Oppisopimuksella laitoshuoltajaksi?

Anonyymi-ap

Miten palkka? Entä lomat? Kertyykö liiton päivät tuona aikana? Terveyskeskuksessa olis tarkoitus alkaa jos aloitan. Vuorotyö varmaanki. Pelottaa ne näytöt..
Siivouskokemusta on monelta vuodelta muutenki

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siivouskokemuksesta on hyötyä, jos alunperin opettelit oikeat työtavat. Ammattiliittoon kuuluaksesi sinun kuuluu liittyä siihen ja maksaa jäsenmaksut sentilleen, asia ei liity työsuhteeseen sinänsä. Oppisopimus on sitä, että teet töitäsi normaalisti, ja saat tes palkan. Työ antajasi saa jotakin kouluttamisestasi, ja sinä mahdollisesti pitempiaikaisen työpaikan. Kouluttautumisen aikana sinulla on myös lähiopetuspäiviä, ja joko työsi silloin tekee joku toinen, tai ei.

    • Anonyymi

      Siivoustapoja on yhtä monta kun siivoojalla työpaikkoja.

      • Anonyymi

        Siivottavia paikkoja tosiaan on erilaisia, mutta tietyt perushygienian asiat on hyvä opetella rutiinina tekemään oikein alun perin, ja käyttää sitä tapaa kaikissa kohteissa. Esimerkiksi vessa. Samaa asiaa vessassa tehdään kaikkialla, ja käytännössä jokainen vessa kannattaa siivota rutiinisti samalla tautien leviämistä ehkäisevällä tavalla.
        Sama koskee esimerkiksi pölyn ja irtoroskan poistoa pinnoilta ennen konetusta, jne muitakin juttuja. Parempi kun tekee hyväksi havaitulla tavalla. Myös pyykkihuolto on hyvä opetella oikein. Pesulämpötilojen osalta erityisesti. Työjärjestelyt on kussakin paikassa sinänsä erilaisia, liittyvät kohteen toimintaan. Likatyypitkin vaihtelevat teollisuudesta toimistoihin melko lailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      118
      4776
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      32
      2669
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      101
      2229
    Aihe