16 ja 21 vuotiaan seurustelu, ok?

Elikkä siis, olen ite 16 ja tyttö ja tää poika 21. Mietin tossa että oisko lain puolesta ja muutenkin ok meidän mahdollinen sude?

Tää poitsu on todella mukava, asiallinen ja kunniottaa mun päätöksiä ja haluaa antaa mulle aikaa kaiken suhteen mihin tarvin sitä. Hän kuuntelee ja on läsnä, sekä on ihana. Hän ei ole mua painostamassa mihinkään ja kavereidensa sanoen hän on kunnollinen tyyppi. On lapsirakas ja hänellä on mukava ja tiivis perhe.

Itse olen kuullut monesti että olen reippaasti ikäistäni vanhemman oloinen ja menisin heittämällä 18-vuotiaasta. Muutan pian omilleni ja muutenkin hoidan kotini aikalailla itse.

Onko siis tässä jotain mitä en saa tehdä saatika olisiko tämmöinen suhde laitonta? Jos ikäänkuin "jäätäisiin kiinni" tai muuta niin mitä meille pahimmillaan voisi tapahtua?

4

397

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suojaikäraja on 16 v. Eli jos itse olet halukas, niin mikään ei lain puolesta estä.

    • Anonyymi

      Jos itestäs tuntuu hyvälle ja haluat suhteen niin se ihan ookoo. Oot jo 16 eli ylittänyt tarvittavan suojaikärajan.

    • Anonyymi

      Peodfiiliaa toi on

    • Anonyymi

      Kun olin yhdeksäntoista niin asuin jo yhdessä 16 vuotiaan kihlattuni kanssa, meillä oli ihana ja lämmin parisuhde ja olimme erittäin läheisiä.
      En painostanut häntä seksiin, se tuli itsestään mukaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe