ilman, että on esim. nuhaa tms.? Meidän kolmikuukautinen rohisee etenkin innostuessaan sekä myös usein herättyään ja selällä ollessaan. Ei ole mitään infektiota ja keuhkotkin kuunneltu. Nukkuessa eikä usein myöskään rauhassa ollessaan rohise, mutta muuten tuntuu että limaa ja sylkeä menee edestakaisin kurkussa! Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia? Poikaa ei rohina ja ähinä häiritse, äitiä enemmänkin!
rohiseeko
muiden vauvat
5813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä myös poika rohisee, välillä enemmän ja välillä vähemmän ja ei ollenkaan.. Myöskään ei poikaa häiritse.. Unissaankin kuuluu vaimeaa "kuorsausta". Myöskin 3kk keuhkot kuunneltu ja puhtaat oli..Ei kai se sitten mitään ihmeellistä ole.. hmmm..
3kk ja rohisee :)
Meilläkin välillä rohistaan ja lääkäri sanoi että joskus lämmin maito jää jotenkin "kiertämään" onteloihin ja aiheuttaa rohinan. Ei vaarallista lainkaan!
Maitoa ne pienet kirnuaa kun maito virtaa lähes vapaasti vatsalaukun ja ruokatorven väliä kun mikään ei vielä estä takaisinvirtausta. Ei siis mitään vaaraa; menee aikanaan ohitse.
meillä 3vuotias poika rohisee edelleen,vauvasta asti rohissut ja kun käytiin sairaalassa tutkimuksissa huomattiin että pojalla on pehmyt kurkunpää eli laryngomalasia.Olisi pitänyt jo mennä ohi (ensin sanottiin että kun pystyyn nousee ja sitten kahteen ikä vuoteen mennessä)mutta edelleen rohinaa kuuluu tosin huomattavasti vähemman joten lääkäri ei määrännyt enempää tutkimuksia kun asiasta kysyin.Lasta rohina ei haittaa.Mutta pojan ollessa pieni pehmeeseen kurkunpäähän liittyi myös rohinan lisäksi pulauttelua,huona imemistekniikkaa ja näin ollen myös heikkoa painon nousua.