Yritin etsiä missä Phil & Sons tuotteet on tehty ja mistä on raaka-aineet. Jostain löysin, että Itävallassa olisi joku tehty, mutta en ole varma.
Kiinnostaisi ostaa allergiselle koiralle hevosherkkuja, mutta en uskalla ilman, että tiedän onko Kiinassa tehty.
Osaisko joku auttaa? Missä maassa tehty ja mistä raaka-aineet peräisin?
Minkä maalainen on Phil & Sons?
2
426
Vastaukset
- Anonyymi
Ei varmaan mitään eroa Suomessa "kotimaisten" valmistajien myyviin siankorviin tai muihin kuivattuihin herkkuihin, aiemmin tulleet Kiinan kautta osalle "valmistajista", nykyään esim. Hauhaulla valmistuttaja ja valmistaja on erilailla merkitty, mutta silti kertovat esim. possunkorvien kanssa, että on kotimaista heidän tehtaallaan kuivattua, korvat menevät tuoreena uuniin. Best-In kotimaassa myös ihan luotetun oloinen, eli jätä nuo Saksan kautta tilattavat herkut pois siksi aikaa, että joku labra keksii, missä ne myrkyt luuraa.
Suomessakin myydään hevosen kuivattua nahkaa (tosin monesti Kiinan kauttakin valmispusseissa), mutta itse allergiselle IBD-koiralle ostanut M&M-ketjusta hevosen päänahkasta kuivattuja liuskoja kilohinnalla, ei näy nettikaupassa tuota. Kallista mutta edes jotain purtavaa. Joka tapauksessa suurin osa myrkytyksistä on ollut vielä "valkaistussa eli puhdistetussa" nahassa, lähinnä naudan, kuulemma myös sian, mutta vielä en puristetusta luusta ole löytänyt valituksia, niitä vielä meillä mennyt, kun siankorvat sun muut sonninsudit eivät juuri tarpoa hampaille vastusta. Allergiselle tilannut myös Saksasta vieläkin kaninkorvia, enkä usko noissa mitään olevan, eli katso, miten niitä haluamiasi ylipäänsä valmistetaan. - Anonyymi
Kiitos hyvästä keskustelun avauksesta! 😊 Samaa olen tässä mietiskellyt... Lähetin juuri pari päivää sitten Zooplussalle kysymyksen: "Mikä on tuotteen "Phil & Sons -hevosennahkaluut" lihan alkuperämaa?".
Kerron, jos saan tuohon vastauksen. Meikäläinenkään ei halua ostaa lihatuotteita Kiinasta tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1226367Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie706088Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1231429- 131269
- 1871108
- 62923