Pitäskö tulla takasi lakipykälä tännekki meijjän kamaralle tuo kuolemanrankaistus jostaki rikoksesta?
Mitäpä mieltä ootte?
42
725
Vastaukset
- Anonyymi
Ehdottomasti, pedofiileille kuolemanrangaistus.
- Anonyymi
Sinettien purkajille vähintään.... Kerkesimpä ennen sitä pökiötä....
- Anonyymi
Kaksi teitä on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaksi teitä on.
Mutsis on
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutsis on
Naapurit koinii sun mutsias.
- Anonyymi
Sivistysvaltio ei tapa omia kansalaisiaan.
- Anonyymi
Suomen laki ei tunne kuolemantuomiota,vaikka moni sen olisi ansainnut.Kansanäänestystä tuskin tullaan asiasta järjestämään. Kuka olisisi velvoitettu tuomion täytäntöön panoon,mikäli laki olisi voimassa?
- Anonyymi
Pitää saada voimaan. Huumekauppiaat ja murhamiehet eivät mitään välitä näistä nykyisistä tuomioista. Ei se Saddam eivätkä jotkut muutkaan olisi kansaansa pystyneet pitämään kurissa ilman kuolemantuomiota.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää saada voimaan. Huumekauppiaat ja murhamiehet eivät mitään välitä näistä nykyisistä tuomioista. Ei se Saddam eivätkä jotkut muutkaan olisi kansaansa pystyneet pitämään kurissa ilman kuolemantuomiota.
Kannatan..siinä mielessä että henki hengestä.
Vankilat jo nyt täynä murhamiehiä yms roikaleita.
Tulee veronmaksajille meleko kalliiksi kustantaa linnankunteja.
- Anonyymi
Miltä vaikuttaa rikostilastot niissä maissa, joissa kuolemanrangaistus on käytössä?
On se rikollinen aenaki poekkeen tekemästä uusia tuhoja johon on rankaestus pantu täötäntöön.
- Anonyymi
Eipä ainakaan jenkeissä oo mitään vaikutusta koska rikoksen tunnustaneet tuomitaan yleensä loppuelämän ajaksi vankeuteen eli tapetaan siellä silti vaikka kuolemantuomio on voimassa
- Anonyymi
Jaaha. Tämä onkin monipolvinen kysymys. Aikoinaan oli ranskalainen valistusfilosofi Voltaire kirjeenvaihdossa Venäjän Keisarinna Katariinan kanssa, ja paheksui hänelle kuolemantuomioiden käyttöä kriminaalikysymyksissä. Samoin hän paheksui kirjeessään kidutuksen käyttöä kuulustelumenetelmänä. No eipä aikaakaan, kun ranskalaiset valistuksen humanistit tekivät sen vallankumouksensa ja giljotiini alkoi laulaa kolmessa vuorossa. Sitten saapui Napoleon ja se siitä.
Venäjänmaalla ei kriminaalipolitiikassa tapahtunut edistystä, ennen kuin Aleksanteri II astui valtaan. Kaveri muuten patsastelee Helsingissä paraatipaikalla nykyisin., eikä syyttä, uudistuksia kun sateli Suomen osalle kosolti kaudellaan. No Aleksanteri teki myös vankeinhoitoon parannuksia ja ajatuksena oli kasvattaa ihmisistä lainkuuliaisia vankeuden aikana. Tavoitteena oli myös kuolemanrangaistuksen poistaminen, mutta alati kiitolliset alamaiset räjäyttivät hänet hengiltä.
Saavuttiin sitten Suomen itsenäisyyden alkuaikoihin. Nuoren tasavallan kansalaiset intoutuivat ammuskelemaan toisiaan ihan ilman tuomioitakin. Seinää vasten vain riviin ja silleen. Vasta ulkovaltojen puuttuminen asiaan, kiristämällä viljatoimituksia, sai suomalaiset lopettamaan innokkaan harrastuksensa. Monelle oli katkera pala, että kuolemantuomioita alettiin muuttaa elinkautisiksi vankeusrangaistuksiksi.
Tämän jälkeen Suomessa lakattiin kuolemanrangaistuksista rauhan aikana. Sota-aikana kuolemanrangaistusta käytettiin vakoilijoiden, rintamakarkureiden sekä aseistakieltäytyjien eliminointiin. Siivoojatar Martta Koskinen on viimeinen Suomessa teloitettu henkilö. Örebrossa ammuttu monta oppilasta.
