HINTATASOSTA?

Rollis

Olen matkustamassa Prahaan, ja haluaisin tietää minkälainen on Tsekin/Prahan hintataso. Mitä maksavat keskimäärin ruoat? Entä esim. vaatteet?
Eikö Tsekissä ole käytössä tsekin kruunu? Paljonko se on euroissa?

4

1383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vatsaus

      Joo, se on tsekin koruna, ja n.100 korunaa on 3 euroa, eli 3,2 on se jakoprosentti.

      ja tuota ruoka ravintolassa maksaa sellasen 3-7 euroa kipale, ja olut 0,50-3,00 euroa kipale.

      Kaupassa on halpaa ostaa ruokaa, ja vaatteet maksaa riippuen paikasta, 99 korunaa,, sillä sain itse monet housut ja t-paidat, mutta merkkiliikkeissä ne sitten onkin jo ihan 500 korunaa ja 1000..

      Eli kaikenkaikkiaan halpaa, pankkiautomaatteja joka puolella, sekä erittäin helppo liikkua kyseisessä paikassa, itse tulin pois toissapäivänä, ja siellä on liki 40 lämmintä:)

      • Rollari

        Kiva!!:)
        Mutta käykö siellä eurot moneen paikkaan?


      • westend
        Rollari kirjoitti:

        Kiva!!:)
        Mutta käykö siellä eurot moneen paikkaan?

        Jos haluat syödä hyvää ja edullisesti, niin kaihda Astronomisen kellon lähellä olevia turistien nylkemä ravintoloita.
        Koruna on kelpo valuuttaa Prahalaisessa pivnicessä eli paikallisessa oluttuvasta, mistä saa yleensä myös Tsekkiläistä hyvää perusruokaa.
        Vaihda vaan kiltisti jonkin verran korunoita, jos vilauttelet euroja saat helposti laskuusi ihme lisäyksiä ja extra maksuja. (kattausmaksuja, leipäkorimaksuja ja mitä mielikuvituksellisempia extroja). 1 euro on 35 tsekin korunaa. 100 korunaa on 3,07 euroa.
        Vierivä kivihän ei sammaloidu ja silloin kannattaa olla vähän pelimannihenkeä ja halpaa julkista kulkuneuvoa apuna käyttäen siirtyä turistialueilta muihin ns. työläiskaupunginosiin ja mennä siellä paikallisiin pivniceihin.
        Viimeiksi vuosi sitten Prahassa käytyäni koin miellyttävän yllätyksen. Törmäsin sattumalta vaatimattomaan kellariravintolaan: Ruoka oli aivan erinomaista, palvelu samoin ja olut halpaa ja viini samaten. Ja koko nautinto heltisi alle 10:llä eurolla, olin ainoa ulkomaalainen ravintolassa. Olen huomannut, että aina Prahassa käydessäni tulee välttää matkatoimistojen mainostamia ravintoloita. Niissä pyritään turistiparkaa nylkemään. Kuvittelevat kait, että kaikilla on platinainen American Express card.


      • M_M

        Kaikki ok, paitsi tshekin rahan nimi on suomeksi kruunu! Vironkin raha kruunu eikä krooni - kuten myös Ruotsin, Norjan, Tanskan ja Islannin kruunut eikä mitään muuta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe