Minne ihmeeseen ovat kadonneet Järvisaarella asustaneet inkeriläiset? Netissä heistä ei löydy oikein mitään juttua. Onkohan paikasta julkaistu kirjallisuutta?
Vastaukset 4
- jätvisaari
Missäs se tälläinen paikka oikein on ???
- Pietarista kaakkoon
Laatokasta etelään. Järvisuarj ja Markkova. kaksi seurakuntaa. Jäivät kai perusteellisesti rintamalinjojen alle. Eivätkä venäläiset päästäneet ihmisiä sodan jälkeen takaisin kotiin. Petroskoissa asuu sikäläisiä. En tiedä asuuko vanhoillaan sijoillaan ketään. Tietääkö joku. Kirjassa "Elettiinpä ennen Inkeris" on murrenäytteitä Petroskoissa eläviltä.
- juelaak
Tietoja Järvisaaresta ja Inkeristä löytyy mm. kirjasta "Inkeri:Historia, kansa ja kulttuuri". Inkeristä ja inkeriläisistä ei ole ollut paljoa tietoa netissä, lieneekö pääasiallinen syy Inkerin poikkeuksellinen historia. Inkeriläisiä tuhottiin sankoin joukoin 1930-40 luvuilla ja asia ei ole Suomellekaan ollut millään tavoin helppo, johtuen naapurimaastamme.
- Anonyymi
Onhan elossa Järvisaaren seurakunnan Piilovan kylässä syntynyt Lilja Saima ja asuu Virossa. Täyttää elokuussa 2019 76 vuotta. Onhan valokuviakin Piilovasta. Kylä poltettiin sodan aikana.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri661877- 811445
- 931078
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi45874Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa41830Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus286828Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263755- 57728
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied110708- 39653