Talopaketin rakentaa vain köyhät

Talopakettiin sortuu vain köyhät. Fiksu käyttää arkkitehtiä ja tekee talon jostain muusta kuin elementeistä. Kaikki elementtitalot ovat sitä samaa laatikkomaista sarjaa. Ostetaan ja täräytetään tontille. Ei oteta huomioon tontin vaatimuksia. Tilataan jokin laatikko ja ollaan tyytyväisiä, sitten vielä kehdataan kehua, että tulipa suunniteltua talo.

Älvärit ja muut tilaelemttitalot ovat tarkoitettu uusavuttomille joilla ei ole minkäänlaista kykyä tai tietoa rakentamisesta. Halutaan sitä helppoa ja vaivatonta rakentamista. Sitten fiilistellään kavereille, että on meillä hieno talo.
367438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Hyvä ihminen:)
Mitä pahaa on olla köyhä?
Ja tiesitkö, etteivät kaikki talopaketit ole elementtitaloja?
Osta sinäkin oma talo niin pääset iloitsemaan siitä:)

Äänestä

"Halutaan sitä helppoa ja vaivatonta rakentamista. Sitten fiilistellään kavereille, että on meillä hieno talo."

Höh..

Ei kai kaikilla ole halua, varaa tai muuten mahdollisuutta käyttää arkkitehtiä, eivätkä kaikki kai edes HALUA sitä. Varmasti hieno ja ASUTTAVA talo tulee elementeistäkin... Monesti arkkitehti 'suunnittelee' niin omalaatuisia asumuksia ettei niissä ole MUKAVA olla ja elää..

Jep, itse asun kerrostalossa :-)

Äänestä
  • Arkkitehti ne on suunnitellut elementtitalotkin. Pre-cut kuuluu samaan sarjaan näiden laatikoiden kanssa. Valmistalot suunnitellaan mahdollisimman edullisiksi jotta ne menevät kaupaksi. Kauppa se on mikä kannattaa. Jos ei ole vara palkata arkkitehtia niin kannattaa unohtaa rakentaminen jo alkuunsa. Arkkitehdin kustannukset ovat sieltä pienimmästä päästä rakentamisessa.

    Äänestä

Tänne se työtön arkkitehti sitten itkee. Heko...

Äänestä

Niin, arkkitehti on suunnitellut talomme. Teetimme betonielementeistä seinämme. Joten oivoi talomme on arkkitehdin suunnittelema elementtitalo. En tiedä olemmeko köyhiä vai varakkaita, mutta helvetisti maksoi rakentaminen... ja nyt maksamme mukavasti seuraavat 20 vuotta taloamme. Onnellisia olemme kuitenkin - oivoi...

Äänestä
  • kaikuisaa interiööriä, kun päädyit betonirakenteeseen. Väitä nyt seuraavaksi, että kaikki on talossa kohdallaan, hukkaneliöitä ei ole jne. Ikkunat ovat arvatenkin ylhäällä ja ampuma-aukon kokoisia ? Kai jokainen paikka on julkisivussa tungettu täyteen puurimaverhoilua ?

    Vangit ja kerrostaloihmiset asuvat kiven sisällä. Laatikko mikä laatikko, mutta kerrassaan upea provo :P Lisää tämmöistä :D

    Äänestä

  • kerrostalon kirjoitti:

    kaikuisaa interiööriä, kun päädyit betonirakenteeseen. Väitä nyt seuraavaksi, että kaikki on talossa kohdallaan, hukkaneliöitä ei ole jne. Ikkunat ovat arvatenkin ylhäällä ja ampuma-aukon kokoisia ? Kai jokainen paikka on julkisivussa tungettu täyteen puurimaverhoilua ?

    Vangit ja kerrostaloihmiset asuvat kiven sisällä. Laatikko mikä laatikko, mutta kerrassaan upea provo :P Lisää tämmöistä :D

    Ei ole kokemusta elementtikerrostalossa asumisesta, mutta vanhassa tehtaassa ja vanhassa kivitalossa olen asunut. Nykyisessä talossa ikkunat menevät lattiasta kattoon, tilaa on 350 m2, puurimaverhoilua ei ole, hukkaneliöitä ei ole kaikki tila on käytetty huolella, sanoinhan, että suunnittelun teki erinomainen arkkitehti (laittoi viinikellarin portaitten alle, jottei jäisi hukkatilaa!!!!!!!!!). Vankilassa en ole ollut ja elementtikerrostalossa en ole asunut. Tällä hetkellä asun huippumodernissa luksustalossa, joka on tehty betonielementeistä!

    Äänestä

  • Voioi kirjoitti:

    Ei ole kokemusta elementtikerrostalossa asumisesta, mutta vanhassa tehtaassa ja vanhassa kivitalossa olen asunut. Nykyisessä talossa ikkunat menevät lattiasta kattoon, tilaa on 350 m2, puurimaverhoilua ei ole, hukkaneliöitä ei ole kaikki tila on käytetty huolella, sanoinhan, että suunnittelun teki erinomainen arkkitehti (laittoi viinikellarin portaitten alle, jottei jäisi hukkatilaa!!!!!!!!!). Vankilassa en ole ollut ja elementtikerrostalossa en ole asunut. Tällä hetkellä asun huippumodernissa luksustalossa, joka on tehty betonielementeistä!

    oikeasti hauskaa :D

    Maksimaalinen ego pitää olla, ellei riitä alle 350m2, sekä erinomainen arkkitehti välttämään hukkaneliöt 350m2 kiinteistössä :D

    Ymmärrän, kyllä tuon tilantarpeen; useampi persoona samassa kehossa vaatii varmasti paljon tilaa ympärilleen.

    Varmasti hauskaa asua virastotalossa, vai onko kyseessä joku hoitolaitos ?

    Arvaa, uskonko sinua :D

    Äänestä

Aivan köyhyys on suhteellista. Olen siis talopaketti köyhä ja oman tontin omistava hyvällä alueella. On myös Jakomäki köyhä joka on työtön, mutta saataapi olla hyvinkin tyytyväinen elämäänsä. Toinen tyytyy vähenpään, jollekkin ei riitä mikään. Aika hupaisia provoja ketjun aloittaja viitsiikin kirjoitella. Eikö kannattaisi pysytellä kaukana talopaketti palstoilta. Arkitehti ja arkitehti niilläkin on tosiaan eroa.Naurettavaa keskustelua kun Suomessa on helvetisti vanhoja rötisköjä. Eivätkö ne häiritse ollenkaan?

Ehkä kaikki johtuu siitä ettei seksielämäsi ole oikein kunnossa, kun on puutteessa niin typerät ajatukset täyttävät helposti pään. Laita asia järjestykseen, niin olosi helpottuu.

Äänestä

Siis sellainen joka ei ole oikein päässyt jyvälle mitä kaikkea voidaan tarkoittaa sanalla talopaketti.

Äänestä

Pitkä tavara ja arkkitehti on tosipersaukisen tapa rakentaa: sahataan itte omasta mettästä kieroa 2x6:sta ja koitetan koppuloida siitä niin suora seinä että saadaan siihen ne villapaitaan pukeutuvan parta-naama-arkkitehdin kummallisuudet kiinni. 'Minkälaisen värimaailman haluat kylpyhuoneesen"? "6-kulmainen kierreportaikko jakaa ihanasti aulatilan"

Osta ammattimaisesti tehty talo talotehtaalta ja keskity elämään.
Voisitko tilata auton suunnitelmat arkkitehdiltä ja tehdä sen itse pitkästä tavarasta?

Äänestä
  • näissä rakentamisasioissa ontuvat minusta jonkin verran, tai eivät oikein toimi:
    "Voisitko tilata auton suunnitelmat arkkitehdiltä ja tehdä sen itse pitkästä tavarasta?"
    Vastaavasti samalla logiikalla: Auton voisi ehkä tilata "talotehtaalta", mutta tuskin hekään pystyvät sitä tehtaassaan valmistamaan (no, tämä Älväri on tietenkin poikkeus ;D).

    Äänestä

  • Pitkän tavaran timpraajat kaataa joka toisen puun naapurin puolelta ja lisäksi pöllivät rahaa kolehdista...

    Pitkä höyläämätön lankku suoraan taapelista omenapuun alta on SAKS!

    Äänestä

  • Kaikki pitkästä tavarasta rakentavat eivät ole persaukisia urpoja.... Suomessa ollaan sen verran juntteja, ettei riitä kunnioitusta käsityöläisille. Toisin sanoen; vituttaa niin ankarasti, kun naapurin isäntä on ammatiltaan talonrakentaja ja sen emäntäkin sattuu olemaan monilahjakas sisustussuunnittelija, jolla ei ole peukalo keskellä kämmentä... SIIS: ÄLÄ JUMALAUTA YLEISTÄ, KATEELLINEN KÄDETÖN!!!!

    Äänestä

rintamamiestalo. (rintsikka on ruma sana) Sitten rakenneettiin talopakettitalo pitkästä tavarasta, köyhiä kun ollaan. (Se oli ainoa mieleinen)Seoli kyllä hyvä, mutta ero sitten aikanaan tuli ja lähtö kummallekkin, kun ei köyhät pystytty toista ulos maksamaan.Tänä päivänä asun elämäni prinssin kanssa vanhassa talossa aivan tyytyväisenä. Neliöitä per kerros 120. Olohuone aivan omassa rauhassaan, makuuhuoneissa saa nukuttua, vaikka tv olisi vähän kovemmaallakin, ei kuulu.Pesutilat takkahuoneen kera alakerrassa, jälleen erillään mm keittiöstä ja esim kodinhoitohuoneesta (joka on yläkerrassa)Saa istua takan edessä kaikessa rauhassa tarvitsematta väistellä ketään.Kiva jutska (ruma sana)Sukupulielämä ollut nyt vähän turhankin rauhallista, mutta eiköhän siihen jotain keksitä. Mutta hyvää se vähäkin on kyllä ollut.

Äänestä
  • SEoli tuon äskeisen purkauksen ydin, että tuntuu kun kaikissa talopaketti taloissa mentäisiin keittiöstä kodinhoitohuoneen läpi saunatiloihin, ja olohuoneesta vähintään yhteen makuuhuoneeseen, pesuhuoneessa vessanpönttö, Takka jossain ihmepaikassa keittiön ja olkkarin (ei ruma sana)välissä, mistä siitä ei pysty nauttimaan erkkikään (ei ruma sana)Vessan ovi näkyy joka paikkaan ym ym Ikinä en ole semmoisessa asunut, enkä asu.

    Äänestä

Hienoa ! Olet taas omalla tyylilläsi osoittanut tämän keskustelupalstan asiallisuuden ja ammattimaisen otteen rakentamiseen. Jos sinulla ei ole mitään järkevää sanottavaa - jätä vastaamatta ! Kiitooosh !

Äänestä

ja sepä siinä niin ihanaa onkin, ku vio olla peukku keskellä kämmentä ja antaa muiden rakentaa ja hikoilla talon kimpussa, joka ei kuitenkaan ole rakentajille, vaan MEILLE! sanontahan kuuluu, että älä tee sitä tänään minkä voit huomennakin jättää tekemättä:) siis minä nautin kesästä ja muut rakentakoot! rahallahan siitä köyhäkin selviää... ja jouluksi uuteen kotiin!!!

Äänestä

..Annetaan arkkitehtien ja raksaliikkeiden hoitaa tuo toteutuspuoli.. Kerrotaan vain, että mitä halutaan, käydään polkaisemassa tontille jalalla, että tähän ja tullaan seuraavan kerran muuttokuorman kanssa toteamaan lopputulos.. En voi käsittää, että joku voi rakentaa...ja vielä paketista.. Esi-isämmekin teki pitkästä, satoi tai paistoi kele!

Äänestä
  • En ymmärrä miten joku ostaa valmisauton.

