Minne ihmeeseen ovat kadonneet Järvisaarella asustaneet inkeriläiset? Netissä heistä ei löydy oikein mitään juttua. Onkohan paikasta julkaistu kirjallisuutta?
Järvisaari
4
1573
Vastaukset
- jätvisaari
Missäs se tälläinen paikka oikein on ???
- Pietarista kaakkoon
Laatokasta etelään. Järvisuarj ja Markkova. kaksi seurakuntaa. Jäivät kai perusteellisesti rintamalinjojen alle. Eivätkä venäläiset päästäneet ihmisiä sodan jälkeen takaisin kotiin. Petroskoissa asuu sikäläisiä. En tiedä asuuko vanhoillaan sijoillaan ketään. Tietääkö joku. Kirjassa "Elettiinpä ennen Inkeris" on murrenäytteitä Petroskoissa eläviltä.
- juelaak
Tietoja Järvisaaresta ja Inkeristä löytyy mm. kirjasta "Inkeri:Historia, kansa ja kulttuuri". Inkeristä ja inkeriläisistä ei ole ollut paljoa tietoa netissä, lieneekö pääasiallinen syy Inkerin poikkeuksellinen historia. Inkeriläisiä tuhottiin sankoin joukoin 1930-40 luvuilla ja asia ei ole Suomellekaan ollut millään tavoin helppo, johtuen naapurimaastamme.
- Anonyymi
Onhan elossa Järvisaaren seurakunnan Piilovan kylässä syntynyt Lilja Saima ja asuu Virossa. Täyttää elokuussa 2019 76 vuotta. Onhan valokuviakin Piilovasta. Kylä poltettiin sodan aikana.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli389313"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn333873Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi852445Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1262426Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392294Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251935Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151600Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321431- 711267
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1721054