Humalassa?

Anonyymi-ap

Onko teillä humaltuminen muuttunut?

11

457

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, en tule enää humalaan tai se kestää vain hetken 😮‍💨

    • Anonyymi

      Toleranssi kasvanut ja pitää juoda enemmän. Mitä enemmän tulee ikää, sitä hirveämpiä krapulat ovat. 2-3 päivää menee toipumiseen. Olen 55 v. skrode mies. Raivoraittius on aika lähellä.

      • Anonyymi

        Miksi ihminen juo itsensä hirveään krapulaan? Onko se joku aivo- eli järkiongelma.


    • Anonyymi

      Olen juonut yhden kerran elämässäni itseni humalaan. Teininä Juhannuksen vietossa suvun kera tädin mökillä katselin, kun isä otti humalaa ja päätin näyttää. Sitä mukaa kun itse humalluin, isä selvisi. Onneksi. Pystyivät pitämään huolta läheisen maatalon tallin ylisillä juhannustansseissa.

      Seuraavana päivänä olin niiin kipeä, että kun muuta ei enää tullut ulos, oksensin sappea. Maidon juonnin lopetin jo lapsena, mutta krapulaan, vai mikähän kuolon esiaste se oli, vedin maitoa kuin vasikka.

      Sittemmin ei ole tarvinnut krapulaa sairastaa. Jos joskus alkoi tuntumaan siltä, että nyt humala nousee, vaihdoin oitis juoman vesilasiin. Absolutisti en ole vieläkään, kohtuus on hyvin hanskassa.

    • Anonyymi

      Ei tarvi vastata jos ei ole kokemusta.

    • Anonyymi

      On siinä mielessä muuttunut etten enää juo eri lajikkeita värillisiä juomia sekaisin vaan pelkkää kirkasta hyvin laimennettuna vissyn kanssa eikä tule enää karmeita yrjötys, päänsärky karapuloita, vain palautumiseen mennen kuitenkin keski-iän ylittäneenä yli puolet enemmän aikaa kuin nuorena.

      Toki vaikuttaa lieventävästi karapulaan sekin että menee ajoissa nukkumaan syömällä ensin jotain hiukopalaa maidon tai piimän kanssa, joka neutraloi mahahappoja.

    • Anonyymi

      Tavallaan.

      Toleranssi kasvanut, aikoihin en ole kännissä ollut. Juomatavatkin toki muuttuneet aikain kuluessa. Aikoihin en ole känniin edes pyrkinyt. Tissutellen snadi nousuhumala ja sitä pitää aikansa yllä.

      Ja ihan totta puhuen, en muista, milloin olisi viimeksi ollut krapula. Tiedän kyllä hyvin, mitä krapula tarkoittaa. Krapulan puute johtunee just siitä, en ole koskaan hirmu promilleissa.

      Juomatkin muuttuneet. Ollut erilaisia kausia. Tätä nykyä ei keskarin enää oikein luista,ei tee mieli. Ja olen aina kuvitellut itseni konjakki mieheksi. Jostain syystä olen nyt mieltynyt skottiviskeihin. Niitä niin monen makuisia.

      Kun on viiskyt vuotta tupakoinut, makuaisti sen mukainen. Erotan valkoviinin ja punaviinin parhaiten väristä. Mutta viinistä pidän edelleen. Sopivasti promilleja tissutteluun.

      Mutta juu, juomatavat ja juomat muuttuneet. Humaltumisesta en oikeastaan osaa sanoa. Ehkä nykyisin humalat on pienempiä, mutta pitempiä.

      Aikoinaan tuli juotua ikäänkuin rituaalinomaisesti. Saunakaljat keskiviikkoisin. Perjantaipullo perjantaisin. Viininlipitystä ja teräviä lauantaisin. Sunnuntaisin ehkä krapulapitsa ja kaljat. Nykyisin dokaa silloin kun kerkee ja tekee mieli. Kokonaismäärä ehkä pienempi, vaikka "putket" ehkä pitempiä, on välillä pitkiäkin, kuukausienkin taukoja.

      Humala taitolaji ja krapulat amatöörien ongelma.

      Päätän humalapoliittisen raporttini tähän.

      =DW=

    • Anonyymi

      Ei ole. Yhtä tyhmää touhua, kuin aiemminkin. Ainut ero on, että palautuminen kestää todella pitkään. Siksi en harrasta.

      • Anonyymi

        Mun mielestä elämä olisi aika pitkäveteistä, ankeeta ja tylsää jos ei mitään vähän tyhmempää tee ikinä.

        Jos ei ole enää työelämässä niin ei pitkään palautuminenkaan haittaa. Sitä vain kotona ottaa jokusen ja minä ainakin nukun paremmin ja sikeemmin kun muuten on kuuskymppisenä mennyt uni pätkittäiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mun mielestä elämä olisi aika pitkäveteistä, ankeeta ja tylsää jos ei mitään vähän tyhmempää tee ikinä.

        Jos ei ole enää työelämässä niin ei pitkään palautuminenkaan haittaa. Sitä vain kotona ottaa jokusen ja minä ainakin nukun paremmin ja sikeemmin kun muuten on kuuskymppisenä mennyt uni pätkittäiseksi.

        Eikö olisi paree seisoa vaikka päällään. Siitä olisi sekin etu, että aivot saisivat enemmän verta ja sitten keksisi paremmin jotain muuta kuin ryyppäämistä pitkäveteisyyden estämiseksi.


    • Anonyymi

      En juo alkoholia enää kovinkaan usein, enkä varsinkaan humaltumismielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      451
      6502
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      177
      3864
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2506
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1989
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      129
      1390
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1134
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1039
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe