Minne ihmeeseen ovat kadonneet Järvisaarella asustaneet inkeriläiset? Netissä heistä ei löydy oikein mitään juttua. Onkohan paikasta julkaistu kirjallisuutta?
Järvisaari
4
1583
Vastaukset
- jätvisaari
Missäs se tälläinen paikka oikein on ???
- Pietarista kaakkoon
Laatokasta etelään. Järvisuarj ja Markkova. kaksi seurakuntaa. Jäivät kai perusteellisesti rintamalinjojen alle. Eivätkä venäläiset päästäneet ihmisiä sodan jälkeen takaisin kotiin. Petroskoissa asuu sikäläisiä. En tiedä asuuko vanhoillaan sijoillaan ketään. Tietääkö joku. Kirjassa "Elettiinpä ennen Inkeris" on murrenäytteitä Petroskoissa eläviltä.
- juelaak
Tietoja Järvisaaresta ja Inkeristä löytyy mm. kirjasta "Inkeri:Historia, kansa ja kulttuuri". Inkeristä ja inkeriläisistä ei ole ollut paljoa tietoa netissä, lieneekö pääasiallinen syy Inkerin poikkeuksellinen historia. Inkeriläisiä tuhottiin sankoin joukoin 1930-40 luvuilla ja asia ei ole Suomellekaan ollut millään tavoin helppo, johtuen naapurimaastamme.
- Anonyymi
Onhan elossa Järvisaaren seurakunnan Piilovan kylässä syntynyt Lilja Saima ja asuu Virossa. Täyttää elokuussa 2019 76 vuotta. Onhan valokuviakin Piilovasta. Kylä poltettiin sodan aikana.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1186864Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam474552Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723702Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272764Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni282451Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221916Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2001428Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191234Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on371032- 88888