    Itse se pitää hitsata, pitkästä tavarasta.
    Kvaliteettia tulee ihan Volgan mitalla!!!

    Äänestä

  • Qwerty kirjoitti:

    En ymmärrä miten joku ostaa valmisauton.

    Itse se pitää hitsata, pitkästä tavarasta.
    Kvaliteettia tulee ihan Volgan mitalla!!!

    ja mustalaiset - ite en ilkiäis!

    Äänestä

  • lippalakkimiehet kirjoitti:

    ja mustalaiset - ite en ilkiäis!

    joka on uitettu jobbarin kautta Suomeen, kun puhutaan Mersu-ihmisistä ;D

    Äänestä

sen talopakettitalonkin suunittelee.
Mahtaa olla aikamoiset lämmityskustannukset 350 m2 talossa. Sitä kun lämmittelee pakkasella ja kaikki neliöt ovat hyötykäytössä asumiseen taitaa vähän jokisesta tulla köyhä.
Itse lämmitän sähköllä ja Nunnauunilla vain 187m2 ja hukkaneliöitä löytyy.

Äänestä
  • Meidän perheellä ei ole vaikeuksia maksaa 350 m2 talon lämmitystä - olemme valinneet pellettilämmityksen. Sähkölämmityksesi tulee takuuvarmasti olemaan samalla tasolla meidän kanssa. Se mikä ottaa päähän suomalaisissa on HELVETINMOINEN KATEUS. En ole ketään pyytänyt maksamaan talomme lämmitystä. Ja takuuvarmasti maksan veroja se verran, että helvetti muutama sosiaalipummikin lämmittää asuntonsa verorahoillani...

    Äänestä

  • Oivoi kirjoitti:

    Meidän perheellä ei ole vaikeuksia maksaa 350 m2 talon lämmitystä - olemme valinneet pellettilämmityksen. Sähkölämmityksesi tulee takuuvarmasti olemaan samalla tasolla meidän kanssa. Se mikä ottaa päähän suomalaisissa on HELVETINMOINEN KATEUS. En ole ketään pyytänyt maksamaan talomme lämmitystä. Ja takuuvarmasti maksan veroja se verran, että helvetti muutama sosiaalipummikin lämmittää asuntonsa verorahoillani...

    paljon rahaa lämmitykseen kun pidetään talo peruslämmöllä, n. 5 asteessa talvisin kun asutaan Kanarialla. Autotallia pidetään 15 asteessa, säilyvät autojen kuomut kuulemma paremmin.
    Ai niin, ammatiltani olen arkkitehti, piirtelen betonielementtitaloja- lähinnä harrastusmielessä, sillä muilta harrastuksiltani ei siihen tahdo jäädä aikaa.

    Äänestä

  • Oivoi kirjoitti:

    Meidän perheellä ei ole vaikeuksia maksaa 350 m2 talon lämmitystä - olemme valinneet pellettilämmityksen. Sähkölämmityksesi tulee takuuvarmasti olemaan samalla tasolla meidän kanssa. Se mikä ottaa päähän suomalaisissa on HELVETINMOINEN KATEUS. En ole ketään pyytänyt maksamaan talomme lämmitystä. Ja takuuvarmasti maksan veroja se verran, että helvetti muutama sosiaalipummikin lämmittää asuntonsa verorahoillani...

    Niin enhän mistään mitään tiedä kun uusavuton olen mutta omalta kohdalta voin sanoa että tilasin ihan suoraan tehtaalta paketin avaimet käteen toimituksena koska ensinnäkään itselläni ei ole aikaa rakentaa koska työt vie aikaani hemmetin paljon ulkomaanreissuineen ja toiseksi tämä helvetin ruma laatikko sattui olemaan pohjaratkaisultaan sellainen mitä etsin ja toiseksi tämän ruman laatikon ulkonäkö miellytti minua joten OIVOI kun tulee nyt ruma talo eli mitä nyt teen????muuten näin uusavuton menettää 92 Euroa ALV jos jää itse raksalle et mieti sitä kannattaako itse siellä olla vai esim. käydä heittään työkeikka lontooseen

