Toyotan hybridiakkujen ongelmia ovat kosteusvauriot ja heikko jäähdytys !

Anonyymi-ap

https://www.youtube.com/watch?v=hBCGPE8tmqE
"...Monesti sähköautokeskusteluissa kuulee, että Toyotan hybridien akut on ylivoimaisia eikä niissä ole koskaan mitään vikoja. Tällä videolla vierailemme Toyotan akkukorjauksiin erikoistuneen Pistokehybridin Ismon luona ja otamme selvää millaisia tyypillisiä vikoja Toyotan hybrien akuissa on......"

22

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tojotan hybridissä yhdistyy kaikki polttiksien ja sähköautojen viat. + lisäksi lämmönvaihdinongelmat, releviat, kaasupoljin juuttuu, airbag räjähtäa, tulipalovaara, jne.

      • Anonyymi

        Ja kaiken kruunaa toimimaton takuu ja ruoste.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja kaiken kruunaa toimimaton takuu ja ruoste.

        Joo, tohjo kyllä ruostuu paremmin kuin mikään muu.


      • Anonyymi

        Näitä odotellessa :)


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Niiden vikaantuminen ei näy heti vaikka akuston teho on jo kovin heikko.


    • Anonyymi

      Toyotan viattomuus aiheuttaa rupuautoilijoiden parissa kirvelevää kateutta jatkuvalla syötöllä.
      Ihanaa.

      • Anonyymi

        Sinulla on hieman omituinen käsitys asioista. Kannattaisi hieman perehtyä asioihin, eikä perustaa tietojaan pelkkiin Iltapäivä lehtien lööpeihin.


    • Anonyymi

      Vikoja tuntuu riittävän Toyota autoissa.

      • Anonyymi

        Youtube "simolammikko" siellä rassataan kans autoja...


      • Anonyymi

        Tuleekohan ne missä vaiheessa. Odottelen kuin pikkupoika joulupukkia.
        180tkm vasta takana, eikä vielä ole tullut.


    • Anonyymi

      Tojomiehillä kostuu housut kun näitä kosteusongelmia vain riittää.
      Ehkä olis hyvä ostaa vaippoja kaupasta?
      Ai niin kaupat on lakossa.

      • Anonyymi

        Olenko Tojo mies kun perheessä on Corolla ja 5-sarjalainen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olenko Tojo mies kun perheessä on Corolla ja 5-sarjalainen?

        Olet. Minäkin olen vaikka kotipihassa vain yksi kolmesta autosta on Toyota ja töissä ajelen lisäksi Mersulla ja Škodalla.


      • Anonyymi

        Skodahemmoilta voi lainata vaippoja.


    • Anonyymi

      Melko vähäisiä on vauriot kun ei ole auton alla. Ilmasssa on aina sen varran kosteutta, että olipa kupari missä hyvänsä, niin hapettumista ilmenee.

    • Anonyymi

      Toyota hydridiakkua jäähdytetään ilmalla, joka pyhalletaan ohjaamoon. Onkohan vanhoissa autoissa ihan terveellistä.

      • Anonyymi

        Tarkemmin sanottuna se puhalletaan ohjaamosta sinne akulle, ei ohjaamoon. Noin 22 asteinen ilma käy niin akun jäähdytykseen kuin lämmitykseenkin.


    • Anonyymi

      Sähköautoissa on myös paljon ongelmia.
      Toyota huollossa niitä akkuja vaihdetaan ahkerasti.
      Hankala homma työ on kallista eikä akut ole halpoja.

    • Anonyymi

      Toyotan kova tarve peitellä näitä ongelmia.
      Jos asoakkaan autossa on ongelma Toyota haluaa sopia jokaisen ongelmatapauksen omistajan kanssa erikseen lakimiehen laatiman paperin allekirjitten sitoutuu siihen ettei puhu julkisesti mitään ongelmasta.

      Sepä on mielenkiintoista ettei asioista saa nykyaikana puhua.

      • Anonyymi

        Olikos joku linkki mikä vahvistaisi väitteesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olikos joku linkki mikä vahvistaisi väitteesi.

        Miksi pitäisi linkkiä laittaa, koska et ymmärrä lukemaasi oikein.
        https://moottori.fi/kuluttajien-mielesta-toyota-pakenee-vastuutaan-valmistusvirheestaan-aion-vieda-asian-niin-pitkalle-kuin-tarve/

        https://moottori.fi/viallisia-lammonvaihtimia-101ssa-toyota-corollassa-epatodennakoista-etta-tahan-tulisi-kohdistumaan-tarkastuskampanjaa/

        Toyotan maahantuonnin tietoon on tullut 101 viallista Toyota Corollan lämmönvaihdinta. Maahantuoja pitää epätodennäköisenä, että automalleihin tulisi kohdistumaan tarkastuskampanjaa, koska määrä on niin pieni.

        Moottorin saamien palautteiden ja muista Moottorin toimituksen todentamista tapauksista päätellen melko suuressa määrässä tietyn ikäisissä 2-litraisella moottorilla varustetuissa Toyota Corolla -hybridiautoissa on esiintynyt lämmönvaihtimien vikoja.

        Toyotan maahantuonnista on aiemmin kommentoitu tapauksia olevan ”joitain”. Koska Moottorin todentamien tapausten perusteella tapauksia olisi enemmän kun "joitain", toimitus pyysi Toyotan maahantuojaa kertomaan konkreettisesti ja kappalemääräisesti, kuinka laajasta ongelmasta oikein on kysymys.
        Takuukorjattujen autojen määrää Toyota ei kerro

        Toyotan lehdistöpäällikkö Pekka Karvinen sanoo, että maahantuojan tiedossa on tällä hetkellä 101 tapausta. Tämän määrän Toyotan maahantuonti, Toyota Auto Finland Oy on Karvisen mukaan raportoinut myös auton valmistajalle. Sitä määrää, kuinka monta näistä 101 kappaleesta Toyota on korjannut takuuseen, Toyota Auto Finland Oy ei kommentoi, koska valmistaja on Karvisen mukaan yksiselitteisesti kieltänyt kertomasta tätä asiaa julkisuuteen.

        Moottori kysyi myös Toyota Auto Finland Oy:ltä, että kuinka paljon heidän tilastojen mukaan mahdollisesti viallisella komponentilla olevia autoja olisi alunperin myyty Suomessa. Karvisen mukaan määrä on 3 092 autoa.

        – Ottaen huomioon suhteellisen vähäisen määrän rajatussa osassa mallistoa on epätodennäköistä, että tähän tulisi kohdistumaan tarkastuskampanjaa. Kuten kaikissa autojemme tekniikkaan liittyvissä kysymyksissä olemme tiiviisti yhteydessä valmistajaan. Kantamme asian suhteen on edelleen se, että haluamme pitää asiakkaamme tyytyväisinä ja olemme aina valmiita neuvottelemaan yhteistyössä auton myyneen liikkeen sekä asiakkaan kanssa mahdollisesta kulunjaosta, Karvinen sanoo.

        Karvinen on myös kertonut että asiat sovitaan yksi tapaus kerrallaan.
        Koska Toyota haluaa ettei näistä puhuta. Eli peittelee vikoja.

        Samaa tapaa on käytetty muissa maissa. Toyotan GableGate jutussa.
        Ja USALn puolella moottoreiden hajoamisia koskevissa jutuissa.
        Niissä tarjottu sopimuksia asiakkaille missä ei saa julkisesti puhua näistä vioista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4202
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2484
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1302
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1152
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1112
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      102
      928
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe