Taitaa monella loppua Tori.fi.n käyttö

Anonyymi-ap

Taitaa todella olla jo viisasta lopettaa kyseinen kauppapaikan käyttö huijausten vuoksi ja nyt vielä pitää alkaa selittelemään myyntejään verottajalle.
Torin käyttäjää odotti yllätys sähköpostissa: ”Tiedot on jaettu Verohallinnolle”
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011016318.html
Nyt oli ilmoituksia yhteensä 2 152 46 2kpl. Seurataampa miten vähenee ilmoitukset.

3

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

    • Anonyymi

      "Kyse on Euroopan unionin DAC7-direktiivistä, joka astui voimaan vuoden 2023 alussa. Jos Torissa tai muussa vastaavassa markkinapaikassa myy yhden vuoden aikana tietyn määrän tai tietyn arvon edestä tuotteita, niistä voi lähteä tieto verottajalle.

      – Direktiivin myötä myyjän tiedot toimitetaan verottajalle, mutta verotettavaa tuloa muodostuu vain myyntivoitoista 5000 euron jälkeen. Myyntitulot eivät ole verotettavia. Ja tyypillisempää käytetyn tavaran kaupassa kuitenkin on, että myyntivoitoille ei päästä, Tuomisto huomauttaa."


      Jos myy vanhat suksensa ja luistimensa Torissa, niin ei niillä sellaisille tuloille pääse, että olisi merkitystä. Verotettavaa tuloa muodostuu myyntivoitoista vasta 5000 euron jälkeen. Sinänsä hyvä asia, jos rötöstelijät ja rikolliset katoavat sieltä pois.

      • Anonyymi

        helvetti noita torin vasikoita myin autoni ja siinä sivussa muutaman myin, niin vertoaja hakee minulta 40000 vaikka voitto oli vai osa tästä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      50
      2375
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      151
      1968
    3. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      47
      1895
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      130
      1645
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1220
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      74
      1191
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      144
      977
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      911
    Aihe