Kehitysvammaisten palvelut täytyy lopettaa

Anonyymi-ap

Jos minä en saa koskaan Lievän älyllisen kehitysvamman /Adhd saaneeena samoja palveluita eikä ota enää kehitysvamma puolella minua takaisin ryhmiin työkeskus ja asuntola niin minun mielestäni kaikki Kehitysvamma puolella olevat palvelut täytyy lopettaa oli vaikka vaikea älyllinen kehitysvammaisuus.

Ei ole oikein, että ne joilla selkeä älyllinen kehitysvammaisuus ilman Adhd juttua ne saa kaikki palvelut kehitysvamma puolella.

Kun taas minun lääkäri paperissa kirjoitettu tyhmä lääkäri mennyt kirjoittaa Adhd tekee ongelma jutut kehitysvamma puolella.

Josta syystä kehitysvamma puolella ei vammaissosiaali työntekijä suostu etsii minun kohdallani enää asuntolaa.

T. Henna Maria Koskela Espoosta

6

464

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kaikki pitää olla just kun minä sanon!" Jumalauta mua ärsyttää tollaset omaan napaat tuijottavat k****päät

    • Anonyymi

      Koko maailman, kaikkien maailman ihmisten ja yhteiskunnan täytyy siis pyöriä sinun ympärilläsi ja kaikki asiat pitää tehdä juuri niin kuin sinä haluat.

    • Anonyymi

      Kirjoituksesi tuo esille paljon turhautumista ja pettymystä siihen, miten palvelut sinulle järjestetään. On tärkeää, että jokaisen tarpeet otetaan huomioon yksilöllisesti, ja palvelujen suunnittelussa pitäisi aina huomioida se, mikä parhaiten tukee kunkin elämänlaatua ja itsenäisyyttä.

      Jos olet kokenut, että sinua on kohdeltu epäreilusti tai että palvelusi ovat puutteelliset, kannattaa harkita seuraavia asioita:

      Keskustelu sosiaalityöntekijän kanssa
      Pyydä tapaamista vammaissosiaalityöntekijäsi kanssa. Voit valmistella tapaamiseen kaikki tärkeät asiat, kuten lääketieteelliset diagnoosit ja omat tarpeesi.

      Oikaisuvaatimus
      Jos koet, että sinulta on evätty jokin palvelu perusteettomasti, sinulla on oikeus tehdä oikaisuvaatimus päätöksestä. Tämä tulee tehdä kirjallisena, ja voit saada siihen apua esimerkiksi oikeusaputoimistosta.

      Valituksen tekeminen
      Mikäli et saa oikaisuvaatimuksella ratkaisua, voit valittaa hallinto-oikeuteen. Tätä varten on hyvä olla mahdollisimman paljon dokumentaatiota asiasta.

      Tukihenkilön hankkiminen
      Monet yhdistykset, kuten Kehitysvammaisten Tukiliitto, tarjoavat tukea ja neuvontaa palveluiden hakemisessa ja ongelmatilanteissa. Tukihenkilö voi auttaa asioiden eteenpäin viemisessä.

      Sinulla on oikeus tulla kuulluksi ja saada tarvitsemasi tuki, olipa diagnoosisi mikä tahansa. Palveluiden lopettaminen kaikilta ei ole ratkaisu, mutta sinun tilanteesi ratkaisemiseen on varmasti olemassa keinoja. On tärkeää jatkaa vuoropuhelua viranomaisten kanssa ja hakea tarvittaessa apua oikeuksiin perehtyneiltä tahoilta.

    • Anonyymi

      Silloin jos ihminen on jäänyt psykologi testeissä Laaja alaiset oppimisen vaikeudet tasolle ja saanut Adhd ja Lievä älyllinen kehitysvamma ja lääkäri paperissa lukee Adhd tekee ongelma jutut kehitysvamma vammaissosiaali työntekijät ei myönnä avustajaa jos vielä on epätasainen kyky profiili eli jos ohjauksen tarve ei ole nykyään tasainen silloin vammaissosiaali puolelta katsoo, että ei kuulu kehitysvamma puolelle.

      Ja äitini ei ole jaksanut yksin huoltajana joka on piilo alkoholisteja jaksanut tapella ja tehdä valituksia, kun koko ajan sille on sanonut kaikki vammaissosiaali puolelta, että olen jäänyt Laaja alaiset oppimisen vaikeudet tasolle ja ei riitä, että ainoastaan on sosiaalinen kömpelyys joka tekee ei osaa muodotaa kaveri suhteita tai seurustelu juttua ja lisäksi kaksi sisarusta käyttää huumeita ja ne on saanut kuulla joku diagnoosi on selvittämättä jossa on, että ihmiset alkavat käyttää huumeita vaikka on käynyt lukion sisarukset.

      Ja Kehitysvamma puolella työssä olevat ohjaajat ei voi auttaa minua löytää kaveria ja kun minä tarvisin ainoastaan avun, että osaisin olla ihmisten kanssa.

      Minun kohdallani on todettu olevan ihmistaidot ovat jääneet kyky profiilin perusteella vaikean kehitysvamma tasolle Adhd on vaikea joillakin ihmisillä jos on selvittämättä Fasd.

      Ne joilla ei ole epätasainen kyky profiili ne saa Kehitysvamma puolella kaikki palvelut minun mielestäni tuo on tosi väärin.

      Jos ne kehitysvamma ihmisenä ei saa joilla Adhd tekee epätasaisen kyky profiilin.

      Lisäksi ongelma on siinä Adhd hoito ei kuulu enää kehitysvamma puolelle ja mielenterveys puolella ei hyväksy asiakkaasi jos on todettu olevan lisäksi myös Lievä älyllinen kehitysvamma ja jos kehitysvamma puolella vammaissosiaali työntekijä ei ole opiskellut Adhd, Autismi tai Fasd tietoa vaan olettaa kaikki ne joilla älyllinen kehitysvamma pitäisi olla tasainen ohjaus tarve silloin jos ei ole tasainen ohjaus tarve ne kehitysvammaiset joilla on lisäksi Adhd ne perheet ei saa koskaan mitään oikeaa tukea ja niissä perheissä vanhemmat eroaa ja toinen vanhemmista alkoholisoituu yksin huoltajana ja sisarukset alkavat käyttää huumeita.

      Minun lisäkseni toisen veljen lapsi voi saada Adhd tai Autismi diagnoosin saa Adhd se on geeneissä perinnöllinen.

    • Anonyymi

      Kaikki on Marinin-Saarikon sosialistihallituksen syytä. Soteuudistus tehtiin Marinin hallituksen aikana, ei Petteri Orpon.

    • Anonyymi

      Kaikki on Marinin-Saarikon sosialistihallituksen syytä. Soteuudistus tehtiin Marinin hallituksen aikana, ei Orpo-Purran hallituksen aikana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      63
      779
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      158
      764
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      760
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      100
      730
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      636
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      572
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      524
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      470
    13. 39
      455
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    15. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      437
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      429
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      427
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      408
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe