netin kautta? Eräs henkilö häiritsee minua jatkuvasti huutonetissä ja haluaisin tehdä rikosilmoituksen, jotta asia saadaan päiväjärjestykseen. Onnistuuko ilmoitus netin kautta?
Voinko tehdä
RIKOSILMOITUKSEN
11792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
yleensä suurinpiirtein virka-aikaan.
Ennen kuin teet rikosilmoituksen, niin:
• Pyydä häiritsijää lopettamaan häiriköiminen
• KÄSKE häiritsijää lopettamaan häiriköiminen
• Jos ei auttanut, niin uhkaa rikosilmoituksella, ellei tämä lopu
• Jos ei auttanut, uhkaa toisen kerran rikosilmoituksella.
• Jos ei tehonnut, tee rikosilmoitus.
ja pitää toimia näin sitten. Varmaankin jos häirintä ei lopu niin on hyvä toteuttaa rikosilmoitus niin henkilö oppii. Voi nimittäin luulla että vain pelleilen.
Aika mielenkiintoinen tapaus...
herjasi taas sähköpostiini. Ei lopeta vaikka olen uhannut rikosilmoituksella. On pakko mennä paikalliseen poliisilaitokseen. Katsotaan miten homma etenee. Ottavatko häneen yhteyttä ja antavatko varoituksen vai menemmekö oikeuteen?
Moikka,
Kyllä sen saa tetissäkin tehtyä!
http://www.poliisi.fi
Ylävalikosta RIKOKSET -> Rikosilmoitus jonka jälkeen vasemmasta valikosta "Sähköinen rikosilmoitus"
Tämä on ollut jo muutaman vuoden käytössä
Miten se on saanut sun sähköpostiosoitteen? Miksi yleensä alkanut herjata? Onko mitään syytä?
Sä kuullostat ihan "täysjärkiseltä" kun kyselet mitä tehdä jos joku herjaa netissä... mene poliisille, jos sulla on puhtaat jauhot pussissa tai laita sormi sinne minne aurinko ei paista, jos olet noin onneton surkimus!
Netin kautta voi tehdä ainoastaan ilmoituksen anastetusta omaisuudesta, vahingonteosta, anastetusta tai kadonneesta ampuma-aseesta ja anastetusta tai kadonneesta poliisin myöntämästä asiakirjasta.
Muutoinkin rikosilmoituksen tekoa kannattaa aina vähän miettiä, sillä siitä lähtee vireille prosessi, mitä aina ei voikaan keskeyttää, vaikka haluaisi. Jo viimeistään käräjillä ja suuren laskun saatuaan moni katuu tekemäänsä ilmoitusta ja valittaa, ettei hän tätä tiennyt.
Mutta jos on paljon ylimääräistä rahaa ja halua kiusantekoon, niin siitä vaan.
nettihäirikkö... heh heh. pysy poissa netissä. et todellakaan voi tehdä rikosilmoitusta tuollaisesta. kasva aikuiseksi JA pysy poissa netistä.
poliisille. Ei kuulemma olisi voinut tehdä netissä.