Samppa Lajunen, tuo hotellibusiness guru Jyväskylästä

Anonyymi-ap

Samppa päätti näyttää stadilaisille, miten luxushotellia pitää Helsingissä pyörittää. Munilleen meni. Keski-Suomen, tai Lieksan, kasvatti erehtyi pahemman kerran kyvyistään.

Olisi kannattanut Lajusen pojan keskittyä omaan ydinosaamiseensa, ts. eli suksien luistoon ladulla ja ponnistuksen ajoitukseen mäessä.

Samppa ei ymmärtänyt Hgin keskustan rakenteesta tuon taivaallista. Kruununhaka on unelo vaikkakin kallis asuinalue ydinkeskustan vieressä. Mutta vailla mitään hotellin vaatimia fasiliteetteja. Läheltä puuttuvat ravintolat ja buotique kaupat, kaikki kiva löytyy kilometrin päästä. Hotellihuoneesta eivät avaudu puisto- tai merimaisemat tai edes tyylikäs kaupunkisilhuetti. Naapurissahan on vain asuintaloja ja koulurakennus.

Toivottavasti et erehtynyt sijoittamaan rahaa Lajusen Samla Capitalsin sijoitusrahastoihin. Hotellisijoitusrahastoon sijoittaneet taitavat menettää 100% sijoituksensa arvosta. Melkoinen saavutus Sampalta.

En luottaisi kovin paljoa Samlan asunto- tai liikerakennus sijoitusrahastoihin. Ne kun menivät tekemään sijoituksia Sampan hotellisijoitusrahastoon 😅

https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011020823.html

50

1621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyisillä näytöillä pitäisi löytyä sijoittajien taskusta vielä 10 - 12 miljoonaa euroa, jotta touhu saisi jatkoaikaa,,, seuraavaan anomukseen asti. Aina ei voi voittaa.

      • Anonyymi

        Jos velkaa on yli 100 miljoonaa, eikä hotelli käytännössä tuota mitään, niin minne nuo 10...12 miljoona päätyisivät? Miljoona tietysti Lajuselle, mutta ketkä muut pääsisivät jaolle?

        Päälainoittaja ei tietysti ole sijoittanut rahastoon euroakaan ja lainan vakuutena on koko kiinteistö rahastoineen.

        Mikä syy on kiireelle?


    • Anonyymi

      Ei taida "superluksus" myydä. Harvassa lienee matkalainen, jolla on aikaa ihastella hetkeksi ostamiaan lattianeliöitä alkaen 465,- euroa yö.
      Rauhallinen miljöö, puhdas huone ja hyvä aamupala, siinä superluksusta monen makuun alle Lajusen hintojen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Meniköhän JKUltakin 160 000,- rahat kankkulan kaivoon. Ei urheiluseuran rahoja näin pitäis sijoittaa. Kuka vastaa seurasta tällaisesta sijoitustoiminnasta. Olis hyvä tietää, nimim. entinen jäsen nyt.

      • Anonyymi

        Sulaa hulluutta jonkun rupisen seuran vähiä rahoja pumpata tuollaiseen kusetukseen. Onko edes laillista??


    • Anonyymi

      Ahne tekopyhä mulkku. Menisi oikeisiin töihin muita kusettamasta.

    • Anonyymi

      Suomalaiset rikkaat käy Lidlissä ostoksilla ja etsii kaikista halvimman hotellin, ei täällä oikein ole rikkaiden Luxus elämää. Ulkomaiset turistit hakee ihan muuta kuin Luxus hotellia, näitä on maailma täynnä. Suomalaiset oikeat rikkaat on pian laskettu sormilla ja varpailla.

      • Anonyymi

        Juu, Suomen rikkaat ovat pirun saitoja, ja nuukia Nukkuvat ennen roskalaatikossa kun maksavat satoja euroja yöltä.


    • Anonyymi

      Mitähän siellä Raamatussa sanotaan niille jotka kokoavat aarteita lopun aikoina vielä maan päälle, kuvitellessaan että Jumala olisi jotenkin mukana hankkeissa.

    • Anonyymi

      Helsingin kaltaisessa kaupungissa ei riitä rahahenkilöitä useaan luksushotelliin. Mariakin on pessanlinnan vieressä, mutta ei siellä sheikkejä käy.
      Kämp on hyvällä paikalla ja vetoaa historiallaan ja juuri saneerattuna rahayöpyjiin.
      Samppa veti lyhyen tikun ja hävisi. Ei auta vaikka rukoilisi polvet ruvella.

      • Anonyymi

        Hotellia voisi käyttää presidentin ja/tai pääministerin edustusasuntona. Vieraille ja turvamiehille on tilaa yöpyä ja ruokailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hotellia voisi käyttää presidentin ja/tai pääministerin edustusasuntona. Vieraille ja turvamiehille on tilaa yöpyä ja ruokailla.

        Hotelli Mariassa on tilaa ihan kenelle vaan. Sieltä saa koska tahansa varattua kokonaan oman kerroksen tai kaksi.

        Miksi? Koska hotellissa ei ole juuri lainkaan asiakkaita. Tilaa on, mutta asiakkaat puuttuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hotelli Mariassa on tilaa ihan kenelle vaan. Sieltä saa koska tahansa varattua kokonaan oman kerroksen tai kaksi.

        Miksi? Koska hotellissa ei ole juuri lainkaan asiakkaita. Tilaa on, mutta asiakkaat puuttuu.

        Asiakkaita riittää, jos hintoja laskee ja poistaa kaiken turhan yleellisyyden ja henkilökunnan. Asiakkaat voivat tilata ruokaa lähialueen ravintoloista.


    • Anonyymi

      Lailla pitäisi tuollaiset kusetuspaikat kieltää.

    • Anonyymi

      JKUlta avustukset pois, kun seuralla on vara sijoitella varojaan näin heikkotuottoisasti. Kalevan kisoihin ei yhtään kaupungin avustuksia, sijoittavat ne taas. Seura kerää kovia kausimaksuja lapsiperheiltä ja sijoittavat niitä. Ei hyvältä vaikuta.

    • Anonyymi

      Yrittämisessä on riskinsä ja sijoittamisessa omansa. Kyllä norjalainen hotellikeisari pian ostaa Mariankin, osti tappiollisen Katajanokan vankilahotellinkin ihan vain ohimennen, kun halavalla sai. Tosin hieman eri luokan paikka.

      • Anonyymi

        Miljardööri Petter Stordalen omistaa jo Kämpin ja taitaa keskittyä enemmänkin lentokentän alueelle hotellikaupoissa. Toki jos halvalla saan niin varmaan kiinnostuu.


    • Anonyymi

      Kyseinen mies voisi ostaa Jyväskylästä jonkun hotellin,.... no ei ehkä sentään. Ei kai hän mitään varastotiloja tarvitse.

    • Anonyymi

      Ostaisitko Samppa Lajuselta käytetyn auton?

      • Anonyymi

        Jos se olisi häneltä ulosmitattu ja tosi edullinen. En muuten.


    • Anonyymi

      Lähivuosien Suomen pisin hyppy syvälle suohon.

    • Anonyymi

      Riskinotosta ja yrittämisestä ei Samppa Lajusta voi moittia. Ehkä excelpohjainen vauhtisokeus yhdistettynä nollakorkoihin on kuitenkin ehkä tässäkin tapauksessa hämärtänyt ajattelua.

      Tulevaisuus varmaan näyttää ovatko rahoitusjärjestelyt ja tiedottaminen olleet hyväksyttävällä tavalla hoidetut. Onko erilaisten rahastojen ihmeellisistä rahoitusjärjestelyistä ja omaisuuksien kyseenalaisista arvostuksista muodostunut uusi maan tapa.

    • Anonyymi

      Sokea usko johonkin abstraktiin ilmiöön, kuten jumaluuteen, on vienyt monia suuriin rikkauksiin, mutta ehkä vielä useammin pohjille ja muiden hyväksikäyttöön.

    • Anonyymi

      Vielä 17.12.2024 videoklipissä uskovaisten tv:stä tuli ohjelman Kirsin kanssa, TV 5. Siinä ei puhuttu alasajoista halaistua sanaa. Mutta Samppa väitti, että Jumala oli läsnä hotellihankkeessa.

      Toki rivien välistä oli aistittavissa, että ei nyt kultasuoneen ole isketty. Oli Ukrainaa, coronaa, koronnousua, rakentamiskustannusten nousua.
      Nyt kun katsoin uudestaan, pientä vaivaantuneisuutta Sampasta kuulsi.
      Toimittajalta puuttui kaikki kritiikki. Hän oli niin innoissaan kaikenaikaa, kappelissa kun oltiin.

      Varmaan ottaa sijoittajia päähän, kun ei tullut pahimmat skenaariot mielen viereenkään.

    • Anonyymi

      Totaalinen mahalasku🤣🤣

    • Anonyymi

      Sampan olisi kannattanut ottaa jeesus kainaloon ja kalppia valmentamaan yhdistetyn ukkoja.

    • Anonyymi

      Eihän tässä Sampalla ole kuin moraalinen ongelma.

      Rahasto ottaa riskiä muiden rahoilla ja niistää 1.5 miljoonan euron vuosittaiset hallinnountikulut. Myös tänä vuonna, koska ne eivät ole tuottoon sidottuja vaan rahaston keinotekoiseen arvoon.

      Esimerkki. Rahastoon sijoitetaan 10 miljoonaa. Ne seisoo pankkitilillä. Niistää Samppa niistä 150 te vuosittäin vaikka rahasto tekisi tappiota.

      Hyvän busineksen keksi. Tosin voi tulla yllättäen nenä kipeäksi, kun ajaa ökybemarilla urheiluseuran treeneihin jolta on juuri hävittänyt 160 te ja josta rahan hävittämisestä huolimatta Samppa on laskuttanut hoitokuluja 1600 e vuosittain. Nice

    • Anonyymi

      Kuulostaa kunnon huijaukselta🤔

    • Anonyymi

      Tiedätkö jotakin muuta niin epärehellistä kuin tekouskovainen jeesustelija? Minä en.

      • Anonyymi

        Jumalan pilkkaa👩‍⚖️


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumalan pilkkaa👩‍⚖️

        Kun Samppa tätä hotelliaan ryhtyi suunnittelemaan, Suomeen kuviteltiin olevan tulossa sellaisia määriä turisteja, ettei silloiset määrät hotellihuoneita riittäneet mihinkään. Tuon hetken jälkeen, koko homma on mennyt päälaelleen. Venäläisiä rikkaita tänne ei tule, Krunikka oli silloin kuten nytkin nukkuva esikaupunki-alue ydinkeskustalle eikä siellä ollut ja vielä vähemmän nyt, niitä ökyrikkaiden toivomia palveluita. Joku tuossa alussa kirjoittikin, maakunnasta on aika vaikeaa ellei mahdotonta tulla stadiin ja tehdä oikeita valintoja. Sampan osalta, ponnistus epäonnistui pahanpäiväisesti, kun aika ajoi ohi ja paikka oli totaalisen väärä. Ilmeisesti, juurikaan paikallisia stadilaisia sijoittajia tämä hanke ei houkutellut. Me ymmärsimme hankkeen edellä mainitut haasteet ja päälle kun tuli vielä takavasemmalta koronat, inflaatiot, sodat ja nousevat korot niin totaali mahalasku on selvä. Harmittaa luonnollisesti pienten sijoittajien kuten urheilujärjestön puolesta, mutta siinä organisaatiossa kyllä päiden tällaiseen osallistumisen takia pitäisi pudota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun Samppa tätä hotelliaan ryhtyi suunnittelemaan, Suomeen kuviteltiin olevan tulossa sellaisia määriä turisteja, ettei silloiset määrät hotellihuoneita riittäneet mihinkään. Tuon hetken jälkeen, koko homma on mennyt päälaelleen. Venäläisiä rikkaita tänne ei tule, Krunikka oli silloin kuten nytkin nukkuva esikaupunki-alue ydinkeskustalle eikä siellä ollut ja vielä vähemmän nyt, niitä ökyrikkaiden toivomia palveluita. Joku tuossa alussa kirjoittikin, maakunnasta on aika vaikeaa ellei mahdotonta tulla stadiin ja tehdä oikeita valintoja. Sampan osalta, ponnistus epäonnistui pahanpäiväisesti, kun aika ajoi ohi ja paikka oli totaalisen väärä. Ilmeisesti, juurikaan paikallisia stadilaisia sijoittajia tämä hanke ei houkutellut. Me ymmärsimme hankkeen edellä mainitut haasteet ja päälle kun tuli vielä takavasemmalta koronat, inflaatiot, sodat ja nousevat korot niin totaali mahalasku on selvä. Harmittaa luonnollisesti pienten sijoittajien kuten urheilujärjestön puolesta, mutta siinä organisaatiossa kyllä päiden tällaiseen osallistumisen takia pitäisi pudota.

        Kyllä se on nähty, ettei amatöörin pitäisi ryhtyä isojen poikien leikkiin. Sitten vielä kehtaa lehtien palstalla sanoa, että Jumala oli hotellihankkeessa mukana. Seurakuntalaisia on viety kuin vipukelkalla. Se on Jumalan pilkkaa se. Häpeä samppa!


    • Anonyymi

      Moni sijoittaja on luultavasti kuvitellut että uskovainen mies hoitaa mahdollisesta tappiostakin huolimatta velvoitteensa vaikka lehtiä jakamalla.
      Ei se vaan niin mene.

    • Anonyymi

      Eipä kehtaa enää kulkea Jyväskylän kaduilla. Todella noloa ja halveksittavaa.

    • Anonyymi

      hihtelee hangilla hihitellen?

    • Anonyymi

      Uskovaiset eivät tunne minkäänlaista häpeää törkeistäkään tekosistaan.

    • Anonyymi

      Enpä kyllä keksi, mikä muu teko voisi olla yhtä nolo ja häpeällinen. Koskaan ei enää kehtaa palata ihmisten ilmoille. En vastaa toimittajille, kun hävettää.. no, käräjillä sitten vastaat!

    • Anonyymi

      Ahneus teettää elämänpilaavia asioita. Koskaan ei saa mainettaan takaisin.

    • Anonyymi

      Helluntailaisilla "kiitos" ja "anteeksi" ei kuulu sanavarastoon.

      • Anonyymi

        Melkein yhtä pahoja kuin lestadiolaiset


    • Anonyymi

      Harvoin ihminen epäonnistuu näin pahasti elämässään. Mikä tuli, kun tällaista lähdit tekemään?

    • Anonyymi

      Sijoittajan tulee vaatia takuut sijoitukselleen. Jos sössit minun rahani, niin minä katkaisen sinulta käden. Se laittaa yrittämään tosissaan.

    • Anonyymi

      Samppa hiihteli yhteiskunnan rahoilla ja nyt nauttii sijoittajien omaisuudesta. Terävä kaveri kaiken kaikkiaan. Tekeeköhän Heimo taas runon tai laulun pojalleen, kuten urheilu-uran aikana.

    • Anonyymi

      Käräjäoikeus päättää, miten loppuu tämä stoori.

    • Anonyymi

      Harmi ettei Katajanokalla enää ole vankilatoimintaa. Olisi lyhyt matka Sampalla Mariankadulta.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tuo "hotellibisnes guru" nimitys vähintään hymyilyttää😂😂 Ei sitten vähääkään mikään guru! Oikeus päättää myöhemmin, mikä on.🤣🤣

    • Anonyymi
      UUSI

      Olen vakuuttunut että hän on kuitenkin tuottanut yhteiskunnalle enemmän hyvää kuin sinä.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      315
      2888
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1283
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe