Laguna kestää ja kestää

Anonyymi-ap

Renault Lagunan mittariin pyörähti 500 000 km. Auto on vuosimallia -99 ja 1,8 litran bensakoneella. Isä osti auton uutena ja ajoi vuoteen 2004 sillä. Minun omistuksessa on ollut sen jälkeen. Viime vuonna ajoa tuli noin 16 tuhatta, lähinnä työmatkoja.

Moottoria ei ole avattu kertaakaan mutta muuta remonttia on tehty kyllä. Jarrut on uusittu kahteen kertaan, kolmas laturi ja toinen starttimoottori on menossa. Olisikohan neljäs akku autossa. Tuulilasi ja nippu kaikenlaisia niveliä. Ei mitään ihmeellistä noille kilometreille. Monesti moititaan sähkövikoja, mutta onko hyvää tuuria, niin niitäkään ei ole ollut juurikaan. Akkukaapelit on uusittu ja lämmityslaitteen puhaltimen säädin on pitänyt vaihtaa useampaan kertaan, se ei oikein kestä.

Katsastus on voimassa syksyyn saakka, että ajetaan nyt sinne. Vähän on vaihto ollut mielessä. Mitä mieltä ollaan farkku Megane vai farkku Clio, max. 15 000€ hintainen? Kumpi parempi?

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketä kiinnostaa?

      • Anonyymi

        Minua kiinnostaa.

        Tuollainen auto edustaa polttomoottoritekniikan huippua. Kestävyys on maksimissaan.


    • Anonyymi

      Mun Lagunan ajot loppui -23 joulukuussa. Vaihdelaatikko rikki ja auto paaliin. Vuosimalli oli -03, 1,8 koneella, ajettu 320 tuhatta. Ostin sen kesällä -20 ja mitään isoa remonttia ei tarvinnut tehdä. Mutta ohjekirjan välissä oli remontti laskuja melkein 3000 edestä v. 2018-19. Ite ostin tilalle Traficin kun pakun tarve oli.

    • Anonyymi

      Eikä seuraavassa katsastuksessakaan tule mitään vikaa ilmi joka lopettaisi auton käytön koska mahdolliset osat mitä pitää vaihtaa, ei maksa oikein mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2473
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      176
      1694
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      895
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      861
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      825
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      755
    Aihe