- Anonyymi
Miten se tähän liittyy?
Anonyymi kirjoitti:
Miten se tähän liittyy?
Kuolemantuomio käytäntöön murhaajille. Siksi se liittyy tähän. Taisi ampuja jo tappaa ihtensä.
- Anonyymi
Nämä kauheudet jatkuu niin kauon kuin näitä mamuja hyysätään. Kauhiaa uutinen!!
Anonyymi kirjoitti:
Nämä kauheudet jatkuu niin kauon kuin näitä mamuja hyysätään. Kauhiaa uutinen!!
Ei ollut maahanmuuttaja.
Ainakin 10 kuollut ammuskelussa ja ampuja on .....
- Anonyymi
Anonyymillä näyttää olevan vaihteeks sen verran homoeroottista vetoa raipee ja lumppee että pitäisikö meidän kysyä ottaisko ne sen kolmenkimppaa. Jooh mut asiaan ehkäpä Suomessakin pitäisi ennemminkin isoja vankila komplekseja rakentaa jonne mahtuu se 2000-2500 asukkia. Ja koska kuolemanrangaistus on kuitenkin menneiden medooteja ennemminkin elinkautinen pitäis olla nimenomaan elinkautinen josta ainoastaan vapautua Presidentin armahduksen kautta 30 vuoje jälkeen vähä niinku virossa. Ja mitä kuolemantuomioon palataa niin ruotsissa viimeinen teloitus suoritettiin 1921 kesäkuussa.
- Anonyymi
Jos tappolinjalle mennään,niin herkästi aletaan entistä vähäisemmistä rikoksista ihmisiä lopetamaan.Koska vuorokausi vankilassa maksaa yli 300 euroa,niin pian aletaan säästösyistä ihmisiä valtion taholta "eutanoimaan". Työttömät varokaa.
Ei nyt työttömiä aleta tuomihtemmaan.
Raaka murha!! Siinä on mielestäni ajattelemista. Pitäskö murhaajalle antaa toenen mahollissuus vaikkei raakasti murhattu saanukkaan toesta mahollisuutta!- Anonyymi
..laki pitää tehä semmoseen malliin..
Vankiloissa jaetaan puukot pöydälle yhteen huoneeseen illalla klo 19.00..ja vangit päästetään yhtäaikaa siihen huoneeseen.
Aamulla kerätään vain ropit pois. Tätä tehtäs niin kauon kun loppuu nämä hirviät toisten tappamiset.
- Anonyymi
Ennenvanhaan oli jopa porrastettu kuolemantuomio käytössä. Teilaaminen, mestaaminen miekalla (aateliset) tai kirveellä. Paljon oli käytössä roviolla polttaminen kirkkorangaistuksena. Seivästäminen oli usein käytössä kun käsiteltiin suurempaa joukkoa sotavankeja. Lisäksi kuriositeettina mainittakoon vielä Sokrateen myrkkymalja sekä Erik 14. vankeudessa syötetty myrkytetty hernesoppa.
- Anonyymi
Entäpä veronkierto? Olisiko veronkierto hyvä syy kuolemantuomiolle? Varastaminen valtiolta.
- Anonyymi
Ruokkojen maksun laiminlyönti, ainakin yksi löytyisi ihan omasta kunnasta.
- Anonyymi
Suurten ja vaikutusvaltaisten henkilöiden korruptio on kansakunnan syöpä.
- Anonyymi
Näinkö nakkivarkaita pitäisi rangaista.
- Anonyymi
Jos lopullinen ratkaisu otetaan käyttöön,niin myös "nakkivarkaat"tullaan lopettamaan.Kaikki on säästöä.
Onko veronkierto raakaa taekka nakkivarkaus?
- Anonyymi
Raakamakkaran jos vie.
- Anonyymi
Ainakin lapsenraiskauksista pitäisi ampua nappi otsaan. Suomessa lepsut tuomiot, lapsen elämä pilalla ja tekijä jatkaa rikoksiaan mitättömän tuomion jälkeen.
Örebron ampujan kuva ja nimi on ainakin Aftonbladetissa nyt.
- Anonyymi
Seon rangaistus ei rankaistus opettele kirjoittamaan "apukoulunPalikka"
- Anonyymi
Enpä usko että Suomussalmi voi itsenäisesti päättää ottaa kuolemantuomion käyttöön.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6232606Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4182056Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H232040JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191586- 671554
Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641498- 1261262
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka231090Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.191044Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16988