Zorin OS ei vakuuttanut

Ulkoasu on siisti, mutta muuten käyttöjärjestelmä on perus-Ubuntua hitaampi ja muutaman kerran myös kaatuikin, mikä oli yllättävää. Yritystä on, mutta puolitiehen jäänyt toteutus.
6337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tai sitten epäonnistunut asennus.

Äänestä
  • Systeemin vakaudessa ei ole mitään ongelmaa. Kyseessä uusi merkkikone, josta otettu alkuperäinen Windowsin sisältävä M.2-levy pois ja Linuxit asennettu tyhjälle M.2-levylle.

    Äänestä

  • Zorin OS on surkea räpellys,

    Äänestä

Joskus tuota tullut testattua, mutta ei vakuuttanut itseäni. Selkeästi tuo on suunnattu käyttäjille, jotka haluavat siirtyä Windowsista Linuxiin. Mikäli haluaa nopean ja jopa vähän vanhemmallakin koneella toimivan distron niin oma suositukseni on Q4OS.

Äänestä

Minulle Zorin oli aikoinaan kaikkein mielenkiintoisin jakelu.
Tilasin Osdiscin kautta joka ilmeisesti tuli amerikan mantereelta 32-bittisen Dvd asennuslevyn joka asentui ja toimi erinomaisesti.
Versio oli Zorin OS Multimedia 6.(jota säilytän edelleen)
Zorin toimi vanhassa tietokoneessani erinomaisesti mutta ajan myötä uudemmista versioista tuli aina vain "raskaampia" eli eivät toimineet vanhassa tietokoneessani yhtä nopeasi kuin esimerkiksi Lubuntu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ulkoasu on siisti, mutta muuten käyttöjärjestelmä on perus-Ubuntua hitaampi ja muutaman kerran myös kaatuikin, mikä oli yllättävää. Yritystä on, mutta puolitiehen jäänyt toteutus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu