Mistä koiranpentu?

Anonyymi-ap

Mistä tänä päivänä kannattaa ostaa koiranpentu, ehkä sekarotuinen ?
Ennen oli Apula, mutta mistä tänä päivänä ?
Tiedän, että suoraan kasvattajilta puhdasrotuiset mutta kun en tiedä haluanko sellaista.
Etsin pientä koiraa, mutta ei trimmattavaa vaan sellaisen jonka kanssa pärjää harjan ja kamman kanssa. Terrierit on lähellä sydäntä, sellaisen ennen omistajana. .

5

353

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kennelliiton pentulistalta löytyy rotukoirien pentuetta, hinnatkin näkyvillä ja löytyy myös sukutaulut sekä tehdyt terveystutkimuksen.
      Sekarotuisen on nykyään tarkoituksella tehtyjä mahdollisimman myyviä sekoituksia. Emän pennutuksen määrästä ei mitään varmaa tietoa ja terveyskin on vain koiria myyvän sanan varassa. Vuoden sisällä on useampi sekarotuisen tehtailija jäänyt kiinni koirien huonosta kohtelusta. Kannattaa olla tosi tarkkana, vaikka ei sekään aina auta, kun on vastassa taitava myyjä.

      • Anonyymi

        Juu tiedän kyllä Kennelliiton ja koirankasvattajat siellä.
        Mutta hslusin jostain muualta, rotukoirat alkaa olla allergisia yms…


    • Anonyymi

      Facebookin koirapalstat. Tori..
      Ei ne ole Kennelliiton kasvattajat sen kummempia. Eräskin uutisista kuuluisa merikarvialainen Kennelliiton kasvattaja teettänyt 11 pentuetta sekä 2023 että 2024 ja googlettamalla selviää missä oloissa koirat elävät.. tai elivät..

    • Anonyymi

      Kyllä ne monirotuiset koiratkin ovat allergisia yms. mutta harvemmin saadaan tai haetaan korvauksia vioista tai sairauksista, kun ”kasvattaja” on häipynyt ties minne, niin eipä niistä paljon keskustellakkaan.
      Ja kuten joku jo tuolla mainitsi, tänä päivänä monirotuiset on tarkoituksella teetettyjä, eikä se tarkoitus ole minkään rodun parantaminen tai hyvien ominaisuuksien ylläpitäminen jalostuksella.

    • Anonyymi

      Tuossa kun sanotaan että ei ne kennelliiton kasvattajat ole parempia on totuutta, eli kannattaa miettiä, haluatko maksaa sekarotuisesta pennusta ilman mitään terveystietoja paljon, vaiko sama summa puhdasrotuisesta, torilla mm. noin samoissa menee sekarotuisten hinnat puhdasrotuisten kanssa. Eikä se puhdasrotuisuus ole tietenkään mikään varma onni, mutta ainakin tutkittu mitä yritetään tarjota jotenkin päin. On myös oikeasti hyviä mix-pentuja, mutta ne hyvät on aina tehty tiettyyn tarkoitukseen (esim. työ), ei vain koska myyjä tarvitsee rahaa ja tietää ostajia olevan tietynnäköisille ja -kokoisille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      64
      2223
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2184
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2015
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1791
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      85
      1141
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1070
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      292
      961
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      320
      899
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      98
      835
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      56
      807
    Aihe