Hei ryhmä!
Haluan kuulla teidän kokemuksianne huonosta asiakaspalvelusta – erityisesti kiinteistönvälityksen parissa. Onko teillä ollut vastassa välittäjiä, joiden toiminta on ollut ala-arvoista tai täysin epäammattimaista?
Haluan jakaa oman kokemukseni pohjustukseksi:
Viime aikoina olen ollut tekemisissä kiinteistönvälittäjän kanssa, jonka ammattitaitoa ja jopa laillisuutta epäilen. Hän väittää olevansa LKV, mutta hänen käytöksensä antaa ymmärtää aivan muuta. Hänellä kuulemma on "hienot toimistot", mutta niitä en ole koskaan päässyt näkemään.
Hän otti asuntoni välitykseen, mutta unohti laittaa ilmoituksen Etuovi.comiin. Toisen asunnon ilmoitus taas vanheni, kun hän ei uusinut sitä ajoissa. Lisäksi hän sopi kanssani soittoajan, mutta kun soitin sovitusti, hän löi luurin korvaani – ja tämä tapahtui useamman kerran.
Tapaamisemme kahvilassa oli viimeinen pisara. Hän ei maksanut omaa kahviaan eikä omaa pullaansa, vaan minä jouduin maksamaan kaiken. Tilanne paheni, kun palasin pöytään kahvini, täytetyn croissantin ja runebergintortun kanssa, ja hän pyysi vielä puolet minun ostamistani tuotteista itselleen. Minä maksoin, mutta yleensä tällaisissa tilanteissa edustajat, välittäjät ja tavarantoimittajat maksavat omat ostoksensa – usein jopa asiakkaan.
Tämä sama välittäjä on jättänyt autonsa huoltolaskun maksamatta ja pettänyt lukemattomia lupauksia, kuten "soitan takaisin". Sen sijaan minä olen joutunut soittelemaan perään jatkuvasti. Kun olen huomauttanut hänen käytöksestään, hän vain selittää olevansa kiireinen ja että olen hänen "premium-asiakkaansa". Totuus on, että hän kohtelee minua kuin roskaa.
Kirsikkana kakun päällä hän pyysi minua ostamaan uimahallilipun – ei minulle eikä meille, vaan itselleen ja hänen ystävättäriensä käyttöön viikonlopuksi. Minua ei tietenkään kutsuttu mukaan.
Kun lopulta tein asiasta reklamaation, joka piti hoitaa kiireesti, sain perjantaina viestin, että heidän asiakaspalvelussaan on ruuhkaa ja että hän ottaa yhteyttä "1–2 arkipäivän kuluessa". Tämä tarkoitti käytännössä sitä, että lauantai ja sunnuntai eivät olleet laskennassa mukana, ja minun reklamaationi käsittely olisi siirtynyt aikaisintaan maanantaihin tai tiistaihin. Reklamaationi oli kiireellinen, eikä minulla olisi ollut aikaa odottaa päiviä. Tämä välinpitämättömyys oli aivan käsittämätöntä.
Haluaisinkin nyt kuulla teiltä: onko teillä ollut vastaavia kokemuksia kiinteistönvälityksen tai muun asiakaspalvelun parissa? Jakakaa tarinanne, niin näemme, kuinka yleistä tämä oikeasti on.
Surkeimmat asiakaspalvelukokemukset
Anonyymi-ap
0
273
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342146Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491747Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1131563Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041286Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761008Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,47956- 59905
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52809Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101783- 60758