Olen 14v tyttö. En omista omaa puhelinta(kirjoitan isosisareni kännykällä), koska en kuulemma tarvitse sellaista. En saa meikata tai käydä itsenäisesti missään ilman kyselyjä. En saa ostaa itse omantyylisiäni vaatteita. Kodissamme ei ole mitään yhdessä sovittuja sääntöjä, vaan vanhemmat tyrannisoivat kaikessa. En ole koskaan riidellyt heidän kanssaan, enkä sanonut kovin usein vastaan.
Tuntuu, että olen tosi ylikuormittunut kaikesta ja haluaisin vain huuta heille, pakottaa heidät ymmärtämään, miten pahalta musta tuntuu. Toisaalta mun pitäisi olla heitä kohtaan kunnioittava ja kiitollinen, kun on kuitenkin ruokaa ja katto pään päällä.
En vaan usko että heitä edes kiinnostaa, vaikka olen koko ajan tosi apea, valehtelen pakonomaisesti kaikesta enkä omista yhtäkään ystävää. He näkevät sen kaiken, eivätkä välitä.
Olen ollut viime aikoina myös itsetuhoinen.
Ahdistaa, koska minua kohdellaan edelleen samalla tavalla kuin viisi vuotta sitten, ihan kuin minun ei haluttaisi kasvavan. Tunnen syyllisyyttä siitä, että kehoni ja mieleni on muuttunut murrosiän myötä.
Haluaisin tietää, millaista olisi olla vapaa ja omistaa keskusteluyhteys omaan perheeseen.
Tiukat vanhemmat??
4
1000
Vastaukset
- Anonyymi
Sanot niille et hommais ainaki puhelimen sulle😚😚
Kerro koululle ja ne tekee varmasti lastensuojeluilmoituksen koska ei tollasta SAATANA mua ärsyttää tollaset vanhemmat ketkä luulee et mä aletaan palvomaan niitä ja vaikka ruokaa ja katto pään päällä on kiva sä voit syödä koulussa ja jos on jotain nuoriso keskuksia lähellä niin neki voi auttaa VITTU MUA VITUTTAA TÄLLÄSET VANHEMMAT ne luule et ne omistaa sut jos oisin sä vittu mä HÄIPÄISIN JA HERRULEI
Kuinka vanha sun isosisko on ja millon se sai puhelimen vai ostiko itte- Anonyymi
Olet perheesi nuorin ja vanhemmat ei aina hoksaa että se taaperokin aikuistuu nopeasti eivätkä pysy mukana. On ihan okei koetella tuossa iässä rajoja koska se auttaa itsenäistymään.Vanhemmat voi toki tuolla kontrolloinnilla välittää vaikka se ei siltä tuntuiskaan. Voitko vielä yrittää keskustella että saisit puhelimen koska se olisi kuitenkin tärkeä esim.verkostoitumiseen. Olisko terveydenhoitajan luona käynti paikallaan tai kuraattori.
- Anonyymi
Älä noudata sääntöjä sulla on oikeus meikata ja hengata ostarilla eikä vanhemmilla pitäisi olla mitään sanottavaa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse103790SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2143707Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1313395Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713362Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222257Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv321799- 351569
- 321481
- 921423
- 151343