Eläkeläismiehellä ei pitäisi olla lääkintää vaativia uniongelmia.

Anonyymi-ap

Toissapäivänä nukahdin vielä valoisan päivän aikana. Asun yksin.

Unettomuuttahan se tiesi viime yöksi. Menin jääkaapille ja otin voileipää.

Otin Kujalan papan neuvon käyttöön; luin mielessäni sadan sarjoja aikomukseni ylittää 10 kpl 100 numeron lukemisia 0-100,n ja sitten taas alusta.

Näin muistettavia, harmittomia unia. Parempi kuin unilääkkeet kun ei ole enää aikaisinnousutarvetta. ström.

3

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Soon luonnossa, kestä kuppari tuloo.! Muistan sodan jälkeen kun mun äidilleen tilattiin kuppari. Kuulemma huonon veriaineksen kuppari veti sarvillaan pois.
      Voi heitä vielä maamme uloimmilla pohjoisilla alueilla ollakin, kuppareita.

      Se on varmaa, ettei laillistettu lääkäri suosittele kuppaushoitoa nykyään kenellekkään.

    • Anonyymi

      Jos haluaa laajemmin perehtyä nukkumisen (ja muihinkin) ongelmiin kuin nykyajan ja varsinkin nuorten asennevikaan eli tahalliseen unesta pihistämiseen sekä itsestään selviin eli mm. psyyken häiriöihin ja kipuihin, niin voi vaikka googlata näitä: uni-valve,- ja vuorokausirytmi (sirkadiaaninen kello), hypotalamus, homeostaasi.

      Jotkut sekoittaa johonkin asennevikaan mitä kyllä myös esiintyy, mut sillon "jaksaa eikä uniongelmaa" häviää kokonaan kun on esim. joku kiva homma tai lomamatka - usein nämä "sankarithan" itse sitten oikeesti sairaita syyttää asenneviasta!
      No, myönnettäköön että lääketieteellisen aineiston lukeminen ja omaksuminen voi olla hyvin vaikeeta varsinkin ns. kylmiltään.

      Mulla on noi systeemit vikaantuneet nuoruuden aivovammojen myötä ja hyvin tod. näk. silloisen erään anestesian ongelman vuoksi (ajallinen yhteys sopii). Toki myös vaikuttaa noiden myötä ja muutenkin tulleet muut eli vmaiset selkäviat ja psyyken ongelmat ym.

      Monisairas

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      250
      6267
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      49
      2745
    3. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      55
      2732
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2272
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1789
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      165
      1445
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1434
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      25
      1351
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1311
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1017
    Aihe