YLE syyllistyy sukupuoleen kohdistuvaan syrjintään

Anonyymi-ap

Uuden Musiikin Kilpailu (lyh. UMK) on Ylen järjestämä kilpailu, jonka finaalissa on viisi naista ja yksi mies. Taas kerran YLE syyllistyy sukupuoliseen syrjintään.

9

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylellä tasa-arvo toteutuu siinä kun juontajista 100% on naisia ja 50% lesboja. Sitä on setasa-arvo jota sinun verorahoillasi YLEssä toteutetaan.

      • Anonyymi

        Tostahan kertyy yhteensä jo 150%, voiko niin olla?


    • Anonyymi

      Sukupuolella ei ole tässä merkitystä vaan taidolla ja suosiolla.

      • Anonyymi

        Näihän sen kuuluisi olla,mutta kun ei ole.


    • Anonyymi

      UMK on arvotonta höttöä, jollaiseen aivan suotta tuhlataan yle-rahoituksen varoja. Sinänsä on taivaallisen yhdentekevää, keitä sinne on saatu "katsojamagneeteiksi" haalittua. Siinä sukupuoliasiat ovat niinikään yhdentekeviä, olisihan tuossa kai vielä niitä muitakin vaihtoehtoja kuin jo mainitut kaksi.....se on sitä nykyaikaa. Joku keikistelijä sen vissiin nytkin niinsanotusti voitti.

    • Anonyymi

      Kummalla UMK:ssa kilpaillaan , laulutaidolla vai vaatteiden vähyydellä.?
      Ko. kilpailu ei paljon nykymuodossaan kiinnosta.

      • Anonyymi

        "Ko. kilpailu ei paljon nykymuodossaan kiinnosta." Ehkä voisi suorastaan sanoa, ettei jaksa kiinnostaa yhtään, sitä ehkä tarkoititkin. Olisi edes ollut Iso-D sen lyylin kanssa duuona, sitä seikkailua olisi jo voinut "maailma rakastaa". Ja vielä Helmi mukana 3. pyöränä, a`vot!


    • Lyön vetoa, ettei syrjintää olisi aloittajan mielestä tapahtunut, jos finaalissa olisikin ollut viisi miestä ja yksi nainen.

      • Anonyymi

        Totta turiset. Nimittäin, tokkopa noita 5 viisasta miestä olisi naisista erottanut. on tuo miestenmuoti nykyisin vähän sellaista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2159
    2. 121
      1455
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      335
      1258
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1175
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1171
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1149
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      967
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      965
    Aihe