Onnea porilaiset

Hallitus kertoi tänään ilouutisen porilaisille.
Sinne valmistuu tnt-tehdas vuonna 2028.
Tämän tehtaan työllistävä vaikutus tulee seuraava hallituksen eli sdp:n hyväksi.
7187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Aivan, vaalit tulossa.

    Äänestä

Nojoo.

Räjähdetehtaassa hyviä puolia. Firma on kotimainen. Raaka-aineet saa käsittääkseni suomesta. Duunaritkin oletettavasti suomalaisia. Kyseessä myös vienti tuote. Ja toki omavaraisuuden kannalta hyvä asia.

Pori saa duunia ja fyrkkaa, ihmiset töitä.

Parasta lie merkitys suomen taloudelle


Siinäpä ne hyvät puolet.

Huono puoli se, että tehdas yleensä pitää rakentaa. Niillä räjähteillä tapettavien määrää ei uskalla arvaillakkaan. Sotimisesta paljon ympäristö ongelmiakin ja saastumista. Tuhotun omaisuuden arvo voi olla käsittämättömän suuri.

Vaikkei sotiminen ulottuisi suomeenkaan, räjähdetehtaasta täälläkin ongelmansa. Valmistus tietysti saastuttaa ympäristöä ja ihmisiä. Tnt on myrkkyäkin, aiheuttaa syöpää. Lisäksi onnettomuusriski ja kyseessä vaarallinen kohde terroristeille ja toki sotilaskohdekkin.

Ei mulla tehdasta vastaan ole mitään. Asioissa aina useempia seikkoja, puolesta ja vastaan. Huonoja puolia tässäkin niin paljon, ei varsinaisesti ilkee onnitella asian johdosta ketään.

Lähinnä surullinen asia.

=DW=

Äänestä
  • Ei auta itku markkinoilla, elämme mielipuolien naapurissa, on pakko ottaa se huomioon.

    Äänestä

Porin jazzit jatkuu hyvissä merkeissä, soittoa piisaa.

Äänestä

Varsinainen ympäristömyrkkytehdas lie Orpon "kasvuidea" ?

Äänestä

Kyllä kelpaa porilaisten! Marssi soimaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallitus kertoi tänään ilouutisen porilaisille.
Sinne valmistuu tnt-tehdas vuonna 2028.
Tämän tehtaan työllistävä vaikutus tulee seuraava hallituksen eli sdp:n hyväksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu