Kolmas kissa??

Heippa!

Meillä on nyt 2 kissaa. 1 v. kolli ja 9 kk naaras. Molemmat ovat leikattuja ja kilttejä. Valjaissa ulkoilevat ja oleilevat omalla pihalla. Nyt olisi saatavilla ihana tyttöpentu joka tulee luovutusikään lauantaina. :) Haluaisin kovasti antaa kodin hänelle, mutta kissakaverustemme suhtautuminen uuteen tulokkaaseen arveluttaa. Kaksikko on nyt niin läheisissä ja lempeissä väleissä keskenään, että olisiko se mahdollisesti huono juttu, jos siihen tulisi vielä kolmas? Onko jollain kolmea kissaa? Miten hommat ovat sujuneet?
2348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse hankittiin muutama päivä sitte pentu kolmanneksi kissaksi.
Vielä ei ainakaan meidän kissat sitä hyväksy.
yksi kissoistamme sähisee ja murisee ja juoksee pois jos näkee pennun.
Toinen sitten vain kattelee ja välillä murisee, joskus jopa haistelee. Uskon, että se vie vain aikaa, että molemmat hyväksyy uuden tulokkaan.

Äänestä

Omassa huushollissa pyörii kolme kissaa, 4v leikattu tyttö, 2,5v leikattu tyttö ja nuorimmainen on vasta 9 kk leikattu poika. Minullekkin iski kissakuume, ja puolen vuoden pehmittämisen jälkeen sain poikaystäväni taivutettua siihen, että kolmas kissa on aivan pakko saada!
Alkuhan oli tietysti vaikea, ensin vanhempi kissamme otti uuden tulokkaan siipiensä alle, ja nuorempi tyttömme vaan sähisi uudelle ilmestykselle ja osoitti kaikin tavoin vastenmielisyytensä tätä uutta kaveria kohtaan. Viikon sisällä tilanne oli jo ihan toinen, kaikki kolme olivat ystäviä keskenään ja nuorempi tyttökissamme päätti ottaa pikkukissan parhaaksi kaverikseen! Siitä lähtein nämä kaksi ovat olleet erottamattomat. Vanhempi tyttömme, joka jo aikaisemminkin oli hieman omissa oloissaan viihtyvä, ei pane tilannetta ollenkaan pahakseen, vaan seuraa toisten leikkiä sohvannurkasta tyytväisenä.
Toki töytyy sanoa, että uuden kissan hankkiminen piristi näitä vanhempia huomattavasti, leikkiminen on lisääntynyt kovasti ja joskus kaikki kolme vetävät ravia ympäri kämppää niin että matot vaan pölisee!
Meillä siis ainakin kolmen kissan kommuuni toimii loistavasti, ja jos päätätte ottaa kolmannen, onnea vaan uudelle kisulle! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keiju kirjoitti:

Heippa!

Meillä on nyt 2 kissaa. 1 v. kolli ja 9 kk naaras. Molemmat ovat leikattuja ja kilttejä. Valjaissa ulkoilevat ja oleilevat omalla pihalla. Nyt olisi saatavilla ihana tyttöpentu joka tulee luovutusikään lauantaina. :) Haluaisin kovasti antaa kodin hänelle, mutta kissakaverustemme suhtautuminen uuteen tulokkaaseen arveluttaa. Kaksikko on nyt niin läheisissä ja lempeissä väleissä keskenään, että olisiko se mahdollisesti huono juttu, jos siihen tulisi vielä kolmas? Onko jollain kolmea kissaa? Miten hommat ovat sujuneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu