Miksi ihmeessä Suomen nuorille yhä tyrkytetään ruotsin kieltä pakolla, vaikka siitä ei ole heille mitään hyötyä? Tämä järjetön järjestelmä tuhlaa vuosittain tuhansien tuntien oppimispotentiaalin kieleen, jota suurin osa suomalaisista ei koskaan käytä. Miten on mahdollista, että elämme modernissa, globaalissa maailmassa, mutta pidämme kiinni tällaisesta historiallisesta painolastista, joka estää todellista kehitystä?
Ruotsin kieli ei ole kansainvälisesti merkittävä. Se ei ole kieli, jolla rakennetaan kansainvälistä uraa tai luodaan uusia innovaatioita. Silti jokainen suomalainen oppilas pakotetaan siihen, vaikka he voisivat käyttää aikansa opiskellakseen kieliä, kuten espanjaa, saksaa tai kiinaa – kieliä, joilla on oikeaa arvoa työelämässä.
Ja puhutaanpa siitä kuuluisasta "kaksikielisyydestä". Miksi vain suomenkielisten pitää taipua opettelemaan ruotsia? Missä ovat ruotsinkielisten velvollisuudet? Miksi meillä on yhteiskunta, jossa pieni vähemmistö saa määrätä kaikille muille, mitä kieliä heidän täytyy oppia? Tämä järjestelmä on suoranainen häpeä ja muistutus siitä, että tasa-arvo ei toteudu Suomessa.
Totuus on, että pakkoruotsi ei enää palvele ketään. Se ei edistä työllisyyttä, kielitaitoa tai kulttuurien välistä ymmärrystä. Se on poliittinen kompromissi, jonka pitäisi kuolla pois historian mukana. Suomen tulevaisuus ei ole menneisyyden kahleissa, ja pakkoruotsi on täydellinen esimerkki turhasta taakkakulttuurista.
On aika lopettaa teeskentely ja antaa suomalaisten päättää itse, mitä kieliä he haluavat oppia. Vapaus kielivalinnoissa on ainoa järkevä ja reilu ratkaisu – ja se voi alkaa pakkoruotsin hautaamisesta lopullisesti.
Pakkoruotsi - Suomen koulutusjärjestelmän vitsi
Anonyymi-ap
2
343
Vastaukset
- Anonyymi
Koska Suomen perustuslaissa määrätty Suomi kaksikieliseksi valtioksi (suomenkieli ja ruotsinkieli) niin siksi ruotsinkieltä opetetaan toisena pääkielenä Suomessa kouluissa.
Aloittaja voisi kertoa meille ruotsinsuomalaisille mistä luokasta lähtien ruotsinkieltä aletaan opettamaan ja kuinka monta tuntia viikossa sitä opetetaan Suomessa. - Anonyymi
Suomenkieli kuin kärpäsenpaska suurella paperilla jos vertaa Scandinavian kieliin !
Jomän
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672535Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1882222Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1312152Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.482127Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331875Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1941597Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2211536Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171451Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261285Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva2071100