Miten mahdollista? Yhdellä ihmisellä valta päättää?

Anonyymi-ap

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011003475.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox

"Lapsemme on hieman arka luonteeltaan, ei mikään rämäpää, eikä hän ollut tottunut isoihin ryhmiin. (ei mitään käsitystä luonteen puoleen?) Aloimme kuulla hoitajilta, erityisesti yhdeltä heistä (mikä luonne?) yhä enemmän negatiivista palautetta lapsestamme.

Aina kun haimme lapsen päiväkodista, hän lapsen kuullen kertoi mikä tässäkin päivässä oli mennyt huonosti: ei ollut syönyt, ei ollut pukenut reippaasti, ei ollut leikkinyt muiden kanssa, oli käyttäytynyt oudosti jne.
Lopulta varhaiskasvatuskeskustelussa tuli täysi tyrmäys kaikille osa-alueille: lapsen leikkitaidot ovat huonot, huumorintaju puuttuu, ei ole kavereita, lapsen oman toiminnan ohjaustaidot ovat olemattomat jne.

En tunnistanut kuvauksesta lainkaan huumorintajuista ja iloista lastamme, joka kyllä kotipiirissä osasi leikkiä.
Tehtiin ”tehostetun tuen paperit” ja lähete toimintaterapiaan, missä lapsi oli oma iloinen, puhelias ja toimelias itsensä, eikä nähty mitään tarvetta terapian jatkamiselle.

Esikoulunopettaja kehui lapsemme leikki- ja sosiaalisia taitoja. Oli hyvät kognitiiviset taidot, paljon kavereita ja loistava huumorintaju, ymmärsi sarkasminkin päälle, mikä ei kuulemma vielä kaikilta tuon ikäisiltä onnistu. Opettaja oli ihmeissään, miksi lapsella on tehostetun tuen paperit, (muttei kysynyt sen luonteesta, joka paperit teetti) kun hän ei nähnyt mitään tarvetta niille, ja ehdotti tuen purkamista. Hämmästyin, kun palaute oli täysin päinvastaista. Lapsi on kuitenkin täysin sama, vain ympäristö on eri.

Pitäisikö päiväkodeissa ja koulussa kiinnittää heti alussa enemmän huomiota siihen, että lapset todella ryhmäytyvät, ja jos haasteita sosiaalisissa suhteissa on, niin etsittäisiin ratkaisuja myös ympäristöstä ja toiminnasta eikä pelkästään vikoja lapsesta?
Nyt keskustelu on keskittynyt siihen, mistä saadaan resursseja kasvaneeseen tuen tarpeeseen sen sijaan, että pohdittaisiin, millä toimenpiteillä tuen tarve vähenisi."

Eli valitetaan sitä, että palaa, ei sitä, joka sytyttää?
Kauanko ihmiset aikoo kestää tätä? Minkä luonteinen lapsi oli? Minkä luonteinen oli se, joka jatkuvasti valitti lapsen puutteista? Kukko, tai kenties täydellisyyden tavoittelija lohikäärme?
Tässä kysytään luonneidentiteetin päälle. Oletteko ennen sellaisesta kuulleetkaan? Tuskin, koska tajusin, että jokaisella ihmisellä on se, eikä sitä voi pyyhkiä pois, kuten ei ihon väriäkään.

Se, että ihminen pakotetaan olemaan tekemisissä sellaisen kanssa, josta hän ei pidä, on sama, jos rasisti laitettaisi yhteen hänen inhokkirotuaan edustavan kanssa.

Milloin tämä toteutuu?:

jänis-vuohi-sika
koira-hevonen-tiikeri

härkä-kukko-käärme
rotta-lohikäärme-apina

Kun vedetään suora viiva alas, saadaan nk. rakkaussuhteet: jänis ja koira. Härkä ja rotta. Vuohi ja hevonen. Se, mitä peruskoulussa opetetaan, on hallituksen vaatimaa aktiivista kouluttamista. Se, mitä siellä ei kouluteta, on periaatteessa passiivista vastustamista. "jos eivät tajua mennä kirjastoon"...

- Milloin kansa saa oikeuden tietää tästä virallisen tahon esim. koulun kautta? Lampaathan liikkuvat paimenen kehoituksesta.
- Milloin kansa saa oikeuden elää luonneidentiteettiperheensä seurassa? Ei mitä hyvänsä lehmiäkään laiteta yhteen, koska seassa on hallitsevassa asemassa olevia, ja alkaisivat tapella keskenään. Olen nähnyt sen.
- Kauanko ihmisille halutaan vielä antaa kaikkea sellaista mitä kuten lapsellekin: käsiin otettavaa, sen sijaan, että tietävät ilman papereitakin, missä mennään?
- Monenko on vielä jouduttava pahoinpidellyksi, tai peräti menetettävä henkensä tämän tiedon puutteen takia?

Jokaiselle ihmiselle pitäisi tehdä luonneidentiteettipaperit, aivan kuten passissa lukee kansalaisuus.
Papereissa pitäisi tulla ilmi pääluonteet (kk ja vuosiluonne), sekä kummankin nousevat luonteet, sekä planeettojen sijainnit.

Mut hei! Tätä asiaa vastaan periaatteessa hyökkäsi eräs käärmeen vuonna itsenäistetyn maan kolumnisti, joka vaati, että maailma tarvitsee enemmän tyhmyyttä!

Mutta sanon: päinvastoin: maailman pitäisi päästä eroon mm. siitä, että ihmiset eivät tiedä sijaansa maailmassa!
Ihmiset tietää olevansa älykkäämpiä kuin eläimet, mutta heidän koulutuksensa peruskoulupohjalta on samaa tasoa! Ai miten niin?

Jos eläin saa lajinsa mukaisen peruskoulutuksen elämään, ja ihminen saa peruskoulutuksen elämään, mitä eroa näillä on? Ei mitään, koska se on lajille ominaista. Sensijaan jos koira saa koulutuksen ihmiseltä, tai ihminen saa koulutuksen, joka eroaa valtavirran koulutuksesta, ja oppii korkeampaa ymmärrystä ja viisautta sekä omaa, että alempia lajeja kohtaan, se on poikkeavaa. Tällöin koira pääsee lähemmäs ihmistä, ja ihminen lähemmäs (ihmis)paimenen sijaa.

Jos ihminen tekee lapsia milloin vai ajattelematta syntyvän lapsen luonnetta, sillä ei ole eroa eläimiin nähden - ne tekevät samoin!
Jos ihminen asuu missä vain, ei eroa - eläimet tekevät samoin.
Mutta missä laatukriteerit?

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos toimintasi innostaa muita unelmoimaan, oppimaan lisää, tekemään enemmän, ja tulemaan enemmäksi, olet johtaja. (John Quincy Adams)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1083
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1003
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja