Ostin kaverilta deaktivoidun pistoolin eli lupavapaan aseen kaliiperi 9 milliä ja oli todistus mukana.ja sanoi ettei tarvi mitää muuta lupaa. Nyt paikallisessa ase liikkeessä tuli ongelma kun olin hakemassa pistoolin patruunoita eivät suostuneet myymään. Vaikka minulla oli ase sekä todistus matkassa.. Myyjä totesi että eivät myy kyseiseen aseeseen patruunoita. Vaikka on lupavapaa. Voisko joku selventää käytäntöä vai täytyykö hakea poliisi laitokselta joku todistus??????
Deaktivoidun pistoolin patruunat
Anonyymi-ap
7584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Deaktivoitu tarkoittaa sitä, että aseella ei voi, eikä saa ampua. Turha siihen on kysellä pateja.
Harvinaisen tyhmä trollaus...
Deaktivoituun pistooliin löytyy helposti deaktivoituja patruunoita asiantuntevasta aseliikkeestä eikä mitään lupia tarvita.
Laitan yhteystietosi ja lähetä minulle 100 euroa, niin toimitan sinulle 10kpl patruunoita aseeseesi.
Trollaushan tuo on mutta deaktivoutu asekin täytyy ilmoittaa poliisille vaikka olisikin lupavapaa.
Lakiin tuli tämmönen muutos, kuinkas lienee toiminut. Toivottavasti devaktioiduilla aseilla tehdyt itsemurhat ovat vähentyneet. 🌚🌚🌚
Miten sillä deaktivoidulla eli pysyvästi ampumakyvyttömäksi tehdyllä aseella tehdään itsemurha? Työnnetään kai suuhun ja hypätään pää edellä katolta.
Nyt sinua on kohdeltu täysin väärin. Varaa aika poliisiasemalle ja hae poliisilta todistus että sinun kuuluu saada ostaa patruunoita siihen pyssyysi. Sitten uudelleen sinne aseliikkeeseen, elleivät vieläkään myy, niin mene toiseen aseliikkeeseen. Patruunoita voi tilata myös postitse, kunhan lähetät myyjälle kuvan kuvallisesta henkilötodistuksestasi, passistasi tai ajokortista ja siitä luvastasi.