LEHMILLÄ on tutkimusten mukaan yllättävä vaikutus ilmaston lämpenemiseen. Suynnitteilla rokotteen kehittäminen pieremiseen.
Kyse ei kuitenkaan ole esimerkiksi ilmastoa kuormittavasta liha- tai rehutuotannosta. Sen sijaan ongelmana ovat pierut, joita jatkuva ruohon märehtiminen tuottaa.
Iltalehti Tiede 8.2.2025
Miten saadaan rokotteella vaikutettua lehmien märehtimiseen niin että pierut loppuu?
Lehmille rokote pieruihin
26
490
Vastaukset 26
- Anonyymi
Onko se suomalainen tutkimus.
Suomessa on nyt vallalla suuntaus, että karjaan liittyvä ruuantuotanto on pahasta.
Nämätutkimukset ovat samaa sarjaa, kun suomalaiset metsät yhdessä yössä muuttuvat hiilinieluista päästölähteiksi.
Maailman tilanne ei ole hyvä, että parempi tutkimukset kohdistaa, miten Suomen selviäminen kriisissä hoidetaan.
En tiedä, kuinka monta lehmää Suomessa on, mutta ne parantaa omavaraisuutta, eikä niiden pieruilla maailma pelastu.
K kotton"CNN:n mukaan brittiläinen Pirbright-instituutti, karjankasvatukseen keskittynyt virologian laboratorio, johtaa kolmivuotista tutkimusta sellaisen kehittämiseksi."
Iltalehti/tiede
- Anonyymi
Lehmien piereskely pilaa ilmastoa.
- Anonyymi
lehmät ja ämmätyleensä tuottavat metaania jolla lämmitetään taloja
- Anonyymi
Aivan pelkkää höpön-höpöä tuollainen tutkimus ja aihe muutenkin. Kyllä täällä sotkee ihmiset enemmän kuin yksikään eläin, oli minkä niminen eläin tahansa.
- Anonyymi
Ainakin kannattaa yrittää.
Lainaus Apu lehden artikkelista:
"Maatalous tuottaa noin 15 prosenttia maailman kasvihuonepäästöistä, selvästi enemmän kuin autoilu. Suurin päästöjen lähde on märehtivä karja. Lehmän pieraistessa vapautuu valtavasti metaania, joka on yli 20 kertaa hiilidioksidia voimakkaampi kasvihuonekaasu.
Jos siis haluat itse tehdä jotakin maapallon hyväksi, älä osta sähköautoa, vaan vähennä lihansyöntiä." - Anonyymi
Lehmien piereskely muullakin tavoin vaarallista.
https://www.iltalehti.fi/hullumaailma/a/2014012817980923 - Anonyymi00008
Mutta entäs ne ihmisten pierut?
- Anonyymi00009
Ihminen yrittää kaikkensa, ettei tarvitsisi omaa käyttäytymistään muuttaa, siksi syyllistetään ja osoitetaan pikkutekijöitä, vaikka ylivoimaisesti suurin saastuttaja on ihminen itse.
p.s. jätöksistä tuli mieleen et, koiralla ja kissalla on tapa peittää jätöksensä, koira aina hieman takajaloillaan potkii maata kasan päälle, kissa jopa huolellisesti tassuilla pistää kokonaan piiloon kikkarat, kun taas toiset kesyt eläimemme, hevonen ja lehmä eivät välitä mitään mistään, ne jopa kävellessään pudottelevat ihan missä sattuvat olemaan....!- Anonyymi00011
kehitysmaalaiset kuten venäläiset ... tekevät kaikkensaa ...
- Anonyymi00010
kehitysmaalaiset lehmineen kuten intiaanit intiassa
ovat karmeita saastuttajia
ensin ihmiset viis veisaavat
sitten lehmät
ja tiettekö
öisin ne ovat kerrostalojen pihoilla ja kentillä ja polttavat valtavia kokkoja ja tuottavat päästöjä
täysin sekava köhien yhteiskunta, köhät viis veisaavat ympäristöstä ja saastumisesta
koska hysteria köhyydessä on niin kauhea ylikansoittuneessa maassa
köhät tuhoavata ilmakehää intiassa
https://www.youtube.com/watch?v=g9tR7Ud69tU- Anonyymi00013
Kyllä nyt on Suomen pikaisesta harkittava tuen lähettämistä Intiaan, eikö vaan?
- Anonyymi00012
Silloin kun oli 2020 korona intiaanilaiset polttivat kadunkulmissa
ruumiskasoja massiivisesti - Anonyymi00014
Jos ajattelette että Euroopan massaslummit ovat vain Slovakiassa, Romaniassa
ja Bulgariassa
niin erehdytte
Yksi vaarallisimpia on Madridin pohjoispuolella
siis sen rikkaan maailmanvalloittajankansa näyteikkunassa Madrid
Paikallinen Prisma
https://static.eldiario.es/clip/70dc01dd-219e-4bf0-94de-7412ebe924ab_16-9-aspect-ratio_default_0.webp- Anonyymi00015
Kaikki suukaupugit on samaa, Pariisi, Lontoo, Rooma jne.
- Anonyymi00016
kaikki on aina samaa kuin kaikki
maailmassa ei ole kuin suurkaupunkeja ja niiden määrä kasvaa räjähdysmäisesti
koko ajan
Madridin huumekeskus on kuuluisa vaaralllisuudestaan
Euroopan suurin slummi on Slovakiassa ylikuormitettu matuläpi
https://zoom.iprima.cz/taxonomy/term/429804/je-slovensko-nejosklivejsi-zemi-evropy- Anonyymi00018
Äärimmäistä menoa joillakin alueilla.
- Anonyymi00017
Lehmät eivät ole syypäitä tähän ilmasto hömppään jota lietsotaan joka tuutista. Jos meillä ei ole lehmiä ei meillä ole ruokaakaan ei kasvisruoka ole ihmiselle terveellistä. Lehmä paroille syötetään Bovaer myrkkyä rehun seassa että se vähentäisi röyhtäilyä niin surullista miksi eläimiä kiusataan. Boikotoin kaikkia meijereitä jotka käyttävät Bovaer maidosta tehtyjä tuotteita esim. Valio ollu boiotissa jo vuosia. Miksi ruokaamme myrkytetään monilla keinoin?
- Anonyymi00020
Että saadaan ihmiset sairaiksi ja heille lisää lääkkeitä.Eliitti vain rikastuu kokoajan
- Anonyymi00019
Jo on tämä ilmastonmuutos hihhulointi mennyt jo ihan speden pelleilyksi.Uskottavuus 0
- Anonyymi00022
Vaikka lehmät märehtis ja piereskelis 10n kertaisesti, eivät pärjää sille haitalle mitä me ihmiset tälle planeetalle tehdään.
- Anonyymi00023
Mansikki, Lehmikki, maapallon tuhoajat. Viattomat ihmiset.
- Anonyymi00024
Omena ja Kaneli myös lehmien niminä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a455918- 56579
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o158559- 51545
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä164527Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.224503Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20436Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta90434Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.64422Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht185413