Olen yrittänyt kysellä tähän ongelmaan apuja Finluxilta jo yli viikko sitten, mutten ole edelleenkään sieltä saanut minkäänlaista vastausta, joten päätin siis kysellä täältä, josko joku osaisi auttaa.
Minulla käytössäni Finluxin AndroidTV mallia 43-FAF-9260 ja ongelmani on se, että kun katselen videoita USB-muistitikulta, niin TV vääristää kuvasuhteen. Sovittaa videon siis "koko näyttöön sopivaksi", jolloin esim. 16:9 kuvasuhteella kuvatut/koodatut videot "litistyvät" varsinkin vaakasuunnassa, eli näyttävät korkeammilta, kuin mitä alkuperäisessä videossa niiden kuuluisi olla.
Varsinaisen TV:n puolella saan kyllä kuvasuhdetta muutettua tietyn valikon kautta, mutta tämä ei vaikuta USB-muistitikulta katsomiini videoihin, vaikka muuttaisin TV:n perus kuva-asetuksista näyttösuhdetta mihin suuntaan tahansa.
Sitten taas USB-muistitikulta videoita katsoessani, en löydä mistään valikkoa, mistä voisin muuttaa kuvasuhdetta. Videoasetukset löytyy ja sieltä erinäisiä kuvaan vaikuttavia säätöjä, muttei valikkoa, jonka kautta voisi muuttaa kuvasuhdetta.
Käytän USB-muistitikulta videoita katsellessani TV:n omaa MMP-sovellusta.
Voiko tosiaan olla niin, että noinkin "uusi" älytelkkari on niin tyhmä vehje, ettei kuvasuhteen muuttaminen onnistu tässä tapauksessa? Vai olenko vain itse "tyhmä" ja missannut jotain oleellista?
Kuvasuhteen muuttaminen Finlux-televisiossa
Anonyymi-ap
1
176
Vastaukset
- Anonyymi
Onko kaukosäätimessä joku pikapainike, jolla voi muuttaa kuvasuhdetta? Onko itse videosovelluksessa mitään asetuksia? Jos nuo ei auta, niin lataa VLC videosoitin Play kaupasta. Toista videot sillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke271837- 1071500
- 771411
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671046- 61902
- 47886
- 64853
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27820Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62797- 127785