Afrikan mantereen halkeaminen tapahtuu yhdestä viiteen miljoonassa vuodessa, kun aiemmin uskottiin, että tämä geologinen prosessi kestää kymmeniä miljoonia vuosia. Kalifornian yliopiston professori Ken MacDonald kertoi tästä Daily Mailille.
Kiihtyvyys liittyy vuonna 2005 Etiopian autiomaassa syntyneeseen 56,5 kilometriä pitkään halkeamaan, joka levenee noin 1,5 senttimetriä vuodessa.
Tiedemies selitti, että Intian valtameren vedet voivat tulvii alueen, jolla Itä-Afrikan riftlaakso tällä hetkellä sijaitsee, mikä voi johtaa toisen valtameren muodostumiseen, joka olisi yhtä syvä kuin Atlantin valtameri, sekä toisen mantereen.
MacDonaldin mukaan syntyvän nuubialaisen mantereen alueeseen kuuluvat Somalia, Kenia, Tansania ja puolet Etiopiasta.
"Ihmiselämän mittakaavassa et näe paljon muutosta. Tunnet maanjäristyksiä, näet tulivuorten purkautuvan, mutta et näe valtameren tunkeutuvan elämäämme”, MacDonald sanoi.
Hän huomautti, että vaikka halkeama kasvaa erittäin hitaasti, halkeama on edelleen "vaikuttava Afrikan valtavan koon vuoksi".
Daily Mail: Afrikan manner jakautuu odotettua nopeammin
Anonyymi-ap
0
197
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 914083
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2081593- 761420
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401110Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051050Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3291046- 49999
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en136949Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86929- 98909