Onko Sääriselällään sama synti päällä kuin Ylläkselläkin.
Eli pitää ostaa latukartta, josta näkyy, ettei latuja ole.
Saariselän ladut
7
327
Vastaukset
- Anonyymi
Tauti on levinnyt koko lappiin. Hinnoitellaan myös majoitus yli yläkantin. Nykyisin majoitusten omistus on valunut vetelään, siis Helssettiin ja kaikenmaailman Tornion ja Ouhlun variksille. Ja luullaan, että kaikki turistit ovat ronaldoja sun muita elviksiä.
Voin kertoa, eivät ole, vaan tavallista köyhää keskiluokkaa. Moni petipaikan tarjoaja tulee vielä kaatumaan, kun majoittujamassa ei enää tule.- Anonyymi
Tuo pitää paikkaansa. Viime vuonna Kiilopää 75 eur/yö, nyt 160e. Mitään selitystä noin kovaan korotukseen ei saa, edes Ladun jäsen.
Muista kuin mökkimajoituksista (ja niistäkin paljon) todella iso osa menee matkanjärjestäjien (sekä yksityismatkalla tuleville) kautta ulkolaisille turistiryhmille. Sitten tämän jälkeen "vapaasta" kapasiteetistä mitä on vähän, pyydetään luonnollisesti kovempaa hintaa.
Eli jos kaikki majoitus myydään paikasta loppuun, niin miksi sitä myytäisiin erityisen halvalla?
Ulkolaisten turistien osuus on kokoajan tärkeämpi ja tärkeämpi taloudellisesti, he myös käyttävät vuorokautta kohden selvästi enemmän rahaa kuin vaikkapa kotimainen hiihtomatkailija.
- Anonyymi
Kiilopäälle latu on jonninlaisessa kunnossa, muuten tunturin suunnat on enemmän umpisessa. Pakkasia on ollu palijon, ei nuo nykykonneet niitä kestä, eikä miehet.
- Anonyymi
Kovasti oli kämpät tyhyjinä mitä männäviikolla kiertelin ja huonosti myyvät kevättä näillä hinnoin.
- Anonyymi
Ei niitä ulukomaanveteliä montaa ennää tunturissa ole. Ivalon kentällä on viisi ulukomaanlentoa tulevalla viikolla ja konhet tyhyjiä. Jos tuohon hömppään usot, son pankrotti edessä.
- Anonyymi
Niistäkin kolme on lähteviä lentoja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1823660Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1481099- 501010
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914