Lentopelastusseuran rahoitus on päätetty lakkauttaa 2026. Onko syynä aiemmat tukirahojen haku yritykset vai muu syy : https://yle.fi/a/3-12395115
"Tässä STEA:lta haetussa osassa yhteyttä järjestötoimintaan ei enää ollut, vaan käytännössä oli kyse pelkästään järjestön hallinnon avustamisesta"
Suojatyöpaikkoja vai todellista yhteiskunnalista tarvetta tälle organisaatiolle?
SLPS yrittää esittää että se hoitaa esimerkiksi maastopalojen valvontalennot ja on ammattilainen tässä (luultavasti puhtaasti rahoituksen takia ) vaikka sillä ei ole itsellä mitään tähystystoimintaa ja koneita, vaan ilmailukerhot ja yritykset on palveluntuottajana suoraan P-S AVI:lle.
Mielestäni erikoista on myös se, että SLPS sai merkittävän rahoituksen palolentotoiminnan kehittämiseksi 281 456€, vaikka sillä on toimintaohjeet jo valmiiksi palolentotoimintaan olemassa. Siirrelläänkö ohjeissa viikko pilkun paikkaa ja loput johdon pikkujouluihin ja palkiohin?
(https://www.palosuojelurahasto.fi/ufaqs/suomen-lentopelastusseura-ry-metsapalojen-lentotahystystoiminnan-osaamisen-kehittaminen/ )
Seuralla on käytettävissä jäsenyhdistyksien ja jäsenien kautta lentokoneita, droneja ja moottoroituja varjoliitimiä.
Etsintälennot/SAR:
Viranomaiset tuntuvat käyttävän yhä useammin rajan tai puolustusvoimien ilma-aluksia etsintätehtävissä sillä niissä on todella hyvät laitteistot( lämpökamerat yms sensorit) etsintä tehtäviin ja niillä voidaan operoida 24/7 kelissä kuin kelissä. Lisäksi asian hoitaa viranomaiset ja sotilaat joilla on oikeasti rautainen ammattitaito ko. tehtäviin.
Slps lentotähys toimintaa voidaan kuvailla sunnuntaiharrastelijan toiminnaksi: vain hyväsä kelissä ja valoisaan aikaan ja tähystys tapahtuu muutaman tähystäjän silmin.
Mielipiteeni on, ettei tämä ole tehokas etsintämuoto muutakuin korkeintaan isolla tasaisella alueella jossa etsittävä erottuu selkesti maastosta.
Drone toiminta:
Viranomaisilla alkaa oleman merkittävä drone laivasto. On perus kameradronea ja sitten järeää dronea laadukkailla sensoreilla varustettuna ja osaavaa henkilöstöä sitä käyttämään.
slps drone toiminta on varmastin hyvää mutta jos viranomaisilla on kalusto ja osaamista niin kannattaako tälläista toimintaa pyörittää harrastelijavoimin?
Moottoroituvarjoliidin toiminta:
Tätä osaamista ei ole viranomaisilla ole. Uskon että tämä on se juttu jota seuran kannattaa harrastaa sillä tuntuu olevan tehokas muoto tietynlaiseen etsintään sillä liitimellä voi lentämää tarpeen mukaan kohtuu hitaasti ja suuntaa pystyy muuttaamaan pienessä ajasssa ja lähespaikallaan, jos vaikkka huomaa maastossa jotain tarkastettavaa. Toiminta mahdollista hyvässä kelissä ja valoisaan aikaan.
SLPS Lentopelastusseuran toiminta loppuu?
2
467
Vastaukset
- Anonyymi
SLPS toiminta on jo pitkään näyttäytynyt jotenkin tehottomalta. Toki koulutusta palo- ja etsintälentotoimintaan SLPS on tehnyt.
Mutta tarkoittaako tämä (suora lainaus yhdistyksen sivuilta) sitä että 24/7 päivystyksestä on maksettu jollekin työntekijälle palkkaa tai varallaolokorvausta:
”Seura kouluttaa ja koordinoi vapaaehtoisia miehistöjen jäseniä, pitää yllä ympärivuorokautista päivystystä ja hälyttää tarvittaessa vapaaehtoisilma-aluksen viranomaisen avuksi.”
Jos on maksettu niin en yhtään ihmettele avustusten lopettamista kun huomioidaan se, minkä verran hälytystehtäviä SLPS kautta on välitetty esimerkiksi vuonna 2024. - Anonyymi
Ihan pelleilyä alusta asti koko puuhastelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204435Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103224Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403107IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462439Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791089
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2511079- 561054
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3711035Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e140902