huom. tarkkana arvon työmarkkinatuen saajat, jälleen jos olet ollut pidempään työmarkkinatuen saaja ,eli työmarkkinatuki lasketaan jo etukäteen liian suureksi eli 21,5 päivää kuukausessa mukamas saisit kum oikea on 20 päivää kk.
kyseessä lasketaan etukäteen koska yhdelle kuukaudelle vuodessa osuu kaksi maksu päivää niin se on ennakkoon juuri näin otettu huomioon.
nyt päästään kelan huijaukseen, kela antaa ymmärtäö toimeentulotuen hakijalallle että olet saanut tuplasti työmarkkinatukea yhdeltä kuukaudelta ja epää sinun hakemuksesi.
tämä on juuri mitö kela koittaa ja moni luulee että niinpäs olenkin saanut kaksi työmarkkinatukea saman kk aikana ja ei ymmärrä että olet jo koko vuoden aikana saanut vähemmän tukea etukäteem juurilin 21,5 kertaa laskettuna eli puolitoista päivää liiansuurena mitä oikeasti pitäisi.
kela hoilottaa pitkin iltapäivälehtiä että kansalaiset huijaavat.....ei voi kun nauraa kelalle mitä itse huijaa räikeästi lakia ja koittaa kuinka moni ei tajua ja ne ketkä huomaavat niille se korjataan kum valittavat. kela säästää miljoonia huijaamalla yhdennhenkilön työmarkkinatuen esim.600€ ja kela pystyy huijaamaan tällä konstilla tuhansia niin se on suuri summa .
kela laskee tahallaan väärin ja kokeilee tajuaako ketään.
4
166
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös tämä ole jo aika vanha ja moneen kertaan toistettu trolli?
Kysehän siinä kertoimessa on vain siitä, että työmarkkinatukea pidempään saavilla tulee 13 maksuerää vuodessa, ja se muutetaan laskennallisesti 12 eräksi vuodessa. Vuositasolla menee tukimäärät euron tarkkuudella oikein.
Asiasta pitäisi löytyä oikeusjärjestelmästä tullut lausunto, joku voinee kaivaa sen esiin.- Anonyymi
toimeentylotukea hakiessa laskevat tuplasti vaikka ei kuuluisi etkö ymmärrä taidat olla trolli itse
- Anonyymi
ei ole trolli kela koitttaa kuinka moni ihminen ei hoksaa ja antaa asia olla. se on kelalta täysi huijaus ja he korjaavat kyllä kun valitat, kyse on kun suurin osa luulee että se on niin ja kärsivät.
onko se kelan ohjeistus vai onko se yksittäisten kösittelijöiden vihan purkaus köyhiä kohtaan sitä ei tiedä mutta näin se on, ja tietääkö kela jos on käsittelijä näin menetellyt? ei varmaann kun tuskinpa niitä tarkastavat vasta jos valitetaan ylemmäs.
yksittäisten käsittelijöiden valta tehdä vääriä tahallisia päätöksiä on suuri kun niitä ei valvo ketään ja eivät joudu vastuuseen niin se antaa vihan tunteen ja nöyryytyksen tunteen kohdella vähävaraisia hakijoita mielivaltaisesti - Anonyymi
ikävää kuultavaa mutta näin se menee vain kansalaispalkka kaikille kuten saksassa poistaisi tämän vääryyden
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941783
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3591196Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181188- 961058
- 63848
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36821Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6774Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella
Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.141723- 46716
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42690