Mikä rokotus pitäisi 12 vk vanhalle pennulle?
Soitin yhdelle eläinlääkäriasemalle ja siellä sanottiin ettei sisäkissalle joka on välillä valjaissa ulkona tarvi välttämättä antaa mitään!!!
Kysyisinkin neuvoa teiltä viisaimmilta?
Koska voi aikaisintaan poikakisun leikkauttaa?
Soitin yhdelle eläinlääkäriasemalle ja siellä sanottiin ettei sisäkissalle joka on välillä valjaissa ulkona tarvi välttämättä antaa mitään!!!
Kysyisinkin neuvoa teiltä viisaimmilta?
Koska voi aikaisintaan poikakisun leikkauttaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mun kissa rokotettiin 12-viikkoisena kissaruttoa ja kissaflunssaa vastaan, tämän jälkeen rokotus uusittiin vuoden iässä ja sen jälkeen se uusitaan 2 vuoden välein. Tämä oli eläinlääkärin ohje, samaa olen lukenut myös monista kirjoista ja nettisivuilta. Eläinlääkärini mukaan kissaruttoa vastaan tulee kaikki kissat rokottaa, kun taas kissaflunssaa vastaan silloin, jos kissa käy ulkona tai tapaa muita kissoja. Tässä esimerkiksi linkkejä:
http://www.incatsuomi.fi/rokotus.asp
http://koti.mbnet.fi/tsaikkon/elainlaakarinet/kissa_12.html
Googlesta löytyy myös tietoa laittamalla hakusanaksi kissan rokotus.
Kissan leikkausikä taas on hyvin kiistelty aihe, jos katsot aikaisempia keskusteluja...Helsingin eläinsuojeluyhdistys suosittelee leikkausiäksi 8-12 kk:n ikää, mikä kuulostaa minusta ihan järkevältä iältä. Tyttökissat leikataan siis yleensä heti ensimmäisen kiiman jälkeen ja poikakissan kohdalla leikkaus on hyvä suorittaa mielestäni kuitenkin heti, kun se tulee sukukypsäksi (virtsa alkaa haista voimakkaasti ja se alkaa merkkailla), mikä on yleensä pari kuukautta ennen naaraskissoja.
Mikä se sellanen flunssarokote on, mikä uusitaan kahden vuoden välein??? Eikä tehostetakkaan ilmeisesti ollenkaan. Haluaa tietoa!!!!
...eli siis se kissaruttorokotus on se mikä uusitaan kahden vuoden välein aikuisen kissan ollessa kyseessä...;) kissani sai siis alussa sen yhdistelmärokotuksen, ja nyt vuoden ikäisenä uuden. Tämän jälkeen sitä kuitenkin rokotetaan kahden vuoden välein eläinlääkärin suosituksesta, sillä se on jo aikuinen eikä kissaflunssarokotteen uusiminen vuoden välein ole välttämätöntä. Sori jos tuli vähän sekavasti selitettyä tossa aikaisemmin, en jaksanut alkaa kissaflunssarokotetta sen tarkemmin erittelemään ku se kissaruttorokotus on se tärkeämpi. Kissaflunssahan voi olla vaarallinen alle 16-viikkoisille pennuille ja hyvin vanhoille kissoille, mutta se ei yleensä ole vaarallinen aikuiselle kissalle.
Olen nähnyt kisun, joka sai kyseisen taudin myöhästyneiden rokotusten takia ja oli sisäkissa. Kamalaa katsoa eläintä, joka kärsii. Kyseinen kissa selvisi ja eli pitkän elämän, mutta kaikki eivät selviä hoidosta huolimatta.
Vai ei tarvitse sisäkissa rokotusta? Vaihda ihmeessä lääkäriasemaa! Mielenkiinnosta, mikä ja missäpäin mahtoi tällainen (taas) lääkäri olla?
Itse ottaisin 12-viikoiselle tapetun kolmosen, mutta ainakin ruton näin alkuun.
Poikakisun voi leikkauttaa muutaman kuukaudenkin ikäisenä, mutta siihen ei liene tarvetta, eikä sitä monikaan tee. Puolivuotiaita leikataan, joillekin on jäänyt päälle että pitää olla 8kk, joillekin 10kk.. Mikähän lienee syynä?
Kuitenkin ennen tolkutonta merkkeilua kannattaa leikata, ettei jää tavat päälle.