Kuukautiset ovat pidentyneet

Anonyymi-ap

Mulla on kuukautiset pidentyneet muutamalla vuotopäivällä. Mietin vain miksiköhän on näin. Olen vähän alle 40v. Ovulaation tunnistan ihan selkeästi valkovuodon koostumuksesta ja sitä tulee reilusti ja housut kastuu, jos ei ole pikkuhousunsuojaa. Kuukautiset ovat myös reilummat kuin aikaisemmin ja siteitä pitää vaihtaa tiheämmin. Olisiko aika mennä lääkäriin.

8

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähestyvät vaihdevuodetkin saattavat tehdä sen, että vuotoihin tulee muutoksia.
      Voi olla runsaampaa, niukempaa, epäsäännöllisempää, voi joskus jäädä kokonaan väliin, joskus voi tulla vuoto useammin kuin kerran kuussa.

    • Anonyymi

      joo lääkäriin eikös sitä sanota et jos vuotoon tulee muutoksia nii sit pitää käyä lääkärissä

    • Anonyymi

      Vuosien mittaan vaihtelua ja muutoksia tulee jokaiselle.

    • Anonyymi

      Voihan sitä lääkäriin mennä. Mutta vuoto riippuu kohdun limakalvon paksuudesta . En tiedä mitä gynekologi voi muuta tehdä kuin ultra kohdun niin näkee monta milliä kohdunlimakalvo on.

    • Anonyymi

      Minulla loppui kuukautiset täytettyäni 40 vuotta. Ne oli seitsemän vuotta poissa, sitten taas tulivat muutamia kertoja harvakseltaan. Kaksi kertaa niin, että oli vain kuukausi väliä, sitten meni viitisen kuukautta kun tulivat taas, sen jälkeen pari kuukautta ja taas tuli. Sitten taas loppuivat kokonaan, eikä ole enää tullut moneen vuoteen.
      Silloin kun noita vuotoja oli, muutama lääkäri oli tietoinen asiasta, mutta ei siihen puututtu millään tavalla, ei tutkittu tms.
      Turhia neuvoja kaikki nuo " mene lääkäriin " jutut.
      Tosin kyllä muissakin yhteyksissä kuin pelkissä naistenvaivoissa. Käypä hoitokin patistaa milloin mistäkin ottamaan yhteyttä lääkäriin, mutta miksi mennä, kun ei lääkärit tee millekään mitään ?

      • Anonyymi

        Kyllä ehkäisyneuvolassa tutkitaan.Sun paikkakunnalla ei palvelut toimi


    • Anonyymi

      Myoomat on tavallisia. Mutta gyne käynnillä sekin selviää.

    • Anonyymi

      Jos tulee vuotoon muutoksia, niin pitäisi käydä lääkärissä, joka harkitsee sitten lisätoimenpiteiden tarpeesta. Minut lähetettiin naistentautien polille, vaihdevuosioireita ei ollut, ja siellä löydettiin kohdusta myooma, joka aiheutti vuodot. Myooma poistettiin ja vuodot palasi normaaleiksi, tai itse asiassa loppuivat kokonaan, koska siellä asennettiin myös hormonikierukka, joka ilmeisesti auttaa siinä ettei myoomia pääse niin helposti kasvamaan uusia. Tutkimuksia gynen polilla oli ultraus, kohdun limakalvonäytteen otto (runsaat vuodot kun voivat aiheutua myös syövästä) ja sitä ennen oli jotain verikokeita. ehkä kaikkia vuotohäiriöisiä ei läheetä eteenpäin, mutta noinhan tuo erikoissairaanhoito toimii: sinne pyritään saamaan potilaat, joilla on sellaisia oireita, joiden vuoksi syöpä ja muut hitoa vaativat muutokset on syytä sulkea pois laskuista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      111
      6589
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3697
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      185
      2448
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      255
      2310
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      191
      1973
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1740
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1605
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      128
      1219
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1194
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      24
      1190
    Aihe