Hei ryhmä!
Haluan kuulla teidän kokemuksianne huonosta asiakaspalvelusta – erityisesti kiinteistönvälityksen parissa. Onko teillä ollut vastassa välittäjiä, joiden toiminta on ollut ala-arvoista tai täysin epäammattimaista?
Haluan jakaa oman kokemukseni pohjustukseksi:
Viime aikoina olen ollut tekemisissä kiinteistönvälittäjän kanssa, jonka ammattitaitoa ja jopa laillisuutta epäilen. Hän väittää olevansa LKV, mutta hänen käytöksensä antaa ymmärtää aivan muuta. Hänellä kuulemma on "hienot toimistot", mutta niitä en ole koskaan päässyt näkemään.
Hän otti asuntoni välitykseen, mutta unohti laittaa ilmoituksen Etuovi.comiin. Toisen asunnon ilmoitus taas vanheni, kun hän ei uusinut sitä ajoissa. Lisäksi hän sopi kanssani soittoajan, mutta kun soitin sovitusti, hän löi luurin korvaani – ja tämä tapahtui useamman kerran.
Tapaamisemme kahvilassa oli viimeinen pisara. Hän ei maksanut omaa kahviaan eikä omaa pullaansa, vaan minä jouduin maksamaan kaiken. Tilanne paheni, kun palasin pöytään kahvini, täytetyn croissantin ja runebergintortun kanssa, ja hän pyysi vielä puolet minun ostamistani tuotteista itselleen. Minä maksoin, mutta yleensä tällaisissa tilanteissa edustajat, välittäjät ja tavarantoimittajat maksavat omat ostoksensa – usein jopa asiakkaan.
Tämä sama välittäjä on jättänyt autonsa huoltolaskun maksamatta ja pettänyt lukemattomia lupauksia, kuten "soitan takaisin". Sen sijaan minä olen joutunut soittelemaan perään jatkuvasti. Kun olen huomauttanut hänen käytöksestään, hän vain selittää olevansa kiireinen ja että olen hänen "premium-asiakkaansa". Totuus on, että hän kohtelee minua kuin roskaa.
Kirsikkana kakun päällä hän pyysi minua ostamaan uimahallilipun – ei minulle eikä meille, vaan itselleen ja hänen ystävättäriensä käyttöön viikonlopuksi. Minua ei tietenkään kutsuttu mukaan.
Kun lopulta tein asiasta reklamaation, joka piti hoitaa kiireesti, sain perjantaina viestin, että heidän asiakaspalvelussaan on ruuhkaa ja että hän ottaa yhteyttä "1–2 arkipäivän kuluessa". Tämä tarkoitti käytännössä sitä, että lauantai ja sunnuntai eivät olleet laskennassa mukana, ja minun reklamaationi käsittely olisi siirtynyt aikaisintaan maanantaihin tai tiistaihin. Reklamaationi oli kiireellinen, eikä minulla olisi ollut aikaa odottaa päiviä. Tämä välinpitämättömyys oli aivan käsittämätöntä.
Haluaisinkin nyt kuulla teiltä: onko teillä ollut vastaavia kokemuksia kiinteistönvälityksen tai muun asiakaspalvelun parissa? Jakakaa tarinanne, niin näemme, kuinka yleistä tämä oikeasti on.
Surkeimmat asiakaspalvelukokemukset
Anonyymi-ap
0
135
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli285395Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144024Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403207IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512830Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2851332Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861318- 601203
- 791149
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3971126Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2151111