Uuden Musiikin Kilpailu (lyh. UMK) on Ylen järjestämä kilpailu, jonka finaalissa on viisi naista ja yksi mies. Taas kerran YLE syyllistyy sukupuoliseen syrjintään.
YLE syyllistyy sukupuoleen kohdistuvaan syrjintään
9
393
Vastaukset
- Anonyymi
Ylellä tasa-arvo toteutuu siinä kun juontajista 100% on naisia ja 50% lesboja. Sitä on setasa-arvo jota sinun verorahoillasi YLEssä toteutetaan.
- Anonyymi
Tostahan kertyy yhteensä jo 150%, voiko niin olla?
- Anonyymi
Sukupuolella ei ole tässä merkitystä vaan taidolla ja suosiolla.
- Anonyymi
Näihän sen kuuluisi olla,mutta kun ei ole.
- Anonyymi
UMK on arvotonta höttöä, jollaiseen aivan suotta tuhlataan yle-rahoituksen varoja. Sinänsä on taivaallisen yhdentekevää, keitä sinne on saatu "katsojamagneeteiksi" haalittua. Siinä sukupuoliasiat ovat niinikään yhdentekeviä, olisihan tuossa kai vielä niitä muitakin vaihtoehtoja kuin jo mainitut kaksi.....se on sitä nykyaikaa. Joku keikistelijä sen vissiin nytkin niinsanotusti voitti.
- Anonyymi
Kummalla UMK:ssa kilpaillaan , laulutaidolla vai vaatteiden vähyydellä.?
Ko. kilpailu ei paljon nykymuodossaan kiinnosta.- Anonyymi
"Ko. kilpailu ei paljon nykymuodossaan kiinnosta." Ehkä voisi suorastaan sanoa, ettei jaksa kiinnostaa yhtään, sitä ehkä tarkoititkin. Olisi edes ollut Iso-D sen lyylin kanssa duuona, sitä seikkailua olisi jo voinut "maailma rakastaa". Ja vielä Helmi mukana 3. pyöränä, a`vot!
Lyön vetoa, ettei syrjintää olisi aloittajan mielestä tapahtunut, jos finaalissa olisikin ollut viisi miestä ja yksi nainen.
- Anonyymi
Totta turiset. Nimittäin, tokkopa noita 5 viisasta miestä olisi naisista erottanut. on tuo miestenmuoti nykyisin vähän sellaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831236
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...311100Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39844Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121709- 25655
- 12477
Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin
joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-89457- 3341
Puuilo pittäis tulla Haapaveelle
Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä38336Vielä vähän lirttinkiä
tuonne, lirttinkiä sinne, hämmennystä tuohon, sekaanusta tänne, no nii, eiköhän se ala oleen sillä silivoplee taas tältä5204