Miten palkka? Entä lomat? Kertyykö liiton päivät tuona aikana? Terveyskeskuksessa olis tarkoitus alkaa jos aloitan. Vuorotyö varmaanki. Pelottaa ne näytöt..
Siivouskokemusta on monelta vuodelta muutenki
Oppisopimuksella laitoshuoltajaksi?
3
338
Vastaukset 3
- Anonyymi
Siivouskokemuksesta on hyötyä, jos alunperin opettelit oikeat työtavat. Ammattiliittoon kuuluaksesi sinun kuuluu liittyä siihen ja maksaa jäsenmaksut sentilleen, asia ei liity työsuhteeseen sinänsä. Oppisopimus on sitä, että teet töitäsi normaalisti, ja saat tes palkan. Työ antajasi saa jotakin kouluttamisestasi, ja sinä mahdollisesti pitempiaikaisen työpaikan. Kouluttautumisen aikana sinulla on myös lähiopetuspäiviä, ja joko työsi silloin tekee joku toinen, tai ei.
- Anonyymi
Siivoustapoja on yhtä monta kun siivoojalla työpaikkoja.
- Anonyymi
Siivottavia paikkoja tosiaan on erilaisia, mutta tietyt perushygienian asiat on hyvä opetella rutiinina tekemään oikein alun perin, ja käyttää sitä tapaa kaikissa kohteissa. Esimerkiksi vessa. Samaa asiaa vessassa tehdään kaikkialla, ja käytännössä jokainen vessa kannattaa siivota rutiinisti samalla tautien leviämistä ehkäisevällä tavalla.
Sama koskee esimerkiksi pölyn ja irtoroskan poistoa pinnoilta ennen konetusta, jne muitakin juttuja. Parempi kun tekee hyväksi havaitulla tavalla. Myös pyykkihuolto on hyvä opetella oikein. Pesulämpötilojen osalta erityisesti. Työjärjestelyt on kussakin paikassa sinänsä erilaisia, liittyvät kohteen toimintaan. Likatyypitkin vaihtelevat teollisuudesta toimistoihin melko lailla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l3011065Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni62892- 76865
- 71765
- 67711
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et40695- 44607
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona34597- 49539
- 42531