Onko teillä käynyt niin, että vanhemmat, oikeastaan äiti, ei oikein haluaisi, että saat jonkun tyttö/poikaystävän vielä pitkään aikaan?
En tiedä, mut minusta tuntuu, et mun äiti ja ehkä isäkin on turhan vanhanaikaisia sen suhteen, ne ne vissiin haluaisi, et alan seurustella joskus 25 vuotiaana, tai 30 vuotiaana! Äiti luulee, et meen heti petiin tytön kans, ei sen niin tarvi olla, mä ainakaan en menis, se on avioliiton iloja se. Haluaisn ruveta seurusteleen nyt!
En tiedä, mut minusta tuntuu, et mun äiti ja ehkä isäkin on turhan vanhanaikaisia sen suhteen, ne ne vissiin haluaisi, et alan seurustella joskus 25 vuotiaana, tai 30 vuotiaana! Äiti luulee, et meen heti petiin tytön kans, ei sen niin tarvi olla, mä ainakaan en menis, se on avioliiton iloja se. Haluaisn ruveta seurusteleen nyt!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Juu.. mul on iha sama juttu..:( oon 15 vuotias tyttö ja isä ei voi millään hyväksyä että mulla on poika ystävä.. niiden mielestä oon liian nuori sellasiin juttuihi.. ja ne luulee että heti syöksyn sänkyyn.. ne ei ilmeisesti luota muhu ku en todellakaa oo sellanen ihminen.. :S Mut silti mä seurustelen, vaikka ne ei hyväksyis sitä. :) hyvää kesän jatkoa sulle ja tsemppiä! :)
kun toin erittäin asiallisen poikaystäväni meille, ni porukat oliki sit ihan ihastuksissaa :D
En ehtinyt tuota edes ajatella, kun suuri rakkauteni käveli nenän eteen kun olin 14-vuotias. Suuri rakkauteni oli minua vanhempi, työtön tupakoitsija, josta ystävällisesti tieto välitettiin äidilleni. Voi että mikä mekkala =) Mutta sitten toin ukon näytille, ja suut meni suppuun.
Onhan se vanhemmista pelottavaa. Siinä vaiheessa äiti ei olekaan enää elämäsi tärkein nainen, tuntuu varmaan hölmöltä. Hän haluaa pitää sinusta kiinni, se on ihan normaalia. Mutta sekin on normaalia, että tässä suhteessa et taivu äitisi tahtoon... suorastaan tervettä.
No huhhuh... Olen 14 ja mun vanhemmat suorastaa painostaa ottamaa jonkun!
mullaki ne yrittää aina kysellä onks mulla joku tms. ja aina ihan innoissaa jos meil on jotai tyttöi. en tajuu jos joku ei saa seurustella.. aika väärin ://
vm91 poika
Mun äitini on sellanen et se haluis et oisin sen pikkunen tyttö viel mut se huomaa et kasvan ja tuun vanhemmaksi... se tietää et mua kiinostaa jätkät ja me ollaa yhes ain välillä menty rantaan ottaa aurinkoo ja annettu pisteit nuorille kundeille... se on ihan hauskaa... ja äidin kaa olllaan paljon puhuttu esim; Seksistä, rakkaudesta, häistä, seurustelusta, sunmuusta kaikesta.... Että kyllä se äitisi vielä huomaa, ettet enää kohta olekaan hänen pieni poikansa, joka tarttee vielä äitiä, kuin 2 vuotias! Ja hän ymmärtää sen vielä.... Anna hänelle aikaa ja selvitä tilannetta hänelle! Kyllä sinä saat seurustella just sillon ku huvittaa!!!! Se on vaan rakkautta!
TE JOTKA SAATTE SEURUSTELLA ETTE TAJUU KUI PELOTTAVII VANHEMMAT ON KU KOKO AJA RÄYHÄÄ SIIT JA KIELTÄÄ OLEMAST JA MITE NOLOO SE ON ): ITE OON 13V JA SAAN SEURUSTELLA VAST 18 V ),: