi

        Eikös nykyään pysty tekemään ryhmäkanteen🤔


    • Anonyymi

      Mielipiteet
      Onko Loiste Suuri Puhallus?
      Sotkamo-Lehti
      Ke 7.4.2021 klo 12:00
      0

      Mielipide. Sähköverkkoyhtiöllä on monopoli omalla verkkoalueellaan. Miljoonien voittoja ei synny tyhjästä. Asiakas maksaa laskun. Yhtiön arvo on asiakkaissa.

      Loiste-konsernin käypä arvo oli EON- kaupassa vuonna 2013 noin 223 miljoonaa euroa. Silloin Kajaanin kaupunki ja Sotkamon kunta ostivat Loisteen kokonaan itselleen.

      Vuonna 2019 Loiste Oy:n arvo kolminkertaistui pääomasijoittajien tarjousten perusteella noin 710 miljoonaan euroon. Syynä tähän oli vuonna 2013 säädetty epäonnistunut sähkömarkkinalaki, joka mahdollistaa ylikorkean tuoton perimisen sähkönsiirrossa.

      Huhtikuussa 2019 Kajaani ja Sotkamo myivät ruotsalais-ranskalaiselle sijoittajaryhmälle (Kanerva Energia Oy) noin 33,9 % osuuden yhtiöstä.

      Kauppahintaa maksettiin Kajaanin kaupungille noin 150 milj. euroa ja Sotkamon kunnalle noin 50 milj. euroa. Tähän sisältyi noin 30 miljoonaa euroa kuntien vastuulla olleiden juniorilainojen poismaksua.

      Lopun noin 75 miljoonan juniorilainan poismaksusta Kajaanin kaupunki sai noin 37 miljoonaa ja Sotkamon kunta noin 12 miljoonaa ja pääomasijoittajat noin 25 miljoonaa euroa.

      Loiste Oy:n liiketoiminta siirrettiin kokonaisuudessaan juuri perustettuun Loiste Rahoitus Oy:öön. Liiketoimintasiirto tuotti emoyhtiölle tilikauden tuloksen 423,7 miljoonaa euroa ilman mitään todellista liiketointa.

      Vastineeksi siirrosta Loiste Oy sai Loiste Rahoituksen osakkeita ja samalla sen omavaraisuus kasvoi 17 prosentista huimaan 97 prosenttiin, kun velat siirrettiin tytäryhtiöön. Emoyhtiön osingonjakokelpoiset varat kasvoivat yhtiön ilmoituksen mukaan välitilinpäätöksessä 12.12.2019 noin 463 miljoonaan euroon, kun ne olivat olleet 38 milj. euroa vuoden 2018 tilinpäätöksessä. Tämä mahdollisti seuraavan siirron.

      Koti-Kajaanin 3.2.2021 artikkelissa kaupunginjohtaja Jari Tolonen totesi, että "vuoden 2019 lopulla Loiste maksoi omistajilleen osakassopimuksen mukaisesti ylimääräisen osingon, jonka konserni kattoi sekä velkarahalla että jakokelpoisilla varoilla ". Lisäksi Tolonen kertoi, että " Loiste-konsernin omistajat tavoittelevat omistukselleen yhteensä noin 20 miljoonan euron vuotuista tuottoa ."

      Osingonjako perustuu osingonjakokelpoisiin varoihin. Tässä puhalluksessa jako tapahtui pitkälti lainarahoilla, kun omia varoja ei ollut. Jälkimmäisen Tolosen kommentin mukaan niin aiotaan jatkaa myös tulevaisuudessa. Enää se on mahdollista vain siirtohintoja yhä korottamalla, jos sittenkään.

      Ennen 2019-2020 vuodenvaihdetta toteutettiin vielä käsittämätön noin 105 miljoonan euron ylimääräinen osingonjako. Kajaanin kaupunki sai noin 52 miljoonan, pääomasijoittajat noin 36 miljoonan ja Sotkamon kuntakin lähes 17 miljoonan euron osingot.

      Silloin vuoden 2019 tilinpäätöksessä Loiste emoyhtiöön jäi vielä lähes 357 miljoonan euron oma pääoma ja osingonjakovara. Raha vain puuttuu. Tilinpäätöksen mukaan pitkäaikaisten velkojen määrä kasvoi 2019 tilikauden aikana lähes 150 miljoonaa euroa 450 miljoonaan euroon. Koko konsernin oma pääoma painui noin 71 miljoonaa miinukselle.

      Kuntaomistajat saivat tässä operaatiossa kassaan rahaa noin 345 miljoonaa euroa. Pääomasijoittajat keräsivät takaisin sijoittamastaan noin 200 miljoonan pääomasta noin 60 miljoonaa euroa jo ensimmäisenä omistusvuotena.

      Konserni tyhjennettiin käytännöllisesti kokonaan likvideistä varoista. Miten tällainen yhtiö voisi jatkossa toimia energiainfran tehokehittäjänä? Loiste-konsernin kokonaisuuden ja sähköverkon asiakkaan eli maksajan kannalta tilanne on huolestuttava. Yhtiö on vedetty niin kuiviin kuin laillisin keinoin on voitu tehdä.

      Loiste-konserni ja Energiapolar Oy myivät 24.3.2021 Loiste Sähkönmyynti Oy:n koko osakekannan Suur-Savon Sähkö Oy:lle. Kauppahintaa ei kerrottu. Yrityksen vajaan 160 miljoonan euron liikevaihdosta hävisi noin 95 miljoonaa euroa.

      Konsernin korkea velkaantuminen ja alentuneen liikevaihdon tuloksentekokyky herättävät huolta asiakkaissa ja veronmaksajissa. Kuntien pääosin omistamalta yhtiöltä olisi kohtuullista edellyttää taloudellista, harkittua, avointa ja selkeää sekä kuntien vetovoimaa pitkällä tähtäimellä vahvistavaa toimintaa.

      Asiakkaiden rehelliset kommentit paljastavat todellisen ärtymyksen yhtiön toimintaan. On tapahtunut Suuri Puhallus.

      Helena Aaltonen

      Pentti Huttunen

      Keijo Aaltonen

      Hannu Suutari

    • Anonyymi

      Pentti Huttunen istunut neljä vuotta hallituksessa ja hinnat vain nousseet.

      Lupaukset unehtuivat kun kokouspalkkiot tuli tilille.

      • Anonyymi

        Huttunen on huijari ja koijari koko ukko.


    • Anonyymi

      Sotkamon kunnanhallitus valinnut edustajan Loisteeseen.

    • Anonyymi

      Edelleen nousee siirtohinta kun Kainuuseen tulee Data keskukset.

      • Anonyymi

        Niin varmasti käy.
        Sama siirtohinnan korotus tuli myös etelässä kun data keskus käynnistyi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe