4,3 miljoonaa Niemen sataman hiekkakenttään

Anonyymi-ap

Niemen satamassa tehtäviä töitä varten varataan 4,3 miljoonaa euroa. Töitä tehdään kesän jälkeen Kipparinkujan ja Joutjoen suun välisellä alueella. Alueella tehdään myös täyttöä. Lisäksi tehdään kivettyjä alueita, päällystettyä väylää ja vähän vihreää.

Paljon tehdään yhdelle yrittäjälle jotta hän saa hyvät puitteet festareille ja muille tapahtumille.

Niemen satamaan varatusta potista arviolta 1,5 miljoonaa euroa kuluu alueelta löytyneiden pilaantuneiden maiden puhdistamiseen. Alueella on ollut aikoinaan muun muassa puuteollisuutta.

Nyt älytään puhdistaa mutta ne lukemattomat talot joita tehtiin Aikaisemmin puuteollisuusalueelle rakennettiin myrkkymaalle. Käytännössä koko sataman ja ankkurin alue kun silloin ei ollut samaa osaamista kuin nyt.

18

2474

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossakin myrkkymaan päällä on ollut ravintolatoimintaa vuosia. Ties mitä myrkkyjä on nytkin ravintolan alla missä tehdään ruokaa. Pitäisi purkaa kaikki ne kiinteistöt.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Epäillyt eturistiriidat ja hyvä veli -verkosto:
      Paikallisen moottoripyöräkapakan omistajalla näyttää olevan läheiset suhteet kaupungin päättäjiin. Nämä herrat käyvät kapakassa säännöllisesti syömässä ja juomassa maksamatta mitään.

      Headland-tapahtuma ja varojen väärinkäyttö:
      Headland on käytännössä luotu kaupungin herrojen ja muiden vaikutusvaltaisten henkilöiden kestitsemiseen. He juhlivat festivaalin aikana yksityisissä VIP-tiloissa kapakan omistajan kustannuksella, mutta festivaalin tuotoilla katetaan nämä kustannukset.

      Epäily kaupungin verovarojen väärinkäytöstä:
      Headlandin alueelle ollaan nyt rakentamassa uutta päällystettä sekä laituria viereiselle alueelle. Kaupunki maksaa koko projektin, mikä tarkoittaa, että me kaikki kaupungin veronmaksajat osallistumme näihin herrojen juhla-alueiden parannuksiin.

      Epäilty ympäristörikos:
      Aikaisemmin alueelta kaivettiin suuri monttu, ja maaperä kuivattiin myrkyllisistä vesistä. Näitä myrkkyvesiä pumpattiin useiden viikkojen ajan suoraan Vesijärveen. Toiminta tapahtui ilman näkyvää vastuuta tai valvontaa, ilmeisesti kaupungin suojelemana.

      Toiminta vaikuttaa epäilyttävältä ja mahdollisesti laittomalta.
      - Onko kyseessä eturistiriitoja tai korruptiota liittyen kaupungin ja yrityksen suhteisiin?
      - Onko kaupungin varoja käytetty väärin yksityisten hankkeiden rahoittamiseen?
      - Onko Vesijärveen tapahtunut myrkyllisen veden pumppaus aiheuttanut ympäristörikoksen?

    • Anonyymi

      Mistä lyödään vetoa niin loppuvuodesta aletaan puhua veronkorotuksista ja haikaillaan taas Lahti-energian myyntiä? Kun on jelpattu kavereita ja osteltu kaikkea kivaa niin rahat menee ettei huomatakaan.

      • Anonyymi

        Se olisikin hyvä jos myytäisiin niin saataisin sähkön hinta ylös. Tekisi hyvää kannattavuudelle.

        Terv; Kokoomus


    • Anonyymi

      Lahdessa hyvävelimafialla menee hyvin.

    • Anonyymi

      Stanan Kokkareet.

    • Anonyymi

      Ainoastaan Lahden kaupunki voi törsätä tuollaiseen maaplänttiin muutaman yrityksen takapihalle melkein viisimiljoonaa. Sitten kun ylitetään ne pakolliset budjetin ylittämiset niin rahaa on mennyt 6-8 miljoonaa. Mitään muuta ei saada kuin yhdelle yritykselle kiva leikkikenttä jossa voi järjestää lasten mehuhetkiä. Montako joutsenta kuolee tänä vuonna? Onkohan sen arvosta taas kerran.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sai kaupungilta 20000e vielä Headlandin paskatapahtumaan. Vttu mikä loiseläjä, eläinrääkkääjä.


    • Anonyymi

      Eiköhän siitä tule taas uusi rantaliipola kun rahan ahneus kuulostaa rakennuttajilla.
      Kovasti on kerrostaloja suunniteltu niemeen jo.
      Vastahan tuli kaavoituslehti.
      Siitä näkee suunnitelmat..

    • Anonyymi

      Siinähän pöhöttää hiivatehdas ja uutetehdas hajujaan vielä kymmenen vuotta. Turha sinne vielä mitään on alkaa tekemään

      • Anonyymi

        Niin mutta kun sataman pomo haluaa paremman bisnesalueen.


    • Anonyymi

      Kokoomus saa aina haluamansa vaikka valta vaihtuisi. Tuolla summalla oltaisiin saatu maauimala.

      Lahden maauimalan kunnostuksen kustannusarvio oli noin 4,3 miljoonaa euroa, mutta kaupungin päätöksellä siirrytään uuden vesiliikuntakeskuksen rakentamiseen.

      Lahden uuden vesiliikuntakeskuksen tarkka kustannusarvio ei ole vielä julkisesti saatavilla, sillä hanke on suunnitteluvaiheessa. Kaupungin hyvinvoinnin ja vapaa-ajan lautakunta päätti huhtikuussa 2025 sisällyttää vesiliikuntakeskuksen vuoden 2026 talousarvion investointisuunnitelmaan ja priorisoida sen liikuntarakentamisen ykköskohteeksi.

      Vaikka tarkkaa hintaa ei ole ilmoitettu, vertailukohtia löytyy muista vastaavista hankkeista:

      - Oulun Linnanmaan uimahalli: Rakentaminen alkoi maaliskuussa 2023, ja kustannusarvio oli noin 21,2 miljoonaa euroa.

      - Jyväskylän AaltoAlvari-vesiliikuntakeskus: Laajennus- ja peruskorjaushankkeen kustannukset olivat noin 20 miljoonaa euroa.

      Näiden perusteella voidaan arvioida, että Lahden uuden vesiliikuntakeskuksen kustannukset saattavat asettua 20–30 miljoonan euron välille, riippuen muun muassa rakennuksen laajuudesta, palveluista ja energiatehokkuusvaatimuksista.

      Lisätietoja hankkeen etenemisestä ja kustannuksista julkaistaan todennäköisesti vuoden 2026 talousarvion valmistelun yhteydessä.

    • Anonyymi

      Rakentaminen aloitettu, onnea Lahti taas kerran. Tuohon riitti heti rahaa vaan ei maauimalaan josta olisi ollut iloa monikertaiselle määrälle kaupunkilaisia.

    • Anonyymi

      Lahella on rahaa kunnes loppuvuodesta taas ihmetellään mihinkä ne taas hävis.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kaupungin tavoitteena on säästää vuosina 2026–2028 toimintamenoista yhteensä 8,3 miljoonaa euroa. Henkilöstövähennyksillä tavoitellaan enintään 5 miljoonan euron säästöä.

      Nopeasti tuon nyt säästää kun.......

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe