Onko muille omaisille käynyt näin että vajaavaltaisen asiakkaan varoja edunvalvonta pyrkii säästämään omaisten kustannuksella?Eli edunvalvonta tosiasiassa kannustaa asiakasta käyttämään omaisen varoja niihin menoihin ,jotka tulisi edunvalvonnan hoitaa,todella ala-arvoista toimintaa ja näinollen edunvalvonta on menettänyt luottamuksensa omaisten silmissä.Asiakkaan varoja silti pihistetään ja sanotaan törkeästi omaisille että teille ei kovata mitään!!!!!Täyttä palturia syötetään asiakkaalle jolle jokainen kuukausi tulee ihan kiitettävä summa rahaa,eikä ikinä asiakkaan menot ole niin suuria että käytettävissä olevat varat on kuukauden aikana loppu,vaan ihan jokainen kuukausi jää säästöönkin.Mitä tämä touhu on Kanta-Hämeessä? tämä ei suinkaan ole yksittäistapaus vaan kuullut muualtakin.Tästäkin tapauksesta lähtee kantelu eteenpäin.Näin näitä heikossa asemassa olevia hoopotetaan ja vielä omaisiakin!!!!!
Vastaukset 19
- Anonyymi
Minne kantelu tuollaisessa tilanteessa osoitetaan ja onko se julkinen tieto? Eli voiko esim. Hämeenlinnan Kaupunkilaiset Ry (perusteilla) tutustua tarvittaessa asiaan?
Hämeenlinnan kaupunki on "mennyt maan alle" ja tarvitsee yhdistysten apua ahdinkoon. Kaikki Hämeenlinnan kaupungin nimissä saadut yhteydenotot on syytä kyseenalaistaa, mihin tarvittaisiin "kaupungin vertaistuki" eli yhdistys, jossa riittävän asiantuntevat tahot voivat arvioida kaupungin toiminnan asianmukaisuutta asukkaiden ja alueen yritysten näkökulmasta.
Ongelma on ollut se, että kaupungissa ei ole ollut todellista oppositiota kiistämään kaupungin asiaton toiminta. Mitään turhaa yksituumaisuutta ei tarvita eikä pidä edistää.- Anonyymi
Digi ja väestötieto rekisteriin, eduskunnan oikeusasiamiehelle ja vielä on yksi korkeampi instanssi jonne voi yleisen edunvalvojan(, nnan) toiminnasta kannella ja tehdä valitus jokaisesta asiattomasta kohtelusta.
Ilmeisesti luottavat siihen että valta on rajaton heidän toiminnassa, voivat kohdella asiakkaita ja omaisia miten heitä huvittaa!
- Anonyymi
Ei edunvalvontaan asti kannata mennä kuin viimeisessä pakossa. Omainen/omaiset yhdessä voivat useissa tapauksissa toimia henkilön asianhoitajina jos muisti esim. alkaa heiketä.
Edunvalvojakin voi olla omainen mutta siinä on silloinkin joku vieras henkilö "päälle päsmääjänä". - Anonyymi
Ei missään nimessä kannatakaan, vaan jos ihminen on siihen laitettu!!! Hänen ymmärtämättään.tällaista täällä tehtaillaan, kyselemättä läheisten tai omaisten mielipidettä.
- Anonyymi
Edunvalvojahan hoitaa hommansa juuri niin kuin pitääkin, jos ei maksa omaisille heidän "kulujaan". Muutenhan omaiset tyhjentäisi erilaisilla "kuluilla" läheisensä tilin.
- Anonyymi
Edunvalvoja tyhjentää niin omaisten kuin "valvottavankin" käyttövarat, kieroilemalla ja valehtelemalla!!!! Edunvalvoja =EDUNVARASTAJA!!!!
- Anonyymi
Varmasti tuollainen työnala houkuttelee ihmisiä jotka pitävät puolustuskyvyttömien simputtamisesta.
- Anonyymi
Ai vähän niin kuin poliisit, vartijat, opettajat ja lastensuojelun työntekijätkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai vähän niin kuin poliisit, vartijat, opettajat ja lastensuojelun työntekijätkin.
Aivan niin!!!! JossaKin yritettävä päteä, tuossa ammatissa onnistuu kun saa kinata ja hallita heikompien viikkorahoja.
- Anonyymi
Kannattaa katsoa tämä
https://yle.fi/aihe/a/20-297013- Anonyymi
demarien touhuja. sairasta. todella sairasta.
- Anonyymi
Siinä on yksi fasisti-hallinnollinen väkivalta-instituutio, väärien tuomioiden epä-oikeuslaitoksen, huuhaa-leimoja jakelevan psykiatrian, ja monien pienempien hallinnollisten "jäynien" lisäksi.
On aivan selvää että muka-valtio Suomi pitää pistää pakettiin, häiriintynyt hallinto fasisteineen karkoittaa, ja maa perustaa kokonaan uudelleen ja uudella nimellä. Toinen vaihtoehto on moderniin ei-siirtomaavaltioon liittyminen, eikä sellaisia taida kovin montaa lähistöllä olla, toki vaikkapa etä-jäsenyys johonkin valtioon on mahdollinen, sillä onhan monilla mailla edelleen kaukaisia siirtomaita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä on yksi fasisti-hallinnollinen väkivalta-instituutio, väärien tuomioiden epä-oikeuslaitoksen, huuhaa-leimoja jakelevan psykiatrian, ja monien pienempien hallinnollisten "jäynien" lisäksi.
On aivan selvää että muka-valtio Suomi pitää pistää pakettiin, häiriintynyt hallinto fasisteineen karkoittaa, ja maa perustaa kokonaan uudelleen ja uudella nimellä. Toinen vaihtoehto on moderniin ei-siirtomaavaltioon liittyminen, eikä sellaisia taida kovin montaa lähistöllä olla, toki vaikkapa etä-jäsenyys johonkin valtioon on mahdollinen, sillä onhan monilla mailla edelleen kaukaisia siirtomaita.Tietenkään unohtamatta fasisti-hallinnon ykkös-väkivalta-instituutiota, kuolemantuomioita jakavaa asunnomuus-järjestelmää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietenkään unohtamatta fasisti-hallinnon ykkös-väkivalta-instituutiota, kuolemantuomioita jakavaa asunnomuus-järjestelmää.
Kysymys kuuluukin, onko mahdollista että Venäjä anti-fasistioisi Suomen.
Periaatteessa kysymys on mahdollinen, koska Suomi on osoittanut vakavaa reaalista-aggressiota naapurimaatamme kohtaan, Ukrainassa käymänsä välikätisen hyökkäyksen muodossa, joka nyt tietenkin on vain jatkumo vuosisataiseen "taisteluun hyvän ja pahan välillä", kuten vuosisadan alkupuolen ruotsin-suomalaiset kiihko-fasistit kuvailivat Ruotsin ja Venäjän välistä valtataistelua Suomen alueella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysymys kuuluukin, onko mahdollista että Venäjä anti-fasistioisi Suomen.
Periaatteessa kysymys on mahdollinen, koska Suomi on osoittanut vakavaa reaalista-aggressiota naapurimaatamme kohtaan, Ukrainassa käymänsä välikätisen hyökkäyksen muodossa, joka nyt tietenkin on vain jatkumo vuosisataiseen "taisteluun hyvän ja pahan välillä", kuten vuosisadan alkupuolen ruotsin-suomalaiset kiihko-fasistit kuvailivat Ruotsin ja Venäjän välistä valtataistelua Suomen alueella.Riippuu vähän Kiinan aikataulusta hyökätä Taiwaniin. Sen jälkeen kähinää on joka puolella sen verran että Suomeen hyökkäämistä ei edes huomata.
- Anonyymi00017
Se portti on lavea on monta jotka menevät sisälle (suunnaton itku, tuli palaa iankaikkisesti madot syö, tuska jäytää edes menneen sielua kadotukseen) se portti on kaita ja ahdas vain harvat pääsee sisälle Jeesuksen luo turvaan. Saatana odottaa lavean portilla sieluja ja isä odottaa pelastuneita taivaassa. Maa planeetan raivo kasvaa politiikassa. Olet Tuomittu Putin. Ei putin ydin kärjet sinua pelasta olet TUOMITTU tv taivaan isä.
- Anonyymi00018
Miten asiakas voi käyttää omaisten varoja??? Eihän täysivaltaisen omaisen varoja voi ketään ohjata käyttämään? Mitä ei korvata omaisille? Onko omainen hankkinut jotain mikä on edunvalvonnan kanssa sovittu? Vai onko muute vaa hankkinut ja vaatii korvauksia?
Voitko tarkentaa?- Anonyymi00019
Jokakuta vaan kyrpii kun ei pääse enää omaisensa rahoihin käsiksi kun edunvalvonta vahtii niitä.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Jokakuta vaan kyrpii kun ei pääse enää omaisensa rahoihin käsiksi kun edunvalvonta vahtii niitä.
Jotkut aikuiset vauvat vaatii bensarahaa jos käy tsiigaan muoriaan tai jotain. Hyvä et näiden massit on turvassa edunvalvojalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417