Pakkoruotsi - Suomen koulutusjärjestelmän vitsi

Anonyymi-ap

Miksi ihmeessä Suomen nuorille yhä tyrkytetään ruotsin kieltä pakolla, vaikka siitä ei ole heille mitään hyötyä? Tämä järjetön järjestelmä tuhlaa vuosittain tuhansien tuntien oppimispotentiaalin kieleen, jota suurin osa suomalaisista ei koskaan käytä. Miten on mahdollista, että elämme modernissa, globaalissa maailmassa, mutta pidämme kiinni tällaisesta historiallisesta painolastista, joka estää todellista kehitystä?

Ruotsin kieli ei ole kansainvälisesti merkittävä. Se ei ole kieli, jolla rakennetaan kansainvälistä uraa tai luodaan uusia innovaatioita. Silti jokainen suomalainen oppilas pakotetaan siihen, vaikka he voisivat käyttää aikansa opiskellakseen kieliä, kuten espanjaa, saksaa tai kiinaa – kieliä, joilla on oikeaa arvoa työelämässä.

Ja puhutaanpa siitä kuuluisasta "kaksikielisyydestä". Miksi vain suomenkielisten pitää taipua opettelemaan ruotsia? Missä ovat ruotsinkielisten velvollisuudet? Miksi meillä on yhteiskunta, jossa pieni vähemmistö saa määrätä kaikille muille, mitä kieliä heidän täytyy oppia? Tämä järjestelmä on suoranainen häpeä ja muistutus siitä, että tasa-arvo ei toteudu Suomessa.

Totuus on, että pakkoruotsi ei enää palvele ketään. Se ei edistä työllisyyttä, kielitaitoa tai kulttuurien välistä ymmärrystä. Se on poliittinen kompromissi, jonka pitäisi kuolla pois historian mukana. Suomen tulevaisuus ei ole menneisyyden kahleissa, ja pakkoruotsi on täydellinen esimerkki turhasta taakkakulttuurista.

On aika lopettaa teeskentely ja antaa suomalaisten päättää itse, mitä kieliä he haluavat oppia. Vapaus kielivalinnoissa on ainoa järkevä ja reilu ratkaisu – ja se voi alkaa pakkoruotsin hautaamisesta lopullisesti.

2

885

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska Suomen perustuslaissa määrätty Suomi kaksikieliseksi valtioksi (suomenkieli ja ruotsinkieli) niin siksi ruotsinkieltä opetetaan toisena pääkielenä Suomessa kouluissa.
      Aloittaja voisi kertoa meille ruotsinsuomalaisille mistä luokasta lähtien ruotsinkieltä aletaan opettamaan ja kuinka monta tuntia viikossa sitä opetetaan Suomessa.

    • Anonyymi

      Suomenkieli kuin kärpäsenpaska suurella paperilla jos vertaa Scandinavian kieliin !

      Jomän

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      426
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe