YLE syyllistyy sukupuoleen kohdistuvaan syrjintään

Anonyymi-ap

Uuden Musiikin Kilpailu (lyh. UMK) on Ylen järjestämä kilpailu, jonka finaalissa on viisi naista ja yksi mies. Taas kerran YLE syyllistyy sukupuoliseen syrjintään.

9

166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylellä tasa-arvo toteutuu siinä kun juontajista 100% on naisia ja 50% lesboja. Sitä on setasa-arvo jota sinun verorahoillasi YLEssä toteutetaan.

      • Anonyymi

        Tostahan kertyy yhteensä jo 150%, voiko niin olla?


    • Anonyymi

      Sukupuolella ei ole tässä merkitystä vaan taidolla ja suosiolla.

      • Anonyymi

        Näihän sen kuuluisi olla,mutta kun ei ole.


    • Anonyymi

      UMK on arvotonta höttöä, jollaiseen aivan suotta tuhlataan yle-rahoituksen varoja. Sinänsä on taivaallisen yhdentekevää, keitä sinne on saatu "katsojamagneeteiksi" haalittua. Siinä sukupuoliasiat ovat niinikään yhdentekeviä, olisihan tuossa kai vielä niitä muitakin vaihtoehtoja kuin jo mainitut kaksi.....se on sitä nykyaikaa. Joku keikistelijä sen vissiin nytkin niinsanotusti voitti.

    • Anonyymi

      Kummalla UMK:ssa kilpaillaan , laulutaidolla vai vaatteiden vähyydellä.?
      Ko. kilpailu ei paljon nykymuodossaan kiinnosta.

      • Anonyymi

        "Ko. kilpailu ei paljon nykymuodossaan kiinnosta." Ehkä voisi suorastaan sanoa, ettei jaksa kiinnostaa yhtään, sitä ehkä tarkoititkin. Olisi edes ollut Iso-D sen lyylin kanssa duuona, sitä seikkailua olisi jo voinut "maailma rakastaa". Ja vielä Helmi mukana 3. pyöränä, a`vot!


    • Lyön vetoa, ettei syrjintää olisi aloittajan mielestä tapahtunut, jos finaalissa olisikin ollut viisi miestä ja yksi nainen.

      • Anonyymi

        Totta turiset. Nimittäin, tokkopa noita 5 viisasta miestä olisi naisista erottanut. on tuo miestenmuoti nykyisin vähän sellaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2266
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      236
      2055
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1291
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1217
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1107
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      973
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      960
    Aihe