Lehmille rokote pieruihin

LEHMILLÄ on tutkimusten mukaan yllättävä vaikutus ilmaston lämpenemiseen. Suynnitteilla rokotteen kehittäminen pieremiseen.

Kyse ei kuitenkaan ole esimerkiksi ilmastoa kuormittavasta liha- tai rehutuotannosta. Sen sijaan ongelmana ovat pierut, joita jatkuva ruohon märehtiminen tuottaa.
Iltalehti Tiede 8.2.2025

Miten saadaan rokotteella vaikutettua lehmien märehtimiseen niin että pierut loppuu?

11

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko se suomalainen tutkimus.
      Suomessa on nyt vallalla suuntaus, että karjaan liittyvä ruuantuotanto on pahasta.
      Nämätutkimukset ovat samaa sarjaa, kun suomalaiset metsät yhdessä yössä muuttuvat hiilinieluista päästölähteiksi.
      Maailman tilanne ei ole hyvä, että parempi tutkimukset kohdistaa, miten Suomen selviäminen kriisissä hoidetaan.
      En tiedä, kuinka monta lehmää Suomessa on, mutta ne parantaa omavaraisuutta, eikä niiden pieruilla maailma pelastu.
      K kotton

      • "CNN:n mukaan brittiläinen Pirbright-instituutti, karjankasvatukseen keskittynyt virologian laboratorio, johtaa kolmivuotista tutkimusta sellaisen kehittämiseksi."
        Iltalehti/tiede


    • Anonyymi

      Lehmien piereskely pilaa ilmastoa.

      • Liekö lehmät kuitenkaan suurimpia ilmastonpilaajia on?


    • Anonyymi

      lehmät ja ämmätyleensä tuottavat metaania jolla lämmitetään taloja

      • Ämmälleskin siis pierurokote.


    • Anonyymi

      Aivan pelkkää höpön-höpöä tuollainen tutkimus ja aihe muutenkin. Kyllä täällä sotkee ihmiset enemmän kuin yksikään eläin, oli minkä niminen eläin tahansa.

    • Anonyymi

      Ainakin kannattaa yrittää.

      Lainaus Apu lehden artikkelista:
      "Maatalous tuottaa noin 15 prosenttia maailman kasvihuonepäästöistä, selvästi enemmän kuin autoilu. Suurin päästöjen lähde on märehtivä karja. Lehmän pieraistessa vapautuu valtavasti metaania, joka on yli 20 kertaa hiilidioksidia voimakkaampi kasvihuonekaasu.

      Jos siis haluat itse tehdä jotakin maapallon hyväksi, älä osta sähköautoa, vaan vähennä lihansyöntiä."

    • Anonyymi
      • Metaani+staattinen sähkövaraus.


    • Anonyymi00008

      Mutta entäs ne ihmisten pierut?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      22
      6506
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      92
      5845
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3839
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3812
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1595
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1497
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1412
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1229
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1203
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1187
    Aihe