Minne ihmeeseen ovat kadonneet Järvisaarella asustaneet inkeriläiset? Netissä heistä ei löydy oikein mitään juttua. Onkohan paikasta julkaistu kirjallisuutta?
Järvisaari
4
1647
Vastaukset
- jätvisaari
Missäs se tälläinen paikka oikein on ???
- Pietarista kaakkoon
Laatokasta etelään. Järvisuarj ja Markkova. kaksi seurakuntaa. Jäivät kai perusteellisesti rintamalinjojen alle. Eivätkä venäläiset päästäneet ihmisiä sodan jälkeen takaisin kotiin. Petroskoissa asuu sikäläisiä. En tiedä asuuko vanhoillaan sijoillaan ketään. Tietääkö joku. Kirjassa "Elettiinpä ennen Inkeris" on murrenäytteitä Petroskoissa eläviltä.
- juelaak
Tietoja Järvisaaresta ja Inkeristä löytyy mm. kirjasta "Inkeri:Historia, kansa ja kulttuuri". Inkeristä ja inkeriläisistä ei ole ollut paljoa tietoa netissä, lieneekö pääasiallinen syy Inkerin poikkeuksellinen historia. Inkeriläisiä tuhottiin sankoin joukoin 1930-40 luvuilla ja asia ei ole Suomellekaan ollut millään tavoin helppo, johtuen naapurimaastamme.
- Anonyymi
Onhan elossa Järvisaaren seurakunnan Piilovan kylässä syntynyt Lilja Saima ja asuu Virossa. Täyttää elokuussa 2019 76 vuotta. Onhan valokuviakin Piilovasta. Kylä poltettiin sodan aikana.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1795584Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta413809Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom313168Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole503066Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582856Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava312696Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten892683Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin732399Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt662018Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1741940