Toimeentulotuen tulevaisuus.

Anonyymi-ap

YLE kertoo uutisessaan, kuinka varsinkin nuoret aikuiset ovat yliedustettuina toimeentulotuen saajissa. Tästä innostuneeena on Orpo pistänyt työryhmän kahvittelemaan keskenään huippu palkoilla, joka ylittää näiden nuorten menon helposti ja miettimään, kuinka näitä vähäosaisia voisikaan kiduttaa vähän lisää.

Sosiaali- ja terveysministeriön työryhmä esittää toimeentulotuen merkittävää uudistamista hallitusohjelman linjausten pohjalta.

THL:n raportissa ehdotetaan muun muassa asumistukitäydennyksen käyttöönottoa, terveydenhuollon maksukaton automaattista seurantaa ja nuorille uusia velvoitteita tukijärjestelmässä.

Avataampas vähän mitä tämä tarkoittaa.

Haluan alleviivata tätä seikkaa:
"Työryhmän työn pohjana toimivat hallitusohjelman linjaukset. Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen tavoitteena on tehdä toimeentulotuen kokonaisuudistus ja puolittaa tukea saavien määrä."
PUOLITTAA TUEN SAAVIEN MÄÄRÄ. Ei siis tuen maksun määrää.

Haluen vielä varmistaa, että kaikki ymmärtävät toimeentulotuen olevan se ihan viimeinen tuki, kun muut tukijärjestelmät eivät ole riittäviä. Kyseessä pitäisi olla väliaikainen tuki, kun normaalit tuet syystä tai toisesta hetkellisesti pettäisivät.

No niin. Sitten itse asiaan.

Se ehdotti esimerkiksi, että toimeentulotukea leikattaisiin nykyistä voimakkaammin, jos tuen saaja laiminlyö velvoitteitaan, kuten työnhaun.
Tuen saajille kasautuu lisäksi usein monenlaisia hyvinvoinnin puutteita, kuten terveysongelmia.

Nämä kuulostavat toisiinsa kuuluvilta seikoilta. Eli, jos sinulla on esimerkiksi joku vakava mielenterveysongelma, etkä osaa tai voi hakea siihen hoitoa. Niin he haluavat antaa raippaa sinulle asiasta. Voi, kuinka inhimmillistä.

Ja miten tämä autaisi, vaikka henkilö olisikin vain änkyrä? Onko tuollaisen änkyrän kiduttaminen sitten mitenkään hyödyllinen asia? Toimeentulotuki on jo suunniteltu lähtökohtaisesti todella minimiin.

Hallitusohjelman mukaan uudistuksen olisi tarkoitus myös vähentää pitkäaikaista toimeentulotukiriippuvuutta ja selkiyttää tuen roolia viimesijaisena harkintaa vaativana etuutena.

Miten ihmeessä tämä vähentäisi toimeentulotuen riippuvuutta? Tai seuraavat asiat mistä kirjoittavat. Joku voisi minulle selventää tuota seikkaa.
Eiköhän tuo ole tarpeeksi selkeä asia jo ennestään, että kyseessä on se viimesijaisin rooli, kun sitä pitää hakea erikseen joka kuukausi tilitietojen kanssa, jossa jokaisesta sentistä rangaistaan.

Työryhmä ehdottaa asumistukitäydennystä, joka olisi Kelan myöntämä tuloharkintainen tuki ja tulisi asumistuen päälle. Lisä maksettaisiin varattomalle kotitaloudelle kohtuullisiin asumiskustannuksiin.

1. Asumistukitäydennyksen käyttöönotto

Asumistukitäydennys toisi selvästi esiin asumiskustannusten merkityksen. Ehdotus lisäisi asumistuen kustannuksia, mutta vähentäisi toimeentulotuen saajien määrää selvästi. Pitkällä aikavälillä se voisi vaikuttaa asuntopolitiikkaan, THL:n tutkimuspäällikkö Paula Saikkonen sanoo tiedotteessa.

Eli ensin leikataan asumistukea, sitten laitetaan täydennystukea toimeentulotuella olevalle, että tämä tippuisi pois tuon tuen piiristä ja menettäisi lisän? Miten siis tämä toimii? Tämähän kuulostaa lisäbyrokratialta. Eli taustalla olisi joku taho, joka kuukausittain arvio toimeentulotuen hakemuksen mukaan tuota tukea, joka tekee siis mitä lopulta? Ottaa toimenetulotuesta tuon rahan pois ja antaa toisella nimikkeellä saman rahan? On kyllä hölmöläistä toihua jo suoralta kädeltä.

Eikö tuota rajaa asumistukeen ole muutenkin jo selvennetty aivan tarpeeksi, eikä niin halpoja asuntoja enää ole kaikille. Mitä jos hallitus alkaisi antamaan vaihteeksi raippaa vuokraajille liian kalliista vuokrista?

2. Terveydenhuollon maksukaton automaattinen seuranta

Viranomaisen tulisi työryhmän mukaan hoitaa maksukaton täyttymisen seuranta automaattisesti ja digitaalisesti.

Maksukatto tarkoittaa terveydenhuollon asiakasmaksuista kertynyttä summaa, jonka jälkeen palvelut ovat asiakkaalle maksuttomia.

Tarvittaessa pienituloiselle kotitaloudelle voitaisiin korvata terveydenhuollon kustannukset perustoimeentulotuesta automaattisesti vuoden alussa siihen saakka, että maksukatto tulee täyteen. Nykyisin maksukaton seuranta on asiakkaan vastuulla.

Myös Maailman terveysjärjestö WHO on suositellut terveydenhuollon maksukaton automatisointia.

Ok. Tämä ei välttämättä olis mikään huono asia. En vain tiedä miten tämä pienentäisi tuen tarvitsijoiden määrää.
En tunne tuota maksukattosysteemiä ollenkaan. Mutta tiedän terveyspalveluiden olevan maksuttomia toimeentulotuen saajille. Se pitää vain itse hakea aina laskun maksun jälkeen raha takaisin. Oletan tämän olevan samanlainen systeemi kuin lääkkeiden kanssa, jossa reseptilääkkeet ovat valmiiksi maksettu, jos kuuluu toimeentulotuen piiriin.
Tämä automaattisysteemi tosiaan pienentäisi byrokratiaa ja vähentäisi toimeentulutuen saajan ahdinkio, koska tuossa rahan hakemisessa takaisin menee viikkoja, jolloin rahatilanne on epävakaa.

Jatkuu seuraavassa.

7

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkuu.

      3. Keskusteluvelvoite nuorille, jotka saavat tukea yli neljä kuukautta

      Nuoren aikuisen, jota koskee velvoite hakea koulutukseen, olisi työryhmän ehdotuksen mukaan otettava yhteyttä Kelaan tai nimettyyn nuorten palveluun, kun hän on saanut toimeentulotukea yhtäjaksoisesti neljä kuukautta eikä ole palveluissa tai koulutuksessa.

      Perustoimeentulotuen sähköinen hakulomake lukittaisiin siihen saakka, kunnes nuori on ottanut yhteyttä.

      – Nuorten tavoittaminen on vaikeaa etenkin, kun toimeentulotuen saanti pitkittyy. Yhteydenottopakko antaisi mahdollisuuden selvittää syitä, miksi nuori saa toimeentulotukea. Hänet voitaisiin tällöin myös ohjata helpommin oikeiden palveluiden piiriin, Kelan tutkija Tuija Korpela sanoo tiedotteessa.

      Tämä taas kuuluu niihin, etten tiedä miten se vähentäisi toimeentulotuen saajien määrää.
      Minulla ei ole mitään sitä vastaan, että nuorista pyritään pitämään huolta. Mutta pelkään tämän kääntyvän helposti itseään vastaan, jos nuorella on vakavia mielenterveysongelmia, joka voi johtaa kuolemaan. Kyseessä on kuitenkin viimesijaisen tuen saaminen. Tämä asia pitäisi olla pikemminkin yhteydessä johonkin perustukeen.
      Ja eikö tässä ole jo itsestään selvää miksi nuori saa toimeentulotukea?

      Tässä siis oli ehdotukset YLE:n uutisesta ja minun mielipiteet.

      Mitä mieltä sinä olet? Väheneekö toimeentulotuen saajien määrä puollella näillä keinoilla? Pelastaako tämä nuorten tilannetta olla yliedustettuina tuon tuen piirissä? Tekikö ryhmä sen, mistä sille maksettiin?

      Pistän seuraavaan viestiin linkin artikkeliin, koska Suomi 24 ei aina tykkää linkeistä, jotta jokainen voi lukea alkuperäisen tekstin.

      • Anonyymi

        YLE artikkeli, josta tämä teksti on otettu.

        https://yle.fi/a/74-20141205

        Pistän tähän vaikka lisätietoja, ettei jää tyngäksi.

        Työryhmän mukaan esimerkiksi toimeentulotuen perusosaa voitaisiin alentaa 50 prosenttia, mikäli henkilö ei ole kehotuksesta huolimatta ilmoittautunut kokoaikatyötä hakevaksi työnhakijaksi.

        Myös osa-aikaisesti työskentelevillä, kannattamatonta yritystoimintaa pyörittävillä ja ilman opintotukimahdollisuutta opiskelevilla olisi jatkossa velvollisuus ilmoittautua kokoaikaisen työn hakijaksi.


    • Anonyymi

      Nukkua iltapäivään,ja köllöttelyä..

    • Anonyymi

      Aloittaja on sen verran saaut tekstissään sekaisin uutisen ja omat mielipiteet, etten suosittele yrittämäänkään lukemista.

      • Anonyymi

        Varmaan perutuslakipölvästi


    • Anonyymi

      Pieniä ovat nuo kiturahat.

      • Anonyymi

        Ei voi olla aktiivinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      110
      2056
    2. 255
      1754
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      62
      1134
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      66
      1034
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      67
      967
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      69
      890
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      38
      878
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      7
      852
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      51
      837
    Aihe