Lakkorikkurit

Anonyymi-ap

Onkohan nämä ammattiliittoon kuuluvat ihmiset tietoisia, että jos rikkoo ylityö/vuoronvaihtokieltoa niin voidaan irtisanoa liitosta. Voi olla ikävät seuraukset näinä aikoina kun ei ole enään liiton tukea.

22

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan lakkoilijat tietoisia, että kenkää tulee perseeseen varmasti, sille kuka lakkoilee

      • Anonyymi

        Silloin lakkorikkurit saavat kaikki hyväpalkkaiset työpaikat


    • Anonyymi

      Kertoo paljon älykkyysosamäärästä jos ryhtyy rikkuriksi. Toiset taistelevat korkeamman palkan vuoksi, rikkuri on työnantajan puolella joka yrittää alentaa palkkaa. Äly hoi älä jätä!😂😂😂

      • Anonyymi

        kertooko kengän numeron🧐🤣😅😂🧐


      • Anonyymi

        Mistäs sinä muiden palkkoja tiedät


    • Anonyymi

      Onneksi ollaan tässä ajassa.. 1918 vuonna olisi oltu jo joukkohaudassa kirkon mäellä.
      Liitossa olleet surmataan ensin.
      Ei liitot auta, kun työtöt loppuu.
      Ite se on ristinsä hoidettava,

    • Anonyymi

      Työnantaja erota lakkolaiset nyt se on helppoa.

    • Anonyymi

      Vai saa rikkuri lopputilin, työnantajahan tässä venkoilee. Toivotaan että lakkoulijat joutuu lähtee

      • Anonyymi

        Näin esittää aloittaja, kyllä se on ay mikä uhoo. Onneks loppuu


    • Anonyymi

      Potkut liitosta. Sepä olisikin.

      Vinkki isoimpaan palkankorotukseen oikeille ammattilaisille.
      Erotkaa kerralla kaikki. Sekä liitosta. Että töistä.
      Odottakaa viikko.

      Sitten joka ukko jonoon työpaikan ovelle.
      Lupaan, että takaisin tullessa jokainen palkkansa arvoinen saa palkan korotuksen.
      Ja jokainen ei palkkansa arvoinen... hänkin saa ansionsa mukaan, ei välttämättä palkankorotusta, ei ehkä töitäkään, mutta miksi pitäisi?
      Kertokaapa viisaammat.

      • Anonyymi

        Hymiöpelle


    • Anonyymi

      Olen aina saanut sen palkan minkä olen pyytänyt, ilman mitään liittoja. Lakon aikaan mukava käydä työmaalla, kun saa hyvät lisät.

      • Anonyymi

        Entäpä jos paperin miehet tulevat portilla vastaan?


    • Anonyymi

      Rikkurit nousee urallaan, lakkoilijat saa kenkää! Kyllä työnantajat ymmärtää, kenet kannattaa pitää töissä.

    • Anonyymi

      Jos pitää työskennellä jollain tes taulukkojen palkoilla yksityisellä työnantajalla, niin päässä tai koulutuksessa on puutteita.

    • Anonyymi

      Ei kun töihin vain. Minä lakkoilen ura hississä, kun te jäätte pohjalle.
      Lakkolaiset ulos tehtaista.

    • Anonyymi

      Kyllä lakkoilu kannattaa aina. Minäkin olin Kaipolan tehtaalla yli 40 vuotta ja kaikki tarvittava otettiin tehtaalta aina moottoriveneen rakentelua myöten. Kaiteet on haponkestävää ja polttoainetankki Inconellia. Kaikki osat tehtiin tietysti työaikana.
      Vapaajakelua käytettiin surutta hyväksi. Vieläkin on autotallissa täysi ämpärillinen uusia poranteriä ja Araldit-tuubit alkaa jo menemään kurttuun, kun ei ole kaikkia ehtinyt käyttää riittävän nopeasti pois.
      Lakkoon mentiin minkä vaan syyn takia vielä 70-luvulla, että saatiin ylimääräistä lomaa. Yrittivät legendaarisella Kaipolan Pajalla laittaa väkisin yhtä Pajan Miestä tisuriin. Ei muuta kuin lakkoon vaan ja Toveri sai jäädä päivätöihin. Niin se vaan tipahti porvari polvilleen siinäkin asiassa.

    • Anonyymi

      Liittohan ei irtisano yhtään rikkuria eikä järkevä työnantajakaan.

      • Anonyymi

        Ei kannata nuolaista ennenkö tipahtaa. Kyllä liitto voi irtisanoa rikkurin. Myös työnantaja jossain kohtaa, koska ei halua pitää niin tyhmää henkilöä töissä, joka on valmis virtsaamaan omalle muro lautaselleen. Reppana rikkuri luulee että pääsee näin työantaja suosioon ja arvostukseen, mutta todellisuudessa työnantaja nauraa vaan partaansa ja hieroo karvaisia käsiään yhteen. Rikkuri on vain hyödyllinen idiootti työnantajalle.


    • Anonyymi

      Eikö se paikallinen sopiminen ole mitä tavoitellaan. Yhdessä kahvia naamaan työpaikalla ja sovitaan pelisäännöt. Ei tarvitse lakkoilla.

      • Anonyymi

        Taidat elää jossain muumimaailmassa👆😂 etkä tässä todellisuudessa.


    • Anonyymi

      Jokaiselle jotakin.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7193
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      420
      6934
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3523
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      135
      3117
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2674
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2251
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1916
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1783
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe