Laguna kestää ja kestää

Anonyymi-ap

Renault Lagunan mittariin pyörähti 500 000 km. Auto on vuosimallia -99 ja 1,8 litran bensakoneella. Isä osti auton uutena ja ajoi vuoteen 2004 sillä. Minun omistuksessa on ollut sen jälkeen. Viime vuonna ajoa tuli noin 16 tuhatta, lähinnä työmatkoja.

Moottoria ei ole avattu kertaakaan mutta muuta remonttia on tehty kyllä. Jarrut on uusittu kahteen kertaan, kolmas laturi ja toinen starttimoottori on menossa. Olisikohan neljäs akku autossa. Tuulilasi ja nippu kaikenlaisia niveliä. Ei mitään ihmeellistä noille kilometreille. Monesti moititaan sähkövikoja, mutta onko hyvää tuuria, niin niitäkään ei ole ollut juurikaan. Akkukaapelit on uusittu ja lämmityslaitteen puhaltimen säädin on pitänyt vaihtaa useampaan kertaan, se ei oikein kestä.

Katsastus on voimassa syksyyn saakka, että ajetaan nyt sinne. Vähän on vaihto ollut mielessä. Mitä mieltä ollaan farkku Megane vai farkku Clio, max. 15 000€ hintainen? Kumpi parempi?

4

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketä kiinnostaa?

      • Anonyymi

        Minua kiinnostaa.

        Tuollainen auto edustaa polttomoottoritekniikan huippua. Kestävyys on maksimissaan.


    • Anonyymi

      Mun Lagunan ajot loppui -23 joulukuussa. Vaihdelaatikko rikki ja auto paaliin. Vuosimalli oli -03, 1,8 koneella, ajettu 320 tuhatta. Ostin sen kesällä -20 ja mitään isoa remonttia ei tarvinnut tehdä. Mutta ohjekirjan välissä oli remontti laskuja melkein 3000 edestä v. 2018-19. Ite ostin tilalle Traficin kun pakun tarve oli.

    • Anonyymi

      Eikä seuraavassa katsastuksessakaan tule mitään vikaa ilmi joka lopettaisi auton käytön koska mahdolliset osat mitä pitää vaihtaa, ei maksa oikein mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      282
      4751
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      50
      2959
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      961
    Aihe