Työttömällä ja terrafamelaisella?
Mitä yhteistä...
Anonyymi-ap
31696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ne ei kirjottele tänne tyhmiä, toisia ihmisiä halventavia avauksia. Toisin kuin sinä.
Yhteiskunnan, veronmaksajien elättejä. Tulisi halvemmaksi maksaa kotiin...edelleenkin.
Säälittävää, hyvävelikerhojen ja bisneksen takia ylläpidetään täysin kannattamatonta toimintaa. Keskimäärin yleensä toiminnan on tarkoitus olla kannattavaa.
Saavat samalta taholta rahaa
Samoin kuin hyvinvointialueen työntekijät.
Hyvinvointialueiden työntekijät tekevät sellaista työtä jota on vähän niinkuin pakko olla tarjolla yhteiskunnassa. Ja jos tuo työ muutettaisiin yksityiselle puolelle niin sillähän tienattaisiin ihan älyttömästi.
Hoitajat hoitavat potilaitaan täydellä sydämellä kun taas tellalaiset kuormittavat ympäristöä ja putsaavat arvometallit maasta ja myyvät ne tappiolla maalimalle välittämättä ikuisista jätekasoista kaivosalueella, älyttömistä natrium kuormista Nuaseen, haju-, pöly- ja melusaasteista lähikylille. Ainut mitä osaatte kunnolla on töiden välttely ja lusmuilu.Älkää puhuko ja verratko samassa yhteydessä kutsumus työtään tekeviä hoitajia ja apukoulun ja tarkkailuluokan käyneitä häiriökäyttäytyviä hikityöläisiä.
Nyt nukkumaan neukkareihin, yläkertaan, pukuhuoneisiin, saunaan ja valtion pick uppeihin, mutta ei kameran alle!
Ja kenttä operaattorit olkaa koko vuoro valvomossa, ei työnkuvaanne kuulu työskentely kentällä, eikä muutenkaan minkäänlainen työnteko työaikana.
Juuri näin.
Samoja yhteiskunnan elättejä ovat landejussit, elävät valtion tuilla.
Sinustako omavarainen ruokatuotanto ei ole tärkeää?
Molemmat ansaitsevat yhtä paljon.
Terravamessa töiden välttely on raskain työn tekemisen ilmentymä, varokaa ettette rasitu ainakaan fyysisesti 😂
Saavat hyvää palkkaa, toisin kun työtön
Riippuu vähän mistä hommista työttömänä?
Minä akateemisena työttömänä saan 4200€ /kk työttömyyskorvausta ja luulen, että paremmin kuin Terrafamella töissä olevat?
Kohta tipahdat peruspäivärahalle. Tuu sitten kehumaan.
Ei vaan menen käväisemään töissä ja taas alkaa alusta täys päiväraha.
Kyllä terrafamelainen ja hyvä palkka ei sovi samaan lauseeseen ikipäivänä :DD
Käväisemään 12kk 😅
Niin.
Sitten taas jatko opiskeluja.
Perussuomalaiset on suurin duunaripuolue.
Ketkä ovat mielestäsi duunareita?
Palkka kainuun tasolla hyvä. Suuret matkakustannukset. 50/60.
Arvaan PerSuilu
Paljonkohan veronmaksajille taas persnettoa tänäkin vuonna. Laitos ei tuota mitään nytkään.
Eikä tule koskaan tuttamaankaan kun nikkeliä ei vaan ole.
Joko sihahtelevat kiivaasti?
Molemmilla on unelma paremmasta huomisesta. Huomenna sama unelma toistuu.
Onko unelma epärelàistinen ?
Vain talvivaaralaiset eivät sitä tiedä.
Kummatkin valtion tuella eläviä lusmuja. Ikenet loistaa hymyillessä.
Työttömällä on terveet keuhkot ja terrafamelaisella ei.
Mihin hassataan 500 miljoonaa Euroa vuodessa? Omatko varastaa vai urakoitsijat? Vai poltetaanko seteleitä lämpö voimalaitoksen kattilassa?
Joko sihahtelevat kiivaasti?
Kuinka monta Eläkkeellä päässyt Terravaa rasta Ihme Sipilän mukaan 10 v ja eläke taskussa