    Äänestä

  • köyhä,pummi,kerjäläinen,uus... kirjoitti:

    Niin enhän mistään mitään tiedä kun uusavuton olen mutta omalta kohdalta voin sanoa että tilasin ihan suoraan tehtaalta paketin avaimet käteen toimituksena koska ensinnäkään itselläni ei ole aikaa rakentaa koska työt vie aikaani hemmetin paljon ulkomaanreissuineen ja toiseksi tämä helvetin ruma laatikko sattui olemaan pohjaratkaisultaan sellainen mitä etsin ja toiseksi tämän ruman laatikon ulkonäkö miellytti minua joten OIVOI kun tulee nyt ruma talo eli mitä nyt teen????muuten näin uusavuton menettää 92 Euroa ALV jos jää itse raksalle et mieti sitä kannattaako itse siellä olla vai esim. käydä heittään työkeikka lontooseen

    Ihan oikein teit kun tilasit kunnoan avaimet käteen -paketin, oli sitten miten ruma tahansa. 92 Euroa alv -pohjalla saat pirun kauan Lontoon keikkoja ennen kuin talosi on maksettu. Itse heitin tolla taksatasolla joskus ihan 90-luvun alusssa reissutöitä. Ja hankin muuten avaimet käteen -talon minäkin. Kun jotain osaa kunnolla niin ei tosiaan kannata puuhailla omallakaan talotyömaalla. Parempi jokaisen tehdä sitä mitä parhaiten osaa ja

    Äänestä

  • Oivoi kirjoitti:

    Meidän perheellä ei ole vaikeuksia maksaa 350 m2 talon lämmitystä - olemme valinneet pellettilämmityksen. Sähkölämmityksesi tulee takuuvarmasti olemaan samalla tasolla meidän kanssa. Se mikä ottaa päähän suomalaisissa on HELVETINMOINEN KATEUS. En ole ketään pyytänyt maksamaan talomme lämmitystä. Ja takuuvarmasti maksan veroja se verran, että helvetti muutama sosiaalipummikin lämmittää asuntonsa verorahoillani...

    Yksi sosiaalipummi asuu Espuun kaupungin asunnossa, surffaa netissä, vittuilee työn sankareille, ottaa edukasta olutta (mäyris ompussa 5,95) jne... jne... Ja en ole maksanut vuokria aikoihin, enkä maksa :0) Räppää vain pelletti / hake / palaturveräpöstyksiesi kanssa, että voin jatkaa lunkia elämää.....

    Äänestä

  • köyhä,pummi,kerjäläinen,uus... kirjoitti:

    Niin enhän mistään mitään tiedä kun uusavuton olen mutta omalta kohdalta voin sanoa että tilasin ihan suoraan tehtaalta paketin avaimet käteen toimituksena koska ensinnäkään itselläni ei ole aikaa rakentaa koska työt vie aikaani hemmetin paljon ulkomaanreissuineen ja toiseksi tämä helvetin ruma laatikko sattui olemaan pohjaratkaisultaan sellainen mitä etsin ja toiseksi tämän ruman laatikon ulkonäkö miellytti minua joten OIVOI kun tulee nyt ruma talo eli mitä nyt teen????muuten näin uusavuton menettää 92 Euroa ALV jos jää itse raksalle et mieti sitä kannattaako itse siellä olla vai esim. käydä heittään työkeikka lontooseen

    Oletko ollut pelaamassa pajatsoa läheisessä kuppilassa kun olisi pitänyt istua äidinkielentunnilla?? Vai onko kohtalo sama kuin useilla muillakin peräkylien "ulkomaankävijöillä": uutta keltä ei opi, mutta vanha unohtuu??

    Äänestä

  • köyhä,pummi,kerjäläinen,uus... kirjoitti:

    Niin enhän mistään mitään tiedä kun uusavuton olen mutta omalta kohdalta voin sanoa että tilasin ihan suoraan tehtaalta paketin avaimet käteen toimituksena koska ensinnäkään itselläni ei ole aikaa rakentaa koska työt vie aikaani hemmetin paljon ulkomaanreissuineen ja toiseksi tämä helvetin ruma laatikko sattui olemaan pohjaratkaisultaan sellainen mitä etsin ja toiseksi tämän ruman laatikon ulkonäkö miellytti minua joten OIVOI kun tulee nyt ruma talo eli mitä nyt teen????muuten näin uusavuton menettää 92 Euroa ALV jos jää itse raksalle et mieti sitä kannattaako itse siellä olla vai esim. käydä heittään työkeikka lontooseen

    ...hampaita, niin paljon parempaan tulotasoon pääset mikadossa, joten jätähän jo noi Lontoonhömpötykset poika!

    Äänestä

  • SosDem kirjoitti:

    Yksi sosiaalipummi asuu Espuun kaupungin asunnossa, surffaa netissä, vittuilee työn sankareille, ottaa edukasta olutta (mäyris ompussa 5,95) jne... jne... Ja en ole maksanut vuokria aikoihin, enkä maksa :0) Räppää vain pelletti / hake / palaturveräpöstyksiesi kanssa, että voin jatkaa lunkia elämää.....

    Tulipahan Oivoille vähän arkirealismia kehiin siinä marmorilaattojen kanssa puuhastellessa. Mene golfaamaan mersullas ja jätä tämä palsta rauhaan, pliis!!!!

    Äänestä

meillä ei ole aikaa eikä taitoa rakentamiseen, moneen muuhun kyllä. halusimme nimenomaan sitä helppoa ja vaivatonta "rakentamista". Niinpä otimme talopaketin, tontille se mätkähtää kuukauden kuluttua ja kesälomalla kannan tavarat sisään ja keskityn pihahommiin. Kullekin kykyjensä mukaan, sehän se on markkinatalouden motto, tehkää te viitseliäät arkkitehdin kanssa hienoja luomuksia niin me köyhät keskitytään miljoonan markan talopaketissa asumiseen ja ollaan ihan yhtä tyytyväisiä. Kesää!

Äänestä
  • vuoden 2006 kesälomaa?

    Äänestä

  • kesälomalla kirjoitti:

    vuoden 2006 kesälomaa?

    enköhän tarkoittanut tämän vuoden lomaa. Ei meillä tumpuloillakaan muutto sentään vuotta kestä. Sitenhän kuuluisimme jo rikkaisiin jos tavaraa niin paljon olisi...

    Äänestä

heh.....

Äänestä

Mutta yhteiskunnan kannalta hartiapankkitalon rakentajat on kaikkein pahimpia. "Peukalo keskellä kämmentä" olevien virkamies-lautakunta-sertikoijienkin on ihan piruuttaan koitettava tehdä siitä mahdotonta tulevaisuudessa. Perhana se kun tekee suurimmaksi osaksi talon itse ja talkoovoimin ja vielä valittee parhaimman lämmitysmuodon eli lattialämmön sähköllä niin yhteiskunta ei hyödykään niin paljoo kuin jos teettäisi kaikki ammattilaisilla, maksaisi verot jne. Eikä se joudu maksamaan lainaakaan kuin 15 vuotta korkeintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oivoi kirjoitti:

Talopakettiin sortuu vain köyhät. Fiksu käyttää arkkitehtiä ja tekee talon jostain muusta kuin elementeistä. Kaikki elementtitalot ovat sitä samaa laatikkomaista sarjaa. Ostetaan ja täräytetään tontille. Ei oteta huomioon tontin vaatimuksia. Tilataan jokin laatikko ja ollaan tyytyväisiä, sitten vielä kehdataan kehua, että tulipa suunniteltua talo.

Älvärit ja muut tilaelemttitalot ovat tarkoitettu uusavuttomille joilla ei ole minkäänlaista kykyä tai tietoa rakentamisesta. Halutaan sitä helppoa ja vaivatonta rakentamista. Sitten fiilistellään kavereille, että on meillä hieno talo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu