Rethymnon Kreeta

Ollaan menossa Rethymnoniin hotelli Ideoniin, onks kellään kokemuksia ko. hotellista ja paikasta ylipäätänsä? (esim. hyviä ruokapaikkoja, nähtävyyksiä yms.)
93430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En ole ollut hotelli Ideonissa, mutta Rethymnonissa kylläkin. Oikein mukava paikka:) Ystävällisiä ihmisiä ja kaunis ympäristö. Retkillekin on helppo lähteä. Ruokapaikoista suosittelen ainakin Lemon tree garden -nimistä ravintolaa, jota paiklliset suosittelivat meille. Paikka sijaitsee muistaakseni vanhassa kaupungissa ja siellä on mahdollista syödä avoimella sisäpihalla sitruunapuiden alla. Toinen miljööltään upea paikka oli venetsialaisessa satamassa sijaitseva ravintola, jossa oli hieno kattoterassi. Nimeä en muista, mutta tiedät kyllä kun näet.

Vanhassa kaupungissa oli paljon todella kivoja ravintoloita, mutta myös rantakadulla oli hyvää ruokaa. Erityisesti kebabit ym. olivat lounaaksi hyviä.

Mukavaa matkaa!

Äänestä
  • Kehummepa mekin Lemon tree garden -ravintolan. Hyvä ruoka, eikä tyrkyttämisestä tietoakaan. Vaatimaton Mesostrati kaupungin keskustassa on suositeltava ympärivuotinen (ei pelkästään turistipaikka) ravintola ja ruoka....ahhh... Käy vakoilemassa http://www.rethymnoguide.com/mesostrati/index_e.htm
    Osoitteesta http://www.rethymnonguide.com saatat löytää muitakin vinkkejä matkalle.

    Äänestä

  • Menkaa ihmeessa radiotaksiaseman luona olevan ison kirkon taa Mesostratiin syomaan. Saatte kreikkalaista ruokaa aidossa tunnelmassa pappojen seurassa eika mitaan turistimuonaa. Jos kay saka, koette puolenyonaikaan aitoa elavaa lyyramusiikkia, ja koette, kuinka paikalliset viettavat syntymapaivaa tai jotain. Anteeks etta puuttuu pilkut a:n ja o:n paalta, kirjoitan tata Rethymnonissa.

    Äänestä

  • fili sas kirjoitti:

    Menkaa ihmeessa radiotaksiaseman luona olevan ison kirkon taa Mesostratiin syomaan. Saatte kreikkalaista ruokaa aidossa tunnelmassa pappojen seurassa eika mitaan turistimuonaa. Jos kay saka, koette puolenyonaikaan aitoa elavaa lyyramusiikkia, ja koette, kuinka paikalliset viettavat syntymapaivaa tai jotain. Anteeks etta puuttuu pilkut a:n ja o:n paalta, kirjoitan tata Rethymnonissa.

    kysyjä on varmaan ollut jo Rethyssä :) Mutta ihan hyvä vihje edelleen.

    Äänestä

Paikkana todella ihana. Hotellit ovat kreikassa yleensä aika huonotasoisia, mutta eihän sitä hotellissa lomaa vietetä...

Kannattaa vuokrata jokin menopeli, sillä siellä on helppoa lähteä käymään mm haniassa tai muissa pikkukylissä. Periaatteessa koko saaren läpi kulkee yksi iso tie, mistä sitten pääsee pikku kyliin.

Jos on mahdollista kannattaa käydä jossakin pikkukylässä syömässä. Ihan eri meininki ja ruoka. Puolet halvempaakin. Suosittelen maistettavaksi gyros nimistä lihaa. Sitä saa vaikka missä muodossa ja se on halpaa.

Jos on esim lapsia mukana ja haluaa käydä kaupassa hakemassa elintarvikkeita sun muuta, niin kannattaa mennä Spar kauppaan. Huomattavasti halvempaa ja tuoreempaa tavaraa, kun minimarketeissa. Tässä nyt muistikuvat tältä erää. ´Pistä kyssäriä, jos tulee jotain mieleen.

Äänestä
  • Onko kreikan rethymnonissa samanlaisia kauppoja valikoimiltaan kuin meillä suomessa? siis löytyykö kaikenlaisia elintarvikkeita, pesuaineita,kahvia,meikkejä ym..mitä sattuisi loman aikana tarvitsemaan mutta ei jaksaisi kantaa mukanaan?

    onko jollain kokemuksia aristea hotellista? löytyy finnmatkoilta...

    Äänestä

  • he_20 kirjoitti:

    Onko kreikan rethymnonissa samanlaisia kauppoja valikoimiltaan kuin meillä suomessa? siis löytyykö kaikenlaisia elintarvikkeita, pesuaineita,kahvia,meikkejä ym..mitä sattuisi loman aikana tarvitsemaan mutta ei jaksaisi kantaa mukanaan?

    onko jollain kokemuksia aristea hotellista? löytyy finnmatkoilta...

    Rethymnon on ihan oikea pikkukaupunki ja sieltä löytyy oikeita kauppoja, joita paikalliset käyttävät ja niissä on aivan suomalaismarketin veroiset valikoimat sukista saippuaan ja sianlihasta suodattimiin. Minimarkettien varassa ei siis ole pakko elää. Kauppojen "saatavuus" riippuu tietenkin siitä, majailetko rannan turistialueella vai kaupungissa.

    Äänestä

  • anza kirjoitti:

    Rethymnon on ihan oikea pikkukaupunki ja sieltä löytyy oikeita kauppoja, joita paikalliset käyttävät ja niissä on aivan suomalaismarketin veroiset valikoimat sukista saippuaan ja sianlihasta suodattimiin. Minimarkettien varassa ei siis ole pakko elää. Kauppojen "saatavuus" riippuu tietenkin siitä, majailetko rannan turistialueella vai kaupungissa.

    Minkälaiset ostosmahdollisuudet Rethymnonissa on? Löytyykö H&M:n tyyppisiä nuortenliikkeitä, jotka ovat edullisia? Tai kenkäkauppoja ym?

    Olen menossa huhtikuun puolessa välissä. Onkohan vielä tarpeeksi lämmintä silloin?

    Äänestä

Hotelli Ideonista mulla ei ole kokemusta, vaikka hotellin ohi olenkin kulkenut. Mun fiiliksiä Retystä viime syksyltä voit lukea osoitteessa http://kauaspois.net/matkat/2004/. Vielä olisi 25 päivää lähtöön - neljättä kertaa Retyyn :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Artsi kirjoitti:

Ollaan menossa Rethymnoniin hotelli Ideoniin, onks kellään kokemuksia ko. hotellista ja paikasta ylipäätänsä? (esim. hyviä ruokapaikkoja, nähtävyyksiä yms.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu