Jokaiselle peili

Nyt pitää saada kansalaiskeräys aikaiseksi niin että voidaan ostaa jokaiselle mustalaiselle taskupeili. Sinnä voi sitten istahtaa alas ja katsoa peiliin ja samalla miettiä mitkä perinteet ovat tärkeitä ja mitkä vähemmän tärkeitä. Mitkä perinteet kuuluvat menneisyyteen ja mitkä ovat käyttökelpoisia nykyaikana.
Sellaiset tavat jä käyttäytymissäännöt/ohjeet mitkä olivat ehkä hyviä vielä 100-200 vuotta sitten eivät enää sovellu nykyaikaan.
Muukin yhteiskunta on kehittynyt ja modernisoitunut.
7532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Höh,heidän perinteet on 1500-luvulta.
ja maksamme veroja,että he saavat olla työttömänä.
( osa on kyllä töissä,tiedän)

Äänestä

No eiköhän valkolaistennolisi syytä katsoa peiliin ja mennä itseensä&miettiä vähän.

Äänestä
  • Ei ole, emme ole yliedustettuina rikostilastoissa.

    Äänestä

Mie voitin raviveikkauksessa sen verran, että sain ostettua menopaluulipun Intijaan Aattelin ryhtyä paluumuuttajaksi ja kävin tutkimassa paikallisia olosuhteita. Vaan oli pettymys mokoma maa. Mie en löytänyt sieltä Kelaa enkä sossua. Paikalliset kerto, että siellä pitää mennä töihin jotta saapi louvvoa. Ne näytti miulle myös mitä se työ on. Huh huh, en suosittele työtä kenellekään kaaleelle enkä muillekaan tervejärkisille.

Vaan ratkesipa siis se miulle suuri arvootus eli mitä se paljon puhuttu työ on. Sitähän mie oon tällä palstallakin kyselly vaan ei kukaaan oo tienny. Vaan ehkäpä se opetetaan peruskoulun neljännellä luokalla. Mie kuten miun sakkini ollaan käyty vain kolme vuotta peruskoulua. Liika kirja"viisaus" on pahasta.

T. Alavuden Allani

Äänestä

Katsoin äsken peiliin ja näin komian mainemiehen!

Äänestä

No niitä 200-300 v vanhoja tapoja ei ole ku pari ja ne on samat kuin suomalaisilla. Kaikki hullut säännöt on keksitty ihan lähimenneisyydessä ja ajan kulua kun miettii niin ihan äskettäin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt pitää saada kansalaiskeräys aikaiseksi niin että voidaan ostaa jokaiselle mustalaiselle taskupeili. Sinnä voi sitten istahtaa alas ja katsoa peiliin ja samalla miettiä mitkä perinteet ovat tärkeitä ja mitkä vähemmän tärkeitä. Mitkä perinteet kuuluvat menneisyyteen ja mitkä ovat käyttökelpoisia nykyaikana.
Sellaiset tavat jä käyttäytymissäännöt/ohjeet mitkä olivat ehkä hyviä vielä 100-200 vuotta sitten eivät enää sovellu nykyaikaan.
Muukin yhteiskunta on kehittynyt ja modernisoitunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu