Puhelimeen vastaaminen ahdistaa

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010988387.html
"Suomalaiset kertovat, miksi puhelimeen vastaaminen ahdistaa – lääkäriltä karu esimerkki seurauksista
Esimerkiksi lääkärin soitto saattaa jäädä vastaamatta, koska moni ei vastaa puhelimeen puhelinmyyjien ja huijareiden takia.
Moni nuori tai aikuinen ei halua vastata puhelimeen, sillä soittoihin vastaaminen koetaan ahdistavana, selviää Ilta-Sanomien tekemästä kyselystä.
– Pelkään että jäädyn. Ihmiset ovat niin törkeitä ja ilkeitä nykyään, he eivät aja kuin omaa asiaansa, eräs vastaaja kertoo.
Toinen, 46-vuotias vastaaja kertoo, että puhelimeen puhuminen on ahdistanut häntä aina.
– Hoidan asioita puhelimitse vasta viimeisessä hädässä. Menen mieluummin vaikka paikan päälle kuin soitan. Olen kutsunut tätä puhelinkammoksi.
Puhelinkammo on edennyt niin pitkälle, että hän kertoo pitäneensä puhelintaan älä häiritse -tilassa jo yli vuoden ajan."

"Pelkään, että jäädyn"
Onko suomalaiset tosiaan noin lampaita, etteivät puhelimeen uskalla vastata, että jäätyvät eli eivät uskalla sanoa eriävää sanaa puhelinmyyjälle, vaan toistavat kyllä, kyllä ja tilaavat mitä puhelinmyyjä haluaa.
Meikäläisellä on ollut kylmän viileä suhtautuminen puhelinmyyjiin, koska olen saanut yhteiskunnaltakin kylmää suhtautumista osalleni.
Jos puhelinmyyjä soittaa, niin sanon EI KIITOS ja painan punaista luuria, vaikka puhelinmyyjä yrittää jatkaa kauppaamista, niin suljen puhelimen, ei se ole sen vaikeampaa.
Joskus jätän puhelimen pöydälle ja puhelinmyyjä saa hölöttää itsekseen.
Hetken päästä puhelu on loppunut kun kukaan ei puhelinmyyjälle vastaa.
EN koskaan tilaa puhelinmyyjien kauappaamia tuotteita, koska ei ole tuloja, niin ei ole sellaisiin turhuuksiin rahaa.
Puhelinmyyjään voi suhtautua häirikkönä.

0

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi et irrota otettasi

        Suhteeni?
        Ikävä
        104
        3414
      2. Koko ajan olet

        Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
        Ikävä
        88
        3093
      3. Tykkään susta

        Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
        Ikävä
        20
        1953
      4. Muutama syy

        Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
        Ikävä
        69
        1916
      5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

        Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
        Ikävä
        39
        1898
      6. Estitkö sä minut

        Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
        Ikävä
        22
        1766
      7. Onko kaivatullasi

        Hyvä vai huono huumorintaju?
        Ikävä
        24
        1697
      8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

        Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
        Tv-sarjat
        34
        1459
      9. Onko meillä

        Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
        Ikävä
        9
        1349
      10. Tiedätkö tykkääkö

        Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
        Ikävä
        48
        1337
      Aihe