Ensinnäkin, toimeentulotuki ei ole "vastikkeeton". Työttömän täytyy sitä saadakseen täyttää työnhakuvelvollisuus, ja jos tästä kieltäytyy, toimeentulotukea voidaan leikata jopa 40 %. Vähimmäisetuudesta leikkaaminen ei auta yhtäkään mielenterveysongelmaista nuorta työllistymään. Sen sijaan se syventää hänen ahdinkoaan ja aiheuttaa velkaantumista ja pahimmillaan rikollisuutta. Hätä taloudellisesta tilanteesta yleensä vain pahentaa mielenterveysongelmia. Mielenterveysongelmista toipuakseen tulisi olla vakaat ja turvalliset olosuhteet, joihin kuuluu myös kohtuullinen taloudellinen pärjääminen sekä luottamus hoidon jatkuvuuteen. Nämä eivät tällä hetkellä useimpien kohdalla toteudu. Itse olen aikoinaan ollut tuo nuori, ja jokainen karenssi, minkä sain, kun en kyennyt sosiaalisten tilanteiden pelon vuoksi kaikkina päivinä menemään kuntouttavaan työtoimintaan, pahensi mielenterveysongelmiani entisestään. Samoin terapian hakeminen joka vuosi uudelleen ja jännittäminen, myönnetäänkö sitä enää, stressasi jo useita kuukausia etukäteen. Kainuussa tässä oli lisänä vielä se, että joutui jännittämään, saako ylipäätään lääkäriaikaa lausuntoa varten, eikä aina saanut.
Perustulo-mallinen sosiaaliturva olisi ainut aidosti työntekoon kannustava malli, jossa työn vastaanottaminen kannattaisi aina taloudellisesti. Valitettavasti kokoomuksen johdolla ollaan menty päinvastaiseen suuntaan, kokoomushallituksen poistaessa työttömyysturvan suojaosan. Kokoomuksen mallissa rangaistaan heitä, jotka eivät löydä kokopäiväistä työtä tai kykene siihen. Moni vajaatyökykyinen kykenisi ja haluaisi työskennellä osa-aikaisesti, mutta suojaosan poistuttua se on taloudellisesti mahdotonta varsinkin heille, joilla olisi pitempi työmatka. Myöskään eläkkeensaajan asumistuen saajaa ei kannusteta ottamaan vastaan satunnaista työtä, koska palkka vähentää heti asumistukea, ja uusimpien leikkausten myötä entistä enemmän. Omistusasuvat eli varakkaammat eläkeläiset sen sijaan saavat tienata yli 800 e/kk palkan vähentämättä eläkettä. Saman pitäisi olla mahdollista myös kaikista köyhimmille, eli vuokralla asuville eläkeläisille.
Perustulomallinen sosiaaliturva kannustaisi ottamaan vastaan aina kaiken työn mikä on tarjolla, koska palkkaa ei vähennettäisi sosiaaliturvasta. Tällainen malli myös toisi säästöjä byrokratian vähenemisellä: Enää ei tarvitsisi palkata tuhansia etuuksien käsittelijöitä ja TE-palvelut kävisi tarpeettomaksi (onko se muutenkaan aidosti edistänyt yhdenkään henkilön työllistymistä koskaan?), vaan perustulo kilahtaisi automaattisesti jokaisen täysi-ikäisen kansalaisen tilille, ja niiltä, joilla tulot ovat muutenkin tarpeeksi suuret, se otettaisiin takaisin verotuksen muodossa. Toki perustulossa on ongelma, miten siitä saataisiin oikeudenmukainen kaikille, kun ihmisillä on erisuuruisia välttämättömiä menoja. Jollakin jo lääkkeet ja terveydenhuollon käynnit maksavat tonnin kuussa. Luultavasti jonkinlainen toimeentulotuki-tyyppinen etuus pitäisi silti säilyttää heille, joilla välttämättömät menot ylittäisivät perustulon. Jo nykyiset etuudet voitaisiin muuttaa lähemmäs perustulomallia siten, että niihin laitettaisiin edes kohtuulliset suojaosat, esimerkiksi 500 e/kk, myös toimeentulotukeen. Toimeentulotuki on tällä hetkellä kaikista passivoivin tukimuoto siksi, että työnteosta rangaistaan ottamalla tuki pois. Sen pitäisi olla viimesijainen tukimuoto, mutta koska muut tuet ovat niin pienet, niin yhä useampi joutuu toimeentulotuelle, eikä sen passivoivuuden vuoksi pääse sieltä enää pois. Mietityttää myös tuo kokoomuksen pyrkimys tehdä toimeentulotuesta "aktiivisuuteen ja työntekoon kannustavampi." Toimeentulotukeahan saavat muutkin kuin työttömät, mm. eläkeläiset ja matalapalkka-alojen kokopäiväisissäkin töissä käyvät työntekijät. Pitääkö monisairaan työkyvyttömyyseläkeläisenkin kokoomuslaisten mielestä lähteä töihin toimeentulotukea eläkkeen päälle saadakseen? Moni eläkeläinenkin nimittäin joutuu toimeentulotukea eläkkeen lisäksi hakemaan.
Kepin sijaan kannattaisi miettiä keinoja, joilla nuorten mielenterveys-, päihde- ym. ongelmia saataisiin hoidettua mahdollisimman nopeasti ja mieluiten kokonaan ennaltaehkäistyä. Silti kokoomus on leikannut juuri näistä palveluista, kuten julkisesta terveydenhuollosta ja sotejärjestöiltä, jotka tätä tärkeää työtä tekisivät. Lakkautetaan mieluummin ihmisiä kyttäävät TE-palvelut, ja laitetaan lisää resursseja nuoria suoraan auttaville tahoille, kuten nuorisotyöhön, koulutukseen, sosiaalityöhön ja mielenterveys- ja päihdetyöhön. Näihin panostaminen nostaisi varmasti nuorten työllistymistä. 90-luvun laman talouskuripolitiikan on tutkitusti todettu olleen toimimatonta ja aiheuttaneen valtavat lisäkustannukset pitkälle tulevaisuuteen. Orpon hallitus toistaa parhaillaan näitä 90-luvulla tehtyjä virheitä.
Avoin vastine Kokoomuksen Pia Kauman mielipidekirjoitukseen Kainuun Sanomissa
6
120
Vastaukset
- Anonyymi
Kokoomuksen ihmiskuva tuntuu perustuvan sille, että työtön olisi aina lähtökohtaisesti työnvälttelijä ja haluaa vapaaehtoisesti elää toimeentulotuella ja elelee sillä mukavasti. Väitän, että kukaan ei ole vapaaehtoisesti toimeentulotuen saaja. Päinvastaista väittävä on tuskin päivääkään itse joutunut elämään toimeentulotuella. Jokaikinen terve ja työkykyinen ihminen haluaa elättää itsensä työllä. Työttömien joukossa on tälläkin hetkellä kymmeniä tuhansia työkyvyttömiä, joille ei ole myönnetty sairauspäivärahaa, kuntoutustukea tai eläkettä, ja osalla ei varmasti ole edes diagnoosia, jolla näitä etuuksia voisi ylipäätään hakea. Työkyvytön ei kuuluisi työkkärin listalle, ja tälle asialle pitäisi tehdä jotain (helpottaa em. etuuksien saamista tai siirtyä perustuloon). Sen sijaan kokoomus on pahentanut tätäkin ongelmaa kiristämällä kuntoutustuen saannin ehtoja, jolloin entistä useampi työkyvytön joutuu olemaan työttömänä työnhakijana.
- Anonyymi
Ja vielä tuohon eläkkeensaajan asumistuesta leikkaamiseen. Se on äärimmäisen röyhkeää, koska kohdistuu kaikista pienituloisimpiin eläkeläisiin. Eikä se koske edes pelkkää palkkatuloa, vaan ihan pelkkä kansaneläkkeen ja takuueläkkeen indeksikorotus vähentää eläkkeensaajan asumistukea (koska lisäomavastuun vuositulorajaa on jätetty korottamatta elinkustannusten noustessa), kun taas omistusasuvat eläkeläiset, jotka ovat muutenkin varakkaampia, saavat nuo indeksikorotukset täysimääräisinä käyttöönsä, vaikka köyhimmille niillä olisi juuri eniten tarvetta. Kokoomuksen politiikka suosii rikkaita ja jättää köyhät oman onnensa nojaan.
- Anonyymi
Kokoomus ja persut ovat ajaneet Suomen kaaokseen.
- Anonyymi
Jatkossa on luvassa pahempaa, kunhan ensin kunnallisvaalit käydään.
- Anonyymi
MIKÄÄN TUKI EI OLE ILMAISTA RAHAA SAAJALLE.
Me olemme veroissamme maksaneet sosiaaliturvavakuutusmaksua
ja työttömyysvakuutusmaksua.
Vastinetta rahoilleen ei enää saa. Purra lappaa rahat rikkaalle eliitille. - Anonyymi
Kyllä se niin on, että jos verokortin marginaaliveroprosentti on 56 %, niin 10 prosenttiyksikköä tulee päälle eläke- ja työttömyysvakuutusmaksusta. Bonuksesta tai muusta lisäpalkasta jää siis käteen aika lailla tasan 1/3 eli valtiolle 67% ja itselle 33%.
Näin Suomessa suuri tuloista ja yrittävää kohdellaan. Tuolla 67 % osuudella aika moni saa makoilla puolille päiville ja jatkaa vaikka heti sohvalla siihen asti kun baarit avautuvat.
Ei tule rakkoja käsiin, ei työtapaturmia, ei vaivoja tai kulumaa muuta kuin ranteeseen kun joutuu itse nostamaan tuoppia huulilleen. No leipäjonoon meno tietysti rasittaa mutta eiköhän siihenkin vielä keksitä jokin sosiaalitoimi joka hakisi eväspussin.
Saatana, kyllä joillekin on eläminen tehty vaikeaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2583730
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1352687Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162172Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3541936Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281934- 571488
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491434Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan741162- 1031157
- 1111150