Orimattilan keskustassa tehdyt rakentamiset on pilanneet sen vuosikymmeniksi eteenpäin.
Alkujaan Erkontien remontti oli se mikä pilasi koko Erkontien. Tehtiin jos jonkinlaista kavennusta ja pomppua joilla ei ole oikeastaan mitään järkevää selitystä. Etenkin talvikunnossapito vaikeutui noilla toimilla huomattavasti.
Nyt sitten viimeisimpänä tuo Prisman peltihallin laajennus joka toi myös mutkan Erkontiehen. Tuo oli se viimeinen niitti keskustan pilaamiselle.
Harvassa on paikkakunnat joissa kylän valtaväylä on annettu jonkun kaupan tulon takia pilata, Orimattilassa onnistuttiin tässäkin!
Keskustan liikenne ja pysäköinti toimivat mainiosti siihen Erkontien ensimmäiseen remonttiin asti. Kyllä 80-luvulla kaikki oli paremmin. Ei tarvitse ihmetellä ettei mikään onnistu kun päättäjät on sitä mitä ne on.
Miksi keskusta annettiin pilata?
9
329
Vastaukset
- Anonyymi
Vastasit itse. Päättäjät on mitä on. Nykyinen valtuusto on kaiken typeryyden takana. Niitä tyyppejä ei saa päästää enää päättämään. Muistakaa se vaaleissa.
- Anonyymi
Missä persut , siellä ongelmat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä persut , siellä ongelmat.
Persut oli voinut estää Erkontien pilaamisen mutta ei tehny elettäkään vanhan Erkontien puolesta. Johtajan kämppä piti kyllä remontoida.
- Anonyymi
Oikeastaan me äänestäjät olemme syyllisiä Erkontien järjettömään remonttiin. Me äänestimme ne pölvästit valtuustoon.
- Anonyymi
Orimattilan keskustan pilaaminen on hyvä esimerkki siitä mihin johtaa se kun päättäjät eivät ymmärrä oikeastaan mistään mitään siitä syystä laitammekin päättäjät tulevissa kuntavaaleissa vaihtoon on päivänselvää ettei kokoomus johtoinen ja perussuomalaisilla höystetty valtuusto kykenee järkeviin päätöksiin tarvitaankin vasemmiston nousua SDP ja vasemmistoliitto on ne joiden päätöksiin lisääntyy aina järki nämä 2 puoluetta ovat niitä jotka eivät ole hyvä veliverkoston vietävissä kokoomuksen hyväveli verkosto on yksi pahimpia mitä voi olla mutta nyt sen romahtaa ainakin Orimattilassa vasemmistoliitto tekee hurjan nousu SDP ottaa voiton perussuomalaiset romahtaa kohti parempaa orimattila kohti parempaa tulevaisuutta kohti uutta aikakautta muistakaa käyttää äänioikeutta ja äänestäkää joko SDP tä tai vasemmistoliittoa kiitos
- Anonyymi
Olen vuosien saatossa kulkenut kymmenissä kuntien ja kaupunkien keskustoissa. Orimattila on yliveto kapeine ajokaistoineen ja nyt tämä Erkontien kurveineen on todella kaistapäisten tekemä.
- Anonyymi
Onneton keskusta kun kaikki on yhden Erkontien varassa. Aika kehnosti on yrityksiä tämän "pääraitin" varrella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneton keskusta kun kaikki on yhden Erkontien varassa. Aika kehnosti on yrityksiä tämän "pääraitin" varrella.
Onhan sentään kaupungin johto keskus Erkontien varrella. Sieltä johdetaan hienosti koko Orimattilaa.
- Anonyymi
Ei Erkontietä annettu pilata, vaan se päätettiin pilata. Kiitos persuille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263208
- 721570
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa791115Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1451042- 45941
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45878Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171862- 42836
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139775