Mitään muuta hyvää sanottavaa ei oikein tule mieleen. Eriarvoista, ajoittain epäoikeudenmukaista ja loppupeleissä helvetin huonosti palkattua työtä, jossa menee ennemmin tai myöhemmin terveys.
Sosiaaliset piirileikit, nepotismi ja hauskat vitsit tuntuivat määrittävän monessa paikassa palkkatason ja aseman.
Onneksi uskalsin nostaa kytkintä ajoissa.
Parasta metallihommissa oli mielenkiintoiset keskustelut vanhempien työntekijöiden kanssa
5
468
Vastaukset
- Anonyymi
mikäpäs siinä. Paikoillensa ei saakaan jäädä. Löytyikö uusi sarka ja työpaikka vai pohditko vielä sitä uutta aluevaltaustasi.
- Anonyymi
Ihan eri hommiin opiskelin ja työllistyin.
- Anonyymi
Kyllä niissä pajoissa enimmäkseen oli sitä pohjasakkaa jota sai muut vetää perässä.
Palkassa ei näkynyt koskaan vaikka tekisi hyvin työnsä. Perseennuolijat ja pomojen kaverit siellä yleni ja veteli lonkkaa muiden siivellä.
Ahkera sai vai paskaa niskaansa ja kyyläämistä. Jos saikulle menit niin syyllisyettiin heti mutta perseennuolijan saikut oli eri asia.
Seuratkaapa kuka siellä kopeissa juoksee kokoajan.- Anonyymi
Samoja havaintoja tein itsekin, mutta eipä tuota kulttuuria voi muuttaa, joten parempi lähteä muihin hommiin.
- Anonyymi
Pahimmat perseen-nuolijat jää ja paras väki lomautetaan tai irtisanotaan.
Sitten alkaa kitinä kun mikään ei toimi, miksiköhän?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310328Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739887Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056869Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2155332- 1735019
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1684211- 822711
- 1702671
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom572540Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662501