Kyseessä 2v narttu koira.
Koira on mieheni koira. Koira ollut nyt vuoden mun elämässä. . Koira On todella haukku herkkä ja murisee veljelleni vaik mitään ei oo tapahtunut ? Onko ideoita mikä vois auttaa ?
Koira murisee
7
405
Vastaukset
- Anonyymi
Murisee eli varoittaa tai kertoo omasta epävarmuudestaan. Luottamuksen saamisessa voi kestää, ja rotukin vaikuttaa, suojelua voi olla, voi olla resurssiaggressiivisuutta, voi myös olla vain epävarmuutta uusia ihmisiä kohtaan. Muuta ei voi sanoa, kun aika epämääräinen kertomus oli kyseessä. Koira kommunikoi mm. murinalla, kun ei osaa puhua suomea tai muitakaan kieliä.
- Anonyymi00006
Kyllä! Muriseminen, näykkäiseminen, hampaiden näyttäminen ja pureminen ovat kaikki aggressiivisen käyttäytymisen muotoja, jotka voivat olla pelottavia ja vaarallisia. Tärkeää on ymmärtää heti alkuun: aggressiivisuus ei ole osa koiran persoonallisuutta tai luonteenpiirre – se on käyttäytymistä, jolla on aina syy ja jonka taustalla on useimmiten pelko, kipu tai epävarmuus.
https://lemmikkiguru.fi/blogi/koiran-aggressiivisuus
- Anonyymi
Paistinpannulla päähän tarpeeksi niin loppuu, piikille ellei sekään auta.
- Anonyymi
Olihan taas hauska kommentti, mutta sallitaan se sinulle rakkivihaiselle, kun reppana tulet vielä oikein katsastamaan tänne lemmikit-osiolle, olisiko jotain, mihin saisi laittaa taas viha- ja tappokommenttia illalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olihan taas hauska kommentti, mutta sallitaan se sinulle rakkivihaiselle, kun reppana tulet vielä oikein katsastamaan tänne lemmikit-osiolle, olisiko jotain, mihin saisi laittaa taas viha- ja tappokommenttia illalla.
Toimiva konstihan tuo ellet halua joutua maksamaan korvauksia rakkisi raatelemille ihmisille, oikeudenkäyntikulut ja sakot päälle, lopuksi vielä piikitys.
- Anonyymi00007
Ollut useampi koira mutta aina useamman vuoden välein. Kasvatukselliset ohjeet ja trendit on vaihdelleet vuodesta toiseen: milloin ohjataan ottamaan luulot pois, alistusta, "johtajuutta", milloin vain kehua ja namia, palkitaan ja lässytetään, sitten motivoidaan, seikkaillaan, ollaan koirana koiralle tai laumanjohtaja-alfa.
Kaikkien koirieni kohdalla hommat on sujunut kun vaan onnistuu löytyy se yhteinen kieli ja kommunikaatio. Jälkiviisaana vois todeta että oma kärsimättömyys, kasvatustrendien sokea noudattaminen ja maalaisjärjen puute ovat johtaneet väärille poluille.
Aloituksessa kuvattu reaktio (jos on siis tosissaan eikä vain haasta leikkiin) voisi kertoo luottamuksen puutteesta. Koira saattaa siis olla tylsistynyt, väsynyt, stressaantunut tai epävarma. Yhteistä tekemistä, luottamuksen rakentamista kuin kenen kaverin kanssa tahansa, yhteisen kielen etsiminen ja löytäminen, hauskanpitoa, ennustettavuutta. Itsellä toimi viimeisen koirani kanssa rutiinit. Aina samat kuviot samaan aikaan ja juurikin turvalliset rutiinit - ei tylsät mutta toistuvat. - Anonyymi00008
Kannattaa harkita koiran vaihtoa FSO Poloneziin, tuskin haukkuu tai murisee kenellekään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131053
- 1141046
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20757- 52704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32643ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42608